Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu do Grecji

AktualnościAgata Biernat02.05.2022

Wybierasz do Grecji? Od 2 maja możesz wjechać do Grecji bez żadnych ograniczeń związanych z COVID-19. Sprawdź, jakie są aktualne warunki wjazdu i jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w Grecji w związku z epidemią koronawirusa.

Wakacje 2021 w Grecji. Jakie są zasady wjazdu?
Loty do Grecji są możliwe. Polscy turyści mogą wypoczywać zarówno na kontynencie, jak i na wyspach

AKTUALIZACJA 2.05.2022 r.

W związku z poprawą sytuacji pandemicznej na świecie na bieżąco aktualizujemy zmiany dotyczące podróżowania.

Do Grecji polecimy bez żadnych ograniczeń związanych z COVID-19

Idąc za przykładem innych krajów, także Grecja luzuje zasady wjazdu dla turystów. Już od 2 maja 2022 r. przyjezdni z całego świata mogą wjechać do Grecji bez żadnych ograniczeń i dodatkowych restrykcji.

Nie musisz już okazywać certyfikatów szczepień ani wykonywać testów na obecność koronawirusa.

Podróżujesz do Grecji? Formularze PLF już nie są potrzebne

Do tej pory każdy podróżny planujący wakacje w Grecji musiał posiadać specjalny kod QR, który otrzymywał po wypełnieniu formularza PLF i zarejestrowaniu swojego przyjazdu. Od 15 marca 2022 roku Grecja zniosła obowiązek wypełnienia formularza PLF.

Losowe kontrole zdrowia na lotniskach w Grecji

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Na lotnisku możemy mieć zmierzoną temperaturę lub zostać skierowani na szybki test na koronawirusa.

Jak informuje Ambasada RP w Atenach, podróżni i osoby im towarzyszące, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, zostaną objęci co najmniej 5-dniową izolacją. Za pierwszy uznaje się dzień następujący po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu. Zwolnienie z kwarantanny po 5 dniach jest możliwe, gdy symptomy choroby nie występują przez co najmniej 24 h.

Bezpieczne wakacje - kwestie sanitarne w Grecji

Zawieszono ograniczenia dotyczące liczby klientów w pomieszczeniach zamkniętych. Maseczki są jednak w Grecji nadal wymagane w pomieszczeniach i w pojazdach, a eksperci zalecają ich używanie na zewnątrz w dużych skupiskach ludzi.

W sklepach oraz w środkach komunikacji publicznej należy stosować maskę specjalną KN95/N95/FFP2 lub podwójną. W punktach gastronomicznych usta i nos można odsłonić dopiero po zajęciu stolika. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty