Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu do Hiszpanii

AktualnościAgata Biernat02.05.2022

Władze Hiszpanii co tydzień aktualizują warunki wjazdu w oparciu o liczbę zachorowań na COVID-19 w poszczególnych regionach i państwach. Wybierasz się do tego kraju? Sprawdź, o czym musisz pamiętać przed podróżą.

Wakacje w Hiszpanii. Jakie są zasady wjazdu?
Jakie są zasady wjazdu do Hiszpanii?

AKTUALIZACJA 2.05.2022 r.

Lecąc do Hiszpanii z Unijnym Certyfikatem COVID (potwierdzającym przyjęcie szczepienia/negatywny wynik testu/przebycie COVID-19) podróżny nie musi wypełniać formularza wjazdowego. Zaszczepieni pełną dawką szczepionki nie mają już obowiązku wypełniania formularza wjazdowego do Hiszpanii kontynentalnej oraz na Wyspy Kanaryjskie.

Zasady wjazdu dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Osoby zaszczepione powinny przedstawić świadectwo szczepienia wystawione w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Dokument musi zawierać: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie. Co ważne, od przyjęcia pełnego szczepienia powinno minąć co najmniej 14 dni.

WAŻNE: Od 1 lutego 2022 roku uznawane są zaświadczenia, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Po upływie tego terminu, by wjechać do Hiszpanii na podstawie certyfikatu szczepień, należy przyjąć dawkę przypominającą, co przedłuży ważność dokumentu.

Ozdrowieńcy mogą przekroczyć granicę Hiszpanii na podstawie zaświadczenia o powrocie do zdrowia wydanego przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Jest ono ważne 180 dni, licząc od dnia uzyskania pozytywnego wyniku badania na COVID-19.

Przypominamy, że oba zaświadczenia (o zaszczepieniu/o przebyciu Covid-19) możemy pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (zakładka "Certyfikaty"), logując się na stronie: pacjent.gov.pl. Hiszpania – podobnie jak Polska – akceptuje Unijny Certyfikat Covid.

Jaki rodzaj testu wykonać przed wyjazdem do Hiszpanii?

Osoby niezaszczepione i nie posiadające statusu ozdrowieńca do Hiszpanii i na Wyspy Kanaryjskie wjadą na podstawie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Akceptowane są zarówno zaświadczenia o wyniku badania wykonanego techniką NAAT (np. PCR) w ciągu 72 godzin przed przylotem, jak i szybkie testy antygenowe przeprowadzone w ciągu 24 godzin przed przylotem.

Zaświadczenie musi być sporządzone w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Należy je okazać m.in. podczas zakwaterowania w obiekcie turystycznym.

Ważne: Dzieci do 12. roku życia są zwolnione z obowiązku okazania testu lub certyfikatu.

Przed podróżą do Hiszpanii wypełnij formularz sanitarny

Wybierając się na wakacje do Hiszpanii, jesteśmy też zobowiązani do wypełnienia formularza kontroli sanitarnej, chyba że jesteśmy zaszczepieni pełną dawką szczepionki. Możemy to zrobić poprzez stronę www.spth.gob.es najwcześniej na 48 godzin przed wylotem, a najpóźniej przed rozpoczęciem podróży.

We wniosku zostaniemy poproszeni o podanie informacji o przebytych niedawno chorobach, datach i miejscach swoich ostatnich podróży, a także o wpisanie swojego numeru telefonu i adresu, pod którym będziemy przebywać w Hiszpanii.

Po wypełnieniu formularza otrzymamy unikalny kod QR do wydrukowania lub zapisania na urządzeniu mobilnym. Będzie sprawdzany przed wejściem do samolotu i skanowany w punkcie kontrolnym na lotnisku w Hiszpanii.

Bezpieczne wakacje - obostrzenia w Hiszpanii

W Hiszpanii obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej zamkniętej, przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, a także w środkach transportu lotniczego, morskiego, autobusowego i kolejowego oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu do 9 osób, jeśli pasażerowie nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym.

Maseczkę możemy też zdjąć przy stoliku w restauracji czy podczas uprawiania sportów indywidulanych na powietrzu.

Z konieczności zasłaniania ust i nosa są zwolnione dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, z niepełnosprawnością i mające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa.

Osoby przylatujące do Hiszpanii są zobowiązane do poddania się na lotnisku kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury (poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe), sprawdzanie dokumentów oraz wizualną ocenę stanu zdrowia. Pasażerowie mogą być także losowo kierowani na wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Zasady powrotu do Polski

AKTUALIZACJA 28.03.2022r.

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty