Zasady wjazdu do Izraela - od 21 maja koniec obostrzeń związanych z COVID-19

AzjaAgata Biernat17.05.2022

Granice Izraela znów są otwarte dla cudzoziemców. Kto może wjechać do tego kraju i na jakich zasadach? Sprawdź, jeśli planujesz podróż na Bliski Wschód.

Jakie są zasady wjazdu do Izraela?
Jakie są zasady wjazdu do Izraela?

AKTUALIZACJA 17.05.2022 r.

Od 21 maja 2022 r. Izrael znosi wszystkie obostrzenia związane z pandemią COVID - 19

Co to oznacza dla podróżnych?

Od 21 maja 2022 r.:

  • zwiedzanie kraju będzie możliwe bez okazywania dowodu szczepienia, wyzdrowienia lub negatywnego wyniku testu;
  • zostanie wymóg okazywania negatywnego testu PCR lub testu antygenowego przed wejściem na pokład samolotów lecących do Izraela;
  • to samo złagodzenie przepisów dotyczyć będzie podróżnych wjeżdżających do Izraela drogą lądową i morską;
  • zlikwidowane zostaną również testy PCR robione dotychczas po przylocie do Izraela, a co za tym idzie pasażerowie nie będą proszeni o pozostawanie w izolacji do czasu otrzymania ich wyniku.

Jakie są zasady wjazdu do Izraela do 21 maja?

Prawo wjazdu do Izraela mają osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 preparatem zatwierdzonym przez WHO (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sinovac, Sinopharm, Bharat Biotech, Serum Institute of India lub Johnson and Johnson – od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do dnia wjazdu do Izraela musi minąć co najmniej 14 dni) , ozdrowieńcy oraz osoby niezaszczepione.

Za zaszczepionych uznawane są osoby, w przypadku których od daty przyjęcia ostatniej dawki szczepionki nie minęło więcej niż 180 dni (przed upływem tego terminu cudzoziemiec musi zakończyć swoją wizytę w Izraelu). Akceptowany jest Unijny Certyfikat Covid.

Osoby, w przypadku których od daty odbycia pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 minęło więcej niż 180 dni, by wjechać do Izraela powinny mieć potwierdzenie zaszczepienia 3. dawką preparatu.

Ozdrowieńcy powinni przedstawić certyfikat wyzdrowienia oraz dowód uzyskania pozytywnego wyniku testu NAAT (molekularnego lub podobnego do PCR) wykonanego co najmniej 11 dni przed datą wjazdu do Izraela, ale nie więcej niż 180 dni przed datą wyjazdu z tego kraju. Alternatywnym rozwiązaniem jest okazanie certyfikatu wyzdrowienia i zaszczepienia przyjemniej jedną dawką któregokolwiek z uznawanych preparatów.

Izrael otworzył się na niezaszczepionych podróżnych. Muszą oni tak jak zaszczepieni wykonać test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed przylotem oraz poddać się drugiemu testowi PCR po przylocie, na lotnisku.

Dwa testy i formularz wjazdu

Każdy podróżny jest też zobowiązany do okazania przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Izraela negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Może to być zarówno badanie PCR (wykonane w ciągu 72h przed przylotem), jak i tzw. szybki test antygenowy (zrobiony na 24h przed podróżą). Dokument z negatywnym wynikiem badania musi być sporządzony w języku angielskim i zawierać numer paszportu podróżnego.

UWAGA: Ozdrowieńcy, którzy przedstawią pozytywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 3 miesiące i nie krócej niż 11 dni przed podróżą, są zwolnieni z obowiązku wykonania testu przed wylotem do Izraela.

Ponadto, nie wcześniej niż na 48 godzin przed podróżą należy wypełnić elektroniczny formularz wjazdowy, w którym podaje się dane personalne oraz miejsce zakwaterowania w Izraelu. Wniosek jest dostępny na stronie: https://corona.health.gov.il/en/flights/.

Po jego wypełnieniu podróżny otrzymuje możliwość rejestracji na obowiązkowy test PCR wykonywany na lotnisku po przybyciu do Izraela i przedpłaty za badanie (to najkorzystniejsza opcja finansowo - test kosztuje 80,- NIS/os.).

Do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu przyjeżdżający są kierowani na obowiązkową kwarantannę. Odbywa się ją w miejscu zadeklarowanym w formularzu wjazdowym.

Bezpieczne wakacje - zasady obowiązujące w Izraelu

W Izraelu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej zamkniętej. Maseczkę trzeba nałożyć m.in. w sklepach, środkach transportu zbiorowego czy w urzędach. Przy wejściu do restauracji i muzeów konieczne jest okazanie certyfikatu szczepienia lub dokumentu potwierdzającego status ozdrowieńca.

Na terenie całego kraju w dalszym ciągu obowiązuje też nakaz zachowania szczególnej dbałości o higienę i zachowania co najmniej 2-metrowego dystansu fizycznego od innych osób.

Zasady powrotu do Polski

AKTUALIZACJA 28.03.2022r.

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty