Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu do Portugalii

AktualnościAgata Biernat28.03.2022

Wybierasz się do Portugalii kontynentalnej lub na Maderę? Zanim polecisz na wakacje marzeń, sprawdź aktualne warunki wjazdu i zasady bezpieczeństwa wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.

Do Portugali wjedziemy na podstawie negatywnego wyniku testu antygenowego
Granice Portugalii są otwarte dla turystów. Jednym z najpopularniejszych miast jest Lizbona

AKTUALIZACJA 31.03.2022

Jakie są zasady wjazdu do Portugalii kontynentalnej?

Od 7 lutego 2022 r. osoby podróżujące do Portugalii kontynentalnej drogą powietrzną są zobowiązane do przedstawienia na wjeździe (oprócz dokumentu tożsamości) jednego z poniższych dokumentów:

  • Unijnego Certyfikatu COVID poświadczającego przyjęcie dawki przypominającej szczepionki na koronawirusa;
  • Unijnego Certyfikatu COVID poświadczającego odbycie pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19 (przyjęcia 1 dawki preparatu J&J lub dwóch dawek preparatów dwudawkowych) w okresie 14-270 dni przed wjazdem do Portugalii;
  • Unijnego Certyfikatu COVID poświadczającego przebycie SARS-CoV-2 w okresie 11 - 180 dni przed wjazdem do Portugalii (status ozdrowieńca);
  • zaświadczenia o negatywnym wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu 24 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii; 
  • zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii.
WAŻNE: Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu i Unijnego Certyfikatu COVID nie dotyczy dzieci do ukończenia 12. roku życia.

Po przylocie podróżni mogą zostać poddani badaniu temperatury ciała. Jeśli wskaże ono temperaturę 38ºC lub wyższą, zostaną skierowani na ponowne badanie i test na obecność koronawirusa.

Osoby wybierające się na wakacje do Portugalii powinny również pamiętać o wypełnieniu formularza lokalizacyjnego. Należy to zrobić poprzez stronę: https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.

Po wypełnieniu dokumentu generuje się kod QR, a na wskazany adres e-mail przesyłane jest potwierdzenie rejestracji. Należy je wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. Formularz jest imienny – każdy podróżny musi wypełnić osobny wniosek (również dzieci).

UWAGA: Takie same zasady wjazdu obowiązują osoby przesiadające się w portach lotniczych zlokalizowanych na terytorium Portugalii kontynentalnej, np. lecące z Lizbony na Maderę.

Bezpieczne wakacje - kwestie sanitarne w Portugalii

W całej Portugalii obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych oraz zasada zachowania bezpiecznego dystansu. Otwarte pozostają miejsca kultury, restauracje i hotele, jednak wstęp do nich jest możliwy wyłącznie po okazaniu europejskiego certyfikatu COVID-19 (dowodu zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu).

Z wymogów związanych z okazywaniem Unijnego Certyfikatu COVID-19 i jego alternatyw są zwolnione dzieci do 12. roku życia.

Lecisz na Maderę? Sprawdź zasady wjazdu

Trochę inne zasady wjazdu obowiązują podróżnych wybierających się na wczasy na Maderze. Od 7 lutego 2022 r. na portugalską wyspę wiecznej wiosny możemy wjechać bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa. Nie musimy też okazywać po przylocie Unijnego Certyfikatu COVID.

Każdy podróżny powyżej 11. roku życia w ciągu 48-12 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego na Maderę powinien jednak zarejestrować swój pobyt na wyspie poprzez stronę: https://madeirasafe.com/#/login/. Po wypełnieniu formularza otrzyma unikalny kod QR. Należy go okazać podczas kontroli na lotnisku.

UWAGA: Dzieci, które nie ukończyły 11 lat, powinny zostać wpisane do kwestionariusza rodzica/opiekuna.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty