Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu na Wyspy Zielonego Przylądka

AfrykaMaciej Mazurek24.06.2022

Planujesz wybrać się na jedną z Wysp Zielonego Przylądka? Pamiętaj o aktualnych obostrzeniach sanitarnych, w tym obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Wyspy Zielonego Przylądka - jakie są zasady wjazdu?
Jakie zasady obowiązują podróżnych lecących do Republiki Zielonego Przylądka?

AKTUALIZACJA 24.06.2022

Jakie są zasady podróży na Wyspy Zielonego Przylądka?

Od 1 lipca osoby chcące spędzić wakacje w Republice Zielonego Przylądka będą uważane za w pełni zaszczepione tylko wtedy, gdy otrzymają trzecią dawkę oprócz podstawowej szczepienia. Ta zasada dotyczy podróżnych międzynarodowych przylatujących drogą lotniczą, morską i między wyspami.

Przed podróżą należy okazać:

  • zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19 (od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni) LUB
  • zaświadczenie o przebyciu Covid-19 (nie może być starsze niż 90 dni) LUB
  • negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Akceptowane są dwa rodzaje testów: RT-PCR oraz antygenowy. Dokument musi być przetłumaczony na język angielski. Należy go również okazać w trakcie meldunku w hotelowej recepcji. Testy PCR muszą zostać wykonane najwcześniej na 72 godziny przed wylotem, antygenowe wystarczy zrobić na 48 h przed podróżą.
WAŻNE: Z obowiązku wykonania testu są zwolnione dzieci do 12. roku życia.

O jakich dokumentach należy pamiętać przed wylotem?

Przypominamy, że Polacy jako obywatele Unii Europejskiej są zwolnieni z obowiązku wizowego. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Wysp Zielonego Przylądka.

Przed wylotem należy też pamiętać o wypełnieniu obowiązkowego formularza lokalizacyjnego dostępnego online na tej stronie. Po jego uzupełnieniu generuje się unikalny kod QR, który trzeba mieć przy sobie na lotnisku i w samolocie.

Bezpieczne wakacje - zasady obowiązujące na Wyspach Zielonego Przylądka

W miejscach publicznych (nie dotyczy plaży) obowiązkowe pozostają maseczki oraz zachowanie 1,5 metra dystansu. Restauracje i bary funkcjonują z ograniczeniami. Otwarte pozostają kina, teatry i muzea, a także większość centrów SPA i wellnes.

Co zwiedzić na Wyspach Zielonego Przylądka?

Wyspy Zielonego Przylądka przyciągają nie tylko bajecznymi plażami i gorącym klimatem, ale wieloma atrakcjami, które z pewnością umilą Wam wakacje. Po pierwsze, to idealne miejsce dla fanów kitesurfingu. Co powiecie na lekcje tego sportu z samym mistrzem świata? Ze sportów wodnych polecamy jeszcze snorkeling połączony z podziwianiem rafy koralowej i wraków statków na dnie oceanu.

Dla szukających chwili wytchnienia też się coś znajdzie – trzygodzinny rejs katamaranem wzdłuż wybrzeża Santa Maria to zapewnienie błogiego wypoczynku w malowniczej scenerii.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Maciej Mazurek
Maciej Mazurek
Swoją przygodę w Wakacje.pl zaczął w lutym 2020 roku od Działu Obsługi Posprzedażowej. Aktualnie pracuje jako Specjalista ds. mediów społecznościowych w Departamencie Marketingu. Na co dzień studiuje dziennikarstwo i medioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie marzy o jakieś naprawdę dalekiej podróży, np. do Nowej Zelandii lub do Argentyny. Najlepiej czuje się w miejscach, gdzie widzi palmy za oknem.

Polecane oferty