Zasady wjazdu do Turcji

AktualnościAgata Biernat03.01.2023

Do Turcji polecisz bez paszportu! Dodatkowo od 1 czerwca nie trzeba okazywać żadnych certyfikatów związanych z pandemią COVID - 19! To znaczy, że do Turcji polecisz bez żadnych ograniczeń!

Wakacje 2021 w Turcji. Jakie są zasady wjazdu?
Jakie są zasady wjazdu do Turcji?

AKTUALIZACJA: 22.12.2022

Na bieżąco aktualizujemy informacje dotyczące zasad podróżowania w dobie wygasającej pandemii.

Od 1 czerwca Turcja zniosła obowiązek okazywania:

  • certyfikatów szczepień,
  • certyfikatów ozdrowieńca,
  • negatywnych wyników na koronawirusa.
To znaczy, że wjazd do Turcji jest możliwy bez żadnych ograniczeń.

Zasady wjazdu do Turcji – potrzebne dokumenty 

Granicę Turcji możemy przekroczyć na podstawie paszportu lub ważnego dowodu osobistego. 19 kwietnia 2022 roku Turcja zniosła dla obywateli Polski obowiązek paszportowy.

Podczas przekraczania granicy celnik po sprawdzeniu ważności dokumentu (dowód osobisty musi być ważny co najmniej 150 dni), przybija pieczątkę na oddzielnej kartce.

Pamiętaj! Ważne, aby zachować kartkę z pieczątką, ponieważ podczas powrotu do Polski, zdarza się, że celnicy proszę, aby ją okazać.

Przypominamy, że przedstawienie podczas kontroli dokumentu tożsamości dotyczy wszystkich podróżnych, niezależnie od wieku. Jeśli więc wyjeżdżamy na wakacje z dzieckiem, zadbajmy, by wyrobić mu dowód osobisty lub paszport. Bez dokumentu tożsamości nie będzie mogło przekroczyć granicy ani wejść na pokład samolotu. 

Wcześniej osoby, które wybierały się na wakacje do Turcji, miały też obowiązek wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszenia podróżnego – Traveler Entry Form. Wymóg ten został zniesiony w marcu 2022 roku. Obecnie nie ma już obowiązku wypełniania formularza.

Od 1 stycznia 2023 r. turyści korzystający z usług noclegowych w Turcji muszą zapłacić podatek od usług noclegowych i innych usług turystycznych. Jego wysokość jest uzależniona od miejsca zakwaterowania i wynosi 2 proc. ceny noclegu. Poborem dany zajmują się obiekty noclegowe: hotele, motele, wioski wakacyjne, pensjonaty, aparthotele, bungalowy oraz pola namiotowe. Zwolnienie z uiszczenia opłaty jest możliwe jeśli nocleg jest powiązany np. z wydarzeniem okolicznościowym (weselem, konferencją) lub kiedy korzysta się z innych usług hotelu niż nocleg.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.