Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu na Maltę

AktualnościAgata Biernat02.05.2022

Mimo że jej powierzchnia jest mniejsza od Warszawy, pod względem turystycznym to prawdziwa perełka, z roku na rok przyciągająca rzesze zwiedzających z całego świata. Granice Malty są otwarte dla podróżnych z Polski. Jeśli planujesz wypoczynek w tym kraju, koniecznie sprawdź aktualne warunki wjazdu oraz zasady bezpieczeństwa wprowadzone w wyniku epidemii koronawirusa.

Wakacje 2021 na Malcie - jakie są zasady wjazdu?
Jakie są zasady wjazdu na Maltę?

AKTUALIZACJA 2.05.2022 r.

W związku z poprawiającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie, na bieżąco aktualizujemy zasady przekraczania granic.

Jakie są zasady wjazdu na Maltę?

Obywatele Polski mogą swobodnie wjeżdżać na Maltę. Ozdrowieńcy muszą posiadać Unijny Certyfikat Covid z zaświadczeniem o przechorowaniu Covid-19 (ważny 180 dni), a osoby niezaszczepione i nie będące ozdrowieńcami muszą wykonać test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem na wyspę lub test antygenowy zrobiony nie wcześniej niż 24h przed przylotem.

Od 15 lipca 2021 roku na wyspę mogą swobodnie podróżować osoby w pełni zaszczepione, czyli posiadające m.in.: Unijny Certyfikat Covid, maltański certyfikat szczepienia, brytyjski certyfikat szczepienia, Dubai Health Authority Vaccine Certificate, Turkish Vaccine Certificate lub United States CDC COVID-19 Vaccination Record Card. Od podania pełnej dawki szczepienia musi minąć co najmniej 14 dni - tylko w tym przypadku zostaniemy zwolnieni z obowiązku kwarantanny.

Dzieci poniżej 5 lat są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przyjeździe na Maltę - nie muszą posiadać certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19 ani negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego.

Zasady wjazdu dla niezaszczepionych

Podróżni, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19 ani statusu ozdrowieńca, by wjechać na wyspę, muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Akceptowane jest zarówno badanie PCR (wykonane w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Maltę), jak i antygenowe (należy się mu poddać nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem).

Osoby niezaszczepione mogą wjechać na wyspę bez kwarantanny.

Zniesiono obowiązek wypełniania formularza PLF ( 2 maja 2022 r.)

Podobnie jak w przypadku wielu innych państw, w związku z poprawą sytuacji epidemiologicznej na świecie, wybierający się na wakacje na Maltę od 2 maja 2022 r. nie muszą już wypełniać formularza przy przekraczaniu granicy Malty.

Bezpieczne wakacje - zasady obowiązujące na Malcie

Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej oraz podczas imprez zbiorowych. Nie trzeba już natomiast nosić maseczek na wolnym powietrzu.

Przed wejściem do pomieszczeń zamkniętych (sklepy, restauracje, muzea, obiekty archeologiczne) turyści mogą być poproszeni o zdezynfekowanie dłoni, może im również zostać zmierzona temperatura.

W przypadku wstępu do niektórych miejsc kultury (muzea, obiekty archeologiczne) konieczne będzie też wpisanie się na listę gości i pozostawienie numeru kontaktowego.

W większości przypadków nie jest już wymagany dowód posiadania ważnego świadectwa szczepienia. Bez Unijnego Certyfikatu Covid możemy wejść do: barów i klubów nocnych, klubów, kręgielni i lokali rozrywkowych, restauracji, barów z przekąskami, kin, basenów, spa i sauny, siłowni i centrów fitness, na imprezy zorganizowane, do teatrów, kasyn, salonów gier i bingo.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty