Co zabrać na narty i snowboard? Lista akcesoriów

PoradnikiAgnieszka Słupecka09.10.2023

W tym tekście przeczytacie, jakie akcesoria spakować na wyjazd zimowy. Podpowiemy Wam, co zabrać przydatnego, aby Wasz aktywny wypoczynek w górach był bardziej komfortowy. Sprawdźcie naszą listę!

Sprzęt narciarski
Sprzęt narciarski

Szelki do noszenia nart i deski

Uprząż do noszenia nart i kijków lub deski to rzecz, która sprawia, że poruszanie się z nartami lub snowboardem staje się o wiele łatwiejsze i bardziej komfortowe. Idealnie się sprawdza, gdy uprawiacie tzw. freeride, czyli jeździcie poza stokami. Szelki pozwolą Wam z łatwością przemieścić się na trasy zjazdowe lub ułatwi dotarcie do wyciągu.

Szelki do nart do podchodzenia pod stok
Szelki do nart do podchodzenia pod stok

Komin

Bardzo przydatna rzecz w garderobie każdego narciarza. Komin chroni gardło przed zimnem, ale również i twarz. Można go podciągną na nos, a dzięki specjalnemu ściągaczowi nie zsunie się z twarzy jak szalik. Jest super ochroną podczas silnych mrozów. Najlepiej wybrać komin z ochroną antybakteryjną.

Rękawiczki umożliwiające korzystanie ze smartfona

Bardzo przydatną rzeczą na stoku są rękawice, przez które możecie korzystać ze smartfona. Nie musicie ich zdejmować i wychładzać dłoni. Rękawiczki te mają specjalne włókna z metalu, dzięki którym przewodzą impulsy elektryczne, które generują ludzkie palce.

Rękawice narciarskie
Rękawice narciarskie

Odzież termiczna

Bielizna termiczna powinna być wykonana wyłącznie z materiałów najwyższej jakości, które pomogą nam nie tylko utrzymać odpowiednią temperaturą ciała, ale również powinny utrzymać suchą i świeżą skórę, co jest szczególnie ważne w aktywnościach zimowych. Tego typu odzież powinna zapewniać nam swobodę ruchów podczas każdej aktywności, nie może być zatem za ciasna ani za duża.

Skarpety narciarskie

Skarpety narciarskie to z jednej strony doskonałe zabezpieczenie termiczne, a z drugiej fantastyczna wentylacja, która potrzebna jest w przypadku tak intensywnej aktywności fizycznej. Muszą być idealnie dopasowane do stopy, aby nie powodowały obtarć – stopa musi się czuć komfortowo. Dodatkowo możecie znaleźć skarpety antybakteryjne, które zabezpieczą stopę przez nieprzyjemnymi zapachami. Idealnie się sprawdzą skarpety z wełny merino.

Skarpety narciarskie
Skarpety narciarskie

Suszarka do butów

Must have każdego wyjazdu jest suszarka do butów. Jest ona niewielka i łatwa w transporcie. Niektóre suszarki posiadają również diodę UV oraz system sterylizacji ozonem.

Smartwatch

W sportach zimowych ten gadżet jest przydatny, ponieważ nie musimy za każdym razem wyciągać z kieszeni kurtki lub spodni telefonu, żeby sprawdzić m.in. ważne powiadomienia lub zaktualizować nasz sportowy progres. Inteligentne zegarki mają również GPS, który może pomóc w poruszaniu się po nieznanym terenie. Również dzięki temu urządzeniu można dokonać szybkiej płatności lub sterować muzyką.

Smartwatch w górach
Smartwatch w górach

Ogrzewacze do dłoni

Ogrzewacze to nieduży i niedrogi gadżet, który możecie wsadzić do kieszeni i skorzystać wtedy, kiedy poczujecie, że Wasze dłonie są zimne. Idealnie się sprawdzą podczas wjazdu np. wyciągiem krzesełkowym lub podczas stania w kolejce do wyciągu.

Rzepy

Rzepy do transportu nart to bardzo przydatna rzecz. Po pierwsze rzepy spinają Wasze narty oraz chronią ich ślizgi.

transport nart
transport nart

Lawinowe plecaki

Jednym z największych zagrożeń, jakie mogą spotkać narciarzy w górach – przede wszystkim tych, którzy jeżdżą poza wyznaczonymi trasami, są lawiny śnieżne. Ochroną przed lawinami są plecaki z systemem ABS. W przypadku wystąpienia lawiny mogą zapobiec zakopaniu pod śniegiem, dzięki czemu wzrastają szanse na przeżycie w tak kryzysowych sytuacjach.

Plecaki lawinowe chronią w górach
Plecaki lawinowe chronią w górach

System Recco

Płytki Recco znajdziecie często wszyte w odzieży. Jest to płytka, która podczas zasypania narciarza przez śnieg lawinowy odbija fale radiowe wysyłane przez detektor, podwajając je, co w efekcie skutkuje powstaniem i emisją sygnału dźwiękowego w urządzeniu. Jeśli nie macie tego w odzieży (jest to oznakowane) możecie go dokupić i przymocować np. do kasku.

Ochraniacz na plecy

Nazywany inaczej żółwiem – ochraniacz na plecy zwiększa bezpieczeństwo na stoku. Pomaga ochronić plecy przed ewentualnymi kontuzjami lub urazami. Idealnie się sprawdzi dla dzieci.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.