Jaki dokument powinien przedstawić ozdrowieniec, by być zwolnionym z kwarantanny?

PoradnikiAgata Biernat23.03.2022

Wiele państw umożliwia ozdrowieńcom przekroczenie granicy bez odbycia kwarantanny i wykonywania testów na koronawirusa. Jaki dokument należy okazać podczas wjazdu i skąd go pobrać?

Jak udokumentować izolację z powodu zakażenia koronawirusem?
Jak udokumentować izolację z powodu zakażenia koronawirusem?

Ozdrowieńcy to osoby, które odbyły izolację lub hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem. Po przebyciu choroby do niektórych państw mogą wjechać na podstawie specjalnego zaświadczenia. Po jego okazaniu nie muszą odbywać kwarantanny ani wykonywać testu na Covid-19.

Skąd pobrać zaświadczenie o przebyciu Covid-19?

Każdej osobie, która uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa i została wpisana do Krajowego Rejestru Pacjentów z Covid-19, system wystawia zaświadczenie o odbyciu choroby. Jest one dostępne po zakończeniu czasu trwania izolacji.

Dokument potwierdzający status ozdrowieńca możemy pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy, że zalogujemy się na stronie pacjent.gov.pl (każdy pacjent ma indywidualne konto). Możemy to zrobić poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub za pośrednictwem banku.

Elektroniczne potwierdzenie odbycia izolacji lub hospitalizacji znajdziemy w zakładce "Certyfikaty" – "Certyfikat ozdrowienia". Możemy je pobrać i wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym. Zaświadczenie jest również dostępne w aplikacji mObywatel.

Jak wygląda kontrola? Funkcjonariusz Straży Granicznej zeskanuje widoczny na zaświadczeniu kod QR. Jeśli certyfikat będzie miał odpowiednią ważność, zostaniemy zwolnieni z kwarantanny.

Jak długo jest ważny certyfikat ozdrowienia?

Ważność statusu ozdrowieńca zależy od zasad wjazdu przyjętych przez poszczególne państwa. Dlatego przed urlopem warto sprawdzić warunki podróżowania do wybranego kraju. W Magazynie Wakacje.pl na bieżąco aktualizujemy artykuły na ten temat.

W Polsce certyfikat ozdrowienia jest ważny 180 dni od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski – kogo dotyczy?

28 marca 2022 roku został zniesiony obowiązek odbycia kwarantanny po przyjeździe do Polski. Od tej daty wszyscy podróżni mogą przekraczać granicę naszego kraju swobodnie - bez konieczności wykonywania testów na covid-19 i okazywania certyfikatu szczepień.

Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty