Wyspy na Bałtyku – poznaj najciekawsze z nich

EuropaAgnieszka Słupecka20.10.2023

Wysp na Morzu Bałtyckim jest kilka tysięcy, w tym ok. 77 większych, które można odwiedzić. Wśród nich znajdują się prawdziwe perły, oferujące piękne plaże, wspaniałą roślinność oraz niezapomniane widoki. Poznajcie najciekawsze z wysp bałtyckich, które mogą stać się celem Waszych wakacji.

Wyspa Fehman
Wyspa Fehmarn

Polskie wypsy na Bałtyku

Wolin to duża wyspa na Morzu Bałtyckim, położona w północno-zachodniej Polsce. Na wyspie znajduje się Park Narodowy Wolin założony w 1960 roku i jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Obejmuje część wyspy i jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Szczególnie znany jest z bizonów europejskich, które można tam spotkać. To miejsce dla tych, którzy cenią sobie obcowanie z naturą. Również na wyspie znajdują się przepiękne i piaszczyste plaże, dlatego wielbiciele kąpieli słonecznych i plażowania będą zadowoleni. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z 27-dołkowego pola golfowego. Na wyspie Wolin odbywa się co roku niezwykły festiwal Słowian i Wikingów, podczas którego odbywają się warsztaty dawnych rzemiosł, występy zespołów muzyki dawnej, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na ponad 600 wojów. Podsumowując to idealne miejsce na wakacje nad morzem dla każdego.

Wolin
Wolin

Uznam (zachodnia część wyspy należy do Niemiec, a wschodnia, na której leży Świnoujście, do Polski). Polska część Uznamu, głównie Świnoujście, jest popularnym miejscem wypoczynku turystycznego. Oferuje szerokie plaże, uzdrowiska, liczne ścieżki rowerowe i piesze oraz atrakcje kulturalne. Wody Bałtyku są tu najcieplejsze na całym polskim wybrzeżu, dlatego to doskonałe miejsce dla plażowiczów. Oprócz kąpieli i opalania się można popłynąć w rejs m.in. do polskich i niemieckich kurortów oraz aktywnie spędzać wakacyjny czas na pływaniu kajakiem, przejażdżkach rowerowych czy spacerach po wyznaczonych szlakach. Warto w Świnoujściu zobaczyć i wejść na jedną z najwyższych latarni morskich na świecie.

Świnoujście
Świnoujście

Niemieckie wyspy na Bałtyku

Rugia (Rügen) – największa niemiecka wyspa na Morzu Bałtyckim, położona w południowo-zachodniej części Bałtyku. Wyspa Rugia zachwyca krajobrazami, które długo zostają w pamięci. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jest półwysep Jasmund, który charakteryzuje się kredowymi klifami. Najbardziej znanym punktem półwyspu jest zdecydowanie "Tron Królewski" – "Königsstuhl", czyli skała wznosząca się na wysokość ponad 118 m n.p.m. Oprócz naturalnych piękności wyspy, Rugia oferuje liczne atrakcje turystyczne, takie jak zabytkowa kolejka wąskotorowa "Rasender Roland", dawny kompleks wojskowy Prora czy historyczne centrum miasta Stralsund, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (chociaż należy zauważyć, że Stralsund leży na stałym lądzie, a nie na wyspie). Warto zatrzymać się na wyspie w eleganckich i stylowych uzdrowiskach, takich jak Binz, Sellin czy Göhren.

Kredowe klify
Kredowe klify

Fehmarn to trzecia wyspa pod względem wielkości i przynależy do landu Szlezwik-Holsztyn. Wakacje na wyspie Fehmarn będą doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną być blisko natury i lubią aktywnie wypoczywać. Corocznie odbywają się tu regaty kiteboardingu KiteSurf-Trophy, oferujące wielkie sportowe widowisko. Dzięki idealnym warunkom do surfingu wyspa Fehmarn zdobyła międzynarodową renomę w środowisku surfingowym. Turyści, którzy chcą się zrelaksować, będą mogli to uczynić w hotelach ze strefami spa. Wspomnieć należy, że Fehmarn należy do regionów o największym nasłonecznieniu w Niemczech.

Fehmarn
Fehmarn

Usedom (Uznam) – tylko zachodnia część wyspy należy do Niemiec; wschodnia część należy do Polski.

Duńskie wyspy na Bałtyku

Lolland, Falster, Møn, Sjælland (Zelandia) – na której znajduje się Kopenhaga, stolica Danii.

Fyn (Fionia) to trzecia co do wielkości wyspa Danii, położona między Jutlandią a Zelandią. Jest to centralna część duńskiego archipelagu. Duńska Fionia to miejsce urodzenia Hansa Christiana Andersena, na której znajdują sę ważne miejsca biograficzne pisarza, jak również muzeum.

Wyspa Fyn
Wyspa Fyn

Bornholm – choć geograficznie leży bliżej Szwecji, PolskiNiemiec, jest to duńska wyspa. Bornholm jest najcieplejszą wyspą Bałtyku. Turyści żądni pięknych plaż będą zachwyceni, gdyż piaszczysta linia brzegowa z niezwykle malowniczymi klifami prezentują się tam zachwycająco. Jednak nie tylko okolica nadmorska urzeka. Jeziora, wodospady, gęste lasy, tereny bagienne i wąwozy sprawią, że miłośnicy dzikiej natury poczują się jak w domu. Dla tych, którzy poza namacalnym pięknem natury chcą o niej wiedzieć więcej, mogą wybrać się do nowoczesnego centrum nauki NaturBornholm, którego celem jest popularyzacja wiedzy o geologicznej przeszłości i współczesnej przyrodzie wyspy. Atrakcji na wyspie jest wiele. Jedną z nich są malownicze trasy rowerowe o różnym poziomie zaawansowania.

Bornholm
Bornholm

Szwedzkie wyspy na Bałtyku

Gotlandia, Wyspy w Archipelagu Sztokholmskim – jest ich wiele, ale większość to małe wysepki

Olandia połączona jest ze stałym lądem mostem o długości 6 km. Południowy obszar Olandii niemal w całości pokrywają tereny stepowe, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niemałą atrakcją tego miejsca jest rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. Warto odwiedzić na wyspie Borg Slott, czyli ruiny średniowiecznej fortecy położonej w centrum wyspy, będącej jednym z głównych punktów orientacyjnych Olandii. Wyspa jest domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, które przyciągają biologów i miłośników przyrody z całego świata.

Olandia
Olandia

Wyspy należące do Estonii

Ruhnu (Runö), Naissaar, Prangli, Vilsandi,

Hiiumaa (Dagö) – druga co do wielkości wyspa Estonii.

Muhu (Mohn) – trzecia co do wielkości wyspa, połączona z Saaremaą przez groblę.

Vormsi (Ormsö) – czwarta co do wielkości wyspa Estonii.

Kihnu została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Przez długie lata wyspa była izolowana geograficznie i politycznie, co sprawiło, że na jej obszarze zachowały się praktycznie wszystkie tamtejsze obyczaje ludowe. Wyspa ma własny dialekt oraz charakterystyczne stroje ludowe, które są nadal noszone przez lokalne kobiety. Pomimo swojej małej wielkości, Kihnu przyciąga turystów, którzy przybywają tu, aby poznać unikalną kulturę i tradycje wyspy. Można tu również cieszyć się spokojnym wypoczynkiem oraz pięknymi krajobrazami.

Kihnu
Kihnu

Saarema jest największą estońską wyspą i czwartą co do wielkości na Morzu Bałtyckim. Punktem charakterystycznym Saaremy jest rezerwat geologiczny w pobliżu wioski Kaali. W rezerwacje jest krater uderzeniowy. Ważący co najmniej 400 ton meteoryt uderzył z prędkością 10-20 km/s w dolomitową skałę. Kuressaare jest głównym miastem Saaremaa i jednym z najważniejszych celów turystycznych na wyspie. Kuressaare jest znane jako uzdrowisko. Ludzie przybywają tu, aby skorzystać z leczniczych błot i innych zabiegów spa. W miejscowości znajduje się również duża atrakcja, jaką jest zamek zbudowany w XIII wieku. Zamek jest jednym z najlepiej zachowanych zamków średniowiecznych w krajach bałtyckich. Wyspa jest doskonała na piesze wędrówki i obserwację ptaków.

Saarema - krater
Saarema - krater

Kiedy myślimy o idealnym miejscu na wakacje, często wyobrażamy sobie tropikalne plaże, palmy i błękitne morze. Jednak nie każdy wie, że równie malownicze i pełne atrakcji miejsca można znaleźć znacznie bliżej, na Bałtyku. Wyspy na Bałtyku są różnorodne, pełne atrakcji, wspaniałej natury oraz niepowtarzalnego klimatu. Plaże na Wyspach Bałtyckich zachwycają swoją naturalnością. Złoty, drobny piasek, pofałdowane wydmy i chłodne, krystalicznie czyste wody Bałtyku stanowią idealne warunki do wypoczynku.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.