Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu do USA

AktualnościAgata Biernat13.06.2022

Dobra wiadomość zza oceanu! Do Stanów Zjednoczonych możemy podróżować bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Wybierasz się do USA? Sprawdź aktualne zasady wjazdu.

USA otwierają granice. Jakie są zasady wjazdu?
Golden Gate Bridge w San Francisco

AKTUALIZACJA 13.06.2022

Od 8 listopada 2021 Stany Zjednoczone znów przyjmują turystów. Jakie warunki trzeba spełnić?

Jakie są zasady wjazdu do USA?

Od 12 czerwca 2022 r. osoby lecące do Stanów Zjednoczonych nie muszą już przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa przed wejściem na pokład samolotu. Władze USA zaktualizowały przepisy wjazdowe.

W dalszym ciągu możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych mają osoby w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19 i posiadające dowód szczepienia w wersji papierowej lub elektronicznej. Akceptowane są wszystkie preparaty dostępne w Unii Europejskiej – jednodawkowa Janssen/J&J oraz dwudawkowe: Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Od zakończenia cyklu szczepień (przyjęcia jednej dawki preparatu J&J lub dwóch dawek preparatów Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca) do momentu podróży do USA musi minąć co najmniej 14 dni, a zaświadczenie o odbyciu szczepienia powinno zawierać dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia) identyczne jak na dokumencie podróży, datę przyjęcia dawek, rodzaj szczepionki oraz oznaczenie organu wystawiającego zaświadczenie. Takie wymogi spełnia Unijny Certyfikat COVID.

Dla amerykańskich służb granicznych nie jest istotna data ważności wydanego w Polsce Unijnego Certyfikatu COVID.

Zaświadczenia o szczepieniu nie muszą przedstawiać podróżni poniżej 18. roku życia, o ile podróżują z zaszczepionymi opiekunami.

Kolejnym warunkiem, o który zostaną poproszeni podróżni lecący do Stanów Zjednoczonych, będzie wypełnienie formularza wjazdowego i podanie danych umożliwiających ich lokalizację w czasie pobytu w USA.

Do USA wjedziemy z Polski bez wizy

Przypominamy, że od 11 listopada 2019 Polska bierze udział w Programie Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program – VWP). By wjechać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni, nie musimy już ubiegać się o wydanie wizy. Wystarczy paszport i rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization – ESTA).

Ponieważ wniosek ESTA musi zostać zweryfikowany i zaakceptowany przez Funkcjonariuszy US Customs and Border Protection (CBP), należy go wypełnić najpóźniej na 72 godziny przed wylotem do USA. Zalecamy, by nie zwlekać z tym do ostatniej chwili i uzupełnić dane po podjęciu decyzji o podróży do Stanów Zjednoczonych.

PAMIĘTAJ! Dane podane w formularzu ESTA muszą być takie same jak w paszporcie, na podstawie którego będziesz podróżować do USA.

Opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku wynosi 21 dolarów amerykańskich i można ją uiścić, płacąc kartką kredytową lub przez PayPal. Rejestracja ESTA jest ważna 2 lata od momentu jej zatwierdzenia.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty