Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu do Emiratów Arabskich

AzjaMaciej Mazurek28.04.2022

Lecisz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Poznaj aktualne informacje wjazdowe i zasady wprowadzone w tym kraju w związku z epidemią koronawirusa tak, by można tu było spędzić bezpieczne wakacje.

Wakacje 2021 w Dubaju - jakie są zasady wjazdu?
Dubaj to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

AKTUALIZACJA 29.03.2022

Jakie są zasady wjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Granice ZEA są otwarte dla turystów z Polski. Już nie ma ograniczeń w podróżowaniu do Emiratów Arabskich z Polski.

Podróżni udający się do Emiratów Arabskich muszą okazać certyfikat covidowy (potwierdzający zaszczepienie lub fakt bycia ozdrowieńcem) LUB negatywny wynik testu wykonany przed wylotem z Polski.

Zasady przylotów do Abu Dhabi różnią się od tych obowiązujących w pozostałych emiratach - w przypadku podróży do tego regionu należy posiadać negatywny wynik testu wykonanego w przeciągu 48 godzin przed odlotem, a także poddać się dodatkowemu badaniu po przylocie.

Polskie laboratoria akredytowane przez ministerstwo zdrowia są honorowane podczas przekraczania granic zewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Listę punktów pobrań znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Warto zwrócić uwagę, że jest ona na bieżąco aktualizowana.

WAŻNE. Dzieci do lat 12 są zwolnione z obowiązku wykonywania testu.

Przed podróżą pobierz specjalna aplikację

Polacy udający się na wakacje do Emiratów Arabskich muszą posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma obowiązku wizowego, jeżeli przyjeżdża się do Emiratów w celach turystycznych, kulturalnych, naukowych lub rodzinnych i przebywa na ich terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni (licząc od dnia pierwszego wjazdu). 

WAŻNE: Wszyscy podróżujący przez lotnisko w Dubaju są zobowiązani do pobrania aplikacji mobilnej COVID-19 DXB APP (dostępnej dla systemów Android i iOS) i zarejestrowania tam swoich danych. Wymagane jest również wypełnienie formularza zdrowotnego na lotnisku przed wylotem. 

Z kolei osobom wybierającym się do emiratu Ras al Khaimah zaleca się pobranie dodatkowo aplikacji ALHOSN UA.

Bezpieczne wakacje - zasady obowiązujące w Emiratach Arabskich

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązuje nakaz korzystania z maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz zachowania dystansu społecznego. Zasłanianie ust i nosa jest wymagane również na plażach – np. podczas spaceru. Maseczkę możemy zdjęć w trakcie kąpieli w wodzie.

Większość plaż jest otwarta, a restauracje i bary funkcjonują z ograniczeniami (np. obowiązek dezynfekcji dłoni, limity miejsc).

Co zwiedzić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

To kraj, który umożliwia aktywne spędzanie wakacji na wiele sposobów. Jednym z niezapomnianych punktów w planie zwiedzania jest wjazd na taras widokowy i podziwianie panoramy Dubaju w najwyższym budynku świata – Burj Khalifa.

Głodnym wrażeń polecamy safari i przejazd terenówkami przez pustynię o zachodzie słońca czy wspaniałą zabawę w Dubai Parks and Resorts. W parku Motiongate przeniesiemy się do świata epickich hollywoodzkich filmów, w Bollywood Parks skorzystamy z interaktywnych przejażdżek i zobaczymy multimedialne spektakle teatralne, a w Legolandzie – przeżyjemy niesamowitą przygodę podczas przejażdżki rollercoasterami.

Turyści odwiedzają również chętnie Ras Al Khaimah, Fujairah oraz Abu Dhabi.

Do Ras Al Khaimah warto udać się, jeśli szukamy chwili wytchnienia. Malowniczo położone nieopodal Góry Hajar, jest doskonałym miejscem do zwiedzania. Tutaj mieści się słynne Muzeum Narodowe z imponującymi eksponatami. Podkreślenia wymaga fakt, że Muzeum mieści się w twierdzy, która była rezydencją rządzącej rodziny aż do początku lat sześćdziesiątych, co dodatkowo wpływa na jego atrakcyjność.

Fujairah to orientalny Emirat wymarzony na rodzinne wakacje. Tutaj doskonale odnajdą się fani słonecznego odpoczynku. Fujairah słynie z bezpieczeństwa, pięknych plaż oraz wspaniałego kontrastu pomiędzy modernizmem a wpływem wschodnich kultur.

W Abu Dhabi znajdziemy pustynne wydmy, pełne przepychu meczety i luksusowe dzielnice – to miasto jest doskonałą syntezą kulruty Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Mając na względzie bezpieczeństwo turystów, wszystkie loty organizowane są bezpiecznymi, alternatywnymi trasami. W związku z powyższym, samoloty nie przelatują nad terytorium Ukrainy.

Maciej Mazurek
Maciej Mazurek
Swoją przygodę w Wakacje.pl zaczął w lutym 2020 roku od Działu Obsługi Posprzedażowej. Aktualnie pracuje jako Specjalista ds. mediów społecznościowych w Departamencie Marketingu. Na co dzień studiuje dziennikarstwo i medioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie marzy o jakieś naprawdę dalekiej podróży, np. do Nowej Zelandii lub do Argentyny. Najlepiej czuje się w miejscach, gdzie widzi palmy za oknem.

Polecane oferty