Koronawirus a wakacje - zasady wjazdu na Cypr

AktualnościAgata Biernat11.05.2022

Loty do Larnaki i Pafos odbywają się regularnie i to z kilku polskich lotnisk. Planujesz podróż do Republiki Cypryjskiej, a może wybierasz się na północną część wysypy? Sprawdź aktualne zasady wjazdu.

Wakacje 2021 na Cyprze. Jakie są zasady wjazdu?
Plaże na Cyprze

AKTUALIZACJA 11.05.2022 r.

Na bieżąco aktualizujemy wszystkie informacje dotyczące zasad podróżowania.

Jakie są zasady wjazdu do Republiki Cypryjskiej?

Od 18 kwietnia 2022 roku obowiązują nowe zasady wjazdu do Republiki Cypryjskiej.

Osoby zaszczepioneozdrowieńcy są zwolnieni z obowiązku wykonywania testów na koronawirusa. Wystarczy, że podczas kontroli okażą Unijny Certyfikat Covid.

Pamiętaj:

  • W przypadku osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 certyfikat jest ważny przez 9 miesięcy (270 dni) od daty przyjęcia pełnej dawki preparatu (dwóch dawek szczepionki dwudawkowej lub jednej – jednodawkowej) bądź otrzymania dawki przypominającej.
  • Certyfikat ozdrowieńca jest ważny od 7 do 180 dni od terminu uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Osoby niezaszczepione i te, które nie mają statusu ozdrowieńca, mogą przylecieć na Cypr pod warunkiem, że wykonają test, a jego wynik będzie negatywny. Ten typu PCR ważny jest przez 72 godziny, szybki antygenowy należy wykonać w ciągu 24 godzin przed podróżą.

Testy ani dodatkowe zaświadczenia nie są wymagane od dzieci poniżej 12. roku życia.

Cypr Południowy wymaga tylko testu przed wylotem.

Zasady wjazdu na Cypr – potrzebne dokumenty

Każda osoba wybierająca się na Cypr – niezależnie od wieku – podczas kontroli musi okazać ważny dokument tożsamości. Może być to dowód osobisty lub paszport. Od 18 kwietnia 2022 roku nie ma już natomiast obowiązku wypełniania formularza Cyprus Flight Pass.

Bezpieczne wakacje - zasady obowiązujące na Cyprze

Na Cyprze obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Maseczkę możemy zdjąć w prywatnych mieszkaniach, podczas jazdy prywatnym samochodem czy spożywania posiłku.

Z obowiązku zasłaniania ust i nosa są zwolnione dzieci poniżej 6. roku życia.

W miejscach, gdzie może gromadzić się większa liczba osób (czyli np. w restauracjach), należy zawsze mieć przy sobie tzw. Safe Pass. Co to takiego? To zaświadczenie o szczepieniu przeciwko Covid-19, statusie ozdrowieńca lub posiadaniu aktualnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa (PCR jest ważny 72h, antygenowy – 24h). Szczepienie na potrzeby Safe Pass jest ważne przez 7 miesięcy od dnia przyjęcia ostatniej wymaganej dawki, chyba że przyjęło się dawkę przypominającą.

Bez Safe Pass wejdziemy na plaże, do miejsc piknikowych, na promenady, do supermarketów, minimarketów, galerii handlowych, teatrów, stanowisk archeologicznych i hoteli (jeśli jesteśmy ich gośćmi).

Podróż do Cypru Północnego – zasady wjazdu 

Osoby podróżujące na Cypr Północny muszą wykonać test na obecność koronawirusa. Może to być badanie PCR, któremu należy się poddać nie wcześniej niż 72h przed wjazdem na tę część wyspy, lub test antygenowy ważny 48 godzin.

Z obowiązku wykonywania testu są zwolnieni ozdrowieńcy, osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 i dzieci do ukończenia 12. roku życia.

Pamiętaj:

  • Za osobę zaszczepioną uznaje się podróżnego, który okaże Unijny Certyfikat Covid poświadczający o przyjęciu 2 dawek szczepionki dwudawkowej (musi minąć co najmniej 14 dni, ale nie więcej niż 7 miesięcy) LUB przyjęciu dawki preparatu Johnosn&Johnson (musi minąć co najmniej 14 dni, ale nie więcej niż 3 miesiące) LUB przyjęciu dawki przypominającej szczepionki (zaświadczenie jest ważne tak długo jak ważny jest Unijny Certyfikat Covid).
  • Certyfikat ozdrowieńca jest ważny od 10 do 180 dni od terminu uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Podczas przekraczania granicy podróżni mogą zostać poddani losowemu badaniu na koronawirusa. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu zostaną skierowani na kwarantannę. Jej koszt pokrywa przyjezdny.

Nie ma potrzeby wypełniania formularza wjazdowego przed wylotem.

UWAGA! Ze względu na to, że transfer odbywa się przez lotnisko w Larnace, wszyscy turyści podlegają zarówno pod przepisy wjazdowe Cypru Południowego, jak i Północnego.

Dodatkowo, przy przekraczaniu granicy w drodze powrotnej z Cypru Północnego na Cypr Południowy podróżni są zobowiązani do okazania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Badanie można wykonać w hotelu, a jego koszt to ok. 30 EUR. Z obowiązku wykonania testu są zwolnione osoby zaszczepione przeciwko Covid-19.

Zasady powrotu do Polski

Od 28 marca 2022 r. można podróżować do Polski bez żadnych ograniczeń związanych z Covid-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny, wykonywania testów na koronawirusa i okazywania Unijnego Certyfikatu Covid po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty