Czy w Turcji jest bezpiecznie? Rozmowa z Patrykiem Surackim

AktualnościAgnieszka Słupecka20.05.2024

Jeden z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych wybieranych przez Polaków to Turcja. Kraj, który potrafi ugościć turystów, jak mało który. Wyśmienite jedzenie, ciepłe morze, słońce, plaże i zabytki, które odsłaniają historię – to właśnie przyciąga podróżujących. W rozmowie z Patrykiem Surackim – podróżnikiem, blogerem i tiktokerem – poruszamy kwestię bezpieczeństwa, która jest tak samo ważna, jak wyżej wymienione powody odwiedzin tego kraju. Zapraszamy do czytania!

Patryk Suracki
Patryk Suracki
Fot: Patryk Suracki

Agnieszka Słupecka: Patryku, od około miesiąca przebywasz na Riwierze Tureckiej. Jak Ci się tam podoba?

Patryk Suracki: Tak, zgadza się, od kilku tygodni jestem w Turcji, w Alanyi. Mimo że geograficznie to Azja, to jednak czuję się tutaj bardziej jak w Europie.

A.S.: Dokładnie, to położenie na mapie i różnice kulturowe sprawiają, że wielu turystów, szczególnie tych, którzy nie mieli wcześniej styczności z Turcją, nurtuje pytanie o bezpieczeństwo.

P.S.: Tak, różnice religijne i kulturowe często wywołują obawy. Dodatkowo, obecna sytuacja polityczna na świecie sprawia, że większą uwagę przywiązujemy do kwestii bezpieczeństwa niż kiedyś.

A.S.: Aktualnie przebywasz we wspomnianej wcześniej turystycznej Alanyi. Czy sądzisz, że jest to miasto w pełni bezpieczne? A jeśli nie, to jakich miejsc lepiej unikać?

P.S.: Tak, aktualnie jestem w Alanyi i wynajmuję tutaj mieszkanie, ale zwiedzam także inne miejscowości na Riwierze Tureckiej. Osobiście nie natrafiłem w Alanyi na miejsca, które wydawałyby mi się niebezpieczne. Nie ma tutaj również miejsc, które budziłyby moje obawy. Miasto jest bardzo dobrze utrzymane, wręcz mogę powiedzieć, że na europejskim poziomie, zwłaszcza patrząc na standardy tureckie. Porównując do mojego pobytu w Egipcie, tutaj jest znacznie czyściej. Jest też dużo Europejczyków, którzy albo mieszkają tu na stałe, albo przyjechali na wakacje już w marcu, a liczba turystów zwiększa się od kwietnia. Czy są jakieś zagrożenia? Powiedziałbym, że jak wszędzie.

Alanya to bardzo turystyczne miasto, które oferuje bogatą gamę nocnych rozrywek, zadowalając zarówno młodszych, jak i starszych turystów. Jeśli jednak miałbym szukać czegoś, czego można by się obawiać, to mogłoby to być zachowanie niektórych turystów pod wpływem alkoholu. Jednak nie chciałbym sugerować, że Alanya to tylko miejsce imprezowe, którego należy unikać, wręcz przeciwnie.

Alanya oczami Patryka Surackiego
Alanya oczami Patryka SurackiegoAlanya oczami Patryka SurackiegoAlanya oczami Patryka SurackiegoAlanya oczami Patryka Surackiego

A.S.: Każde miejsce na świecie ma swoje własne zasady i normy. Dlatego, jeśli chodzi o wakacje w Turcji, to czego najlepiej unikać?

P.S.: To trudne pytanie, ponieważ Turcja nie różni się znacząco od niektórych europejskich miejsc. Uważam, że należy zachować podobne środki ostrożności jak na wakacjach w Europie. Jestem może trochę powtarzalny, ale należy unikać nadmiernego spożycia alkoholu, uważać na intensywne słońce, które tutaj jest bardzo silne, często zauważamy oparzenia dopiero, gdy jest już za późno. Zawsze należy być ostrożnym z atrakcjami wodnymi, zwłaszcza że teraz może być stosunkowo chłodno, więc nie zalecałbym przesadnego nurkowania na początku sezonu. Dodatkowo fale mogą być czasami wysokie, a dno nie zawsze jest łagodne. Oczywiście, wszystko to zależy od konkretnej lokalizacji na Riwierze Tureckiej.

A.S.: Czy plaże w Alanyi są strzeżone?

P.S.: Tak, ogólnie rzecz biorąc, plaże są praktycznie wszędzie strzeżone, ale warto pamiętać, że nasz hotel może czasami znajdować się na obrzeżach głównych plaż. Chociaż plaże przy hotelach są zwykle strzeżone, to te bardziej kameralne zatoki poza obszarem hotelowym nie są strzeżone.

W poprzedniej rozmowie opowiadałem o niebezpieczeństwach związanych z przechodzeniem przez ulice w Egipcie. Tutaj jednak nie zauważyłem, żeby ruch drogowy znacząco różnił się od tego w Europie, choć muszę przyznać, że od dłuższego czasu nie byłem już w Polsce. Nie chciałbym szukać tutaj na siłę zagrożeń, na które trzeba by specjalnie zwracać uwagę.

Turcy są bardzo życzliwie nastawieni do Polaków. Zawsze spotykam uśmiechniętych ludzi, a przez wszystkie moje liczne wizyty tutaj, nic złego mi się nigdy nie przydarzyło.

A.S.: Kontynuując ten wątek, jeśli chodzi o to, czego unikać w Turcji, warto zastanowić się nad ubiorem, zwłaszcza dla kobiet. Jak powinny się one ubierać w Turcji?

P.S.: Chciałbym podkreślić, że Turcja różni się od Egiptu pod tym względem. W turystycznych miejscach w Egipcie można w zasadzie chodzić ubranym tak, jak się chce, jednak w innych niekoniecznie. Tutaj sytuacja jest inna. Nawet same Turczynki ubierają się po europejsku. Mimo że w Turcji panuje inna religia, to w miejscach turystycznych miejscowa ludność nie jest zwykle konserwatywna w ubiorze. Nie widać żadnej różnicy w ubiorach między miejscowymi kobietami a Europejkami. Kobiety starszego pokolenia mogą czasem ubierać się w bardziej tradycyjne stroje.

A.S.: Będąc przy temacie związanym z kobietami, czy uważasz, że podróżujące samodzielnie kobiety mogą czuć się bezpiecznie?

P.S.: Tak, kobiety często przyjeżdżają tutaj same na wakacje. Nie zawsze są z partnerami lub w grupie znajomych. Po prostu przyjeżdżają, aby miło spędzić czas, czasem z koleżankami i chyba czują się tutaj bezpiecznie. Wydaje mi się, że pewne różnice kulturowe mogą wpływać na poczucie bezpieczeństwa kobiet. W Egipcie może być większa ostrożność związana z różnicami religijnymi i pewnymi kulturowymi aspektami, ale w Turcji często widziałem kobiety podróżujące same i to nikogo nie dziwi.

A.S.: Zgadzam się z Tobą. Ja również byłam z koleżanką na wakacjach w Turcji i wspominam ten czas naprawdę miło. Jak myślisz, czy nocne życie w Alanyi jest bezpieczne?

P.S.: Bez wątpienia, wieczorne wyjścia są świetnym pomysłem. Alanya oferuje szeroki wybór nocnych rozrywek, szczególnie w centrum, przy starym porcie. Pamiętam to jeszcze z czasów, gdy byłem nastolatkiem. Przyjechaliśmy tu z przyjaciółmi na imprezę, bo Alanya ma coś dla każdego – od osób szukających spokoju do tych, którzy lubią imprezować. Jest wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, od wycieczek pieszych po plażę Kleopatry, gdzie można plażować i uprawiać sporty wodne.

A.S.: Turcja słynie również z wyśmienitej kuchni. Hotele z opcją all inclusive oferują bogaty wybór dań regionalnych, ale prawdziwe smaki czekać będą na mieście. Czy jest bezpiecznie jeść poza hotelem? Wiele turystów, zwłaszcza tych, którzy odwiedzają Turcję po raz pierwszy, chciałoby spróbować lokalnych specjałów, takich jak słynny turecki kebab. W Egipcie istnieje tzw. "klątwa faraona" – czy w Turcji jest bezpieczniej?

P.S.: Nie jestem pewien, czy jestem dobrym przykładem, bo podróżuję po całym świecie, a mój żołądek jest już dość odporny. Jednak kiedyś, gdy nie podróżowałem jeszcze tak dużo, odwiedzałem Turcję wielokrotnie i nigdy nie miałem problemów żołądkowych. Nie pamiętam też, żeby któremuś z moich towarzyszy podróży coś takiego przytrafiło się tutaj. Kuchnia turecka rzeczywiście jest smaczna.

Jeśli chodzi o jedzenie w hotelach, z którymi miałem styczność, jest ono na wysokim poziomie. Często w krajach arabskich jedzenie może wyglądać dobrze, ale nie zawsze jest dobrze doprawione ze względu na inną kulturę. W Turcji jednak nie boją się używać przypraw.

Mam dobre wspomnienia z jedzenia zarówno w lokalnych knajpkach, jak i w hotelach. Stosunek cena-jakość jest bardzo korzystny. Mimo że Turcja może nie być już tak tania jak dawniej, to nadal oferuje wysoką jakość usług hotelowych. Warto przyjechać na wakacje do Turcji i przy okazji spróbować tego popularnego dania w jego ojczyźnie, aby ocenić smak i mieć swoje zdanie. W skład ulicznego jedzenia mogą wchodzić różne przysmaki, takie jak mule, jadalne kasztany, kukurydza czy różne dania mięsne. Nie zapominając o świeżo wyciskanym soku z pomarańczy, który jest teraz wyjątkowo smaczny o tej porze roku. Dlatego reasumując, zachęcam do jadania na mieście, bo jest smacznie i bezpiecznie.

A.S.: Ale wody z kranu lepiej nie pić, a owoców lepiej też nie myć w bieżącej wodzie…

P.S.: Sądzę, że jak w większości krajów świata, chociaż ja osobiście robię sobie kawę z tej wody, bo jest naprawdę smaczna. Niemniej jednak, nie byłbym zbyt przekonany do picia tej wody kranu, i zawsze jestem ostrożny w tym względzie, nawet jeśli ktoś twierdzi, że woda jest zdatna do picia. Zawsze istnieje ryzyko, że może zawierać bakterie, więc unikam picia wody z kranu i tego doradzam każdemu, zwłaszcza w nowym miejscu, szczególnie poza Europą.

A.S.: A jeśli chodzi o ewentualne problemy zdrowotne podczas wakacji, czy uważasz, że opieka medyczna w Turcji jest na wysokim poziomie? Czy korzystałeś kiedyś z tureckiej opieki zdrowotnej? To ważne pytanie, zwłaszcza dla rodzin podróżujących z dziećmi i zastanawiające się nad wyborem Turcji jako celu wakacyjnego.

P.S.: Słyszałem dobre opinie na temat opieki medycznej w Turcji. Na szczęście sam nie miałem okazji z niej korzystać, i mam nadzieję, że nie będę musiał.

A.S.: Wiem, że w Turcji istnieje wiele prywatnych placówek medycznych, ale czy są także publiczne w Alanyi?

P.S.: Tak, oprócz prywatnych placówek, istnieją także publiczne.

A.S.: Chciałabym jeszcze dodać, że ze względu na fakt, że Turcja znajduje się poza Europą (mówię tu oczywiście o Alanyi), zalecamy wybór szerokiego pakietu ubezpieczenia. Ubezpieczenie podstawowe zwykle nie pokryje większości kosztów leczenia.

A teraz mam pytanie związane z bezpieczeństwem na drodze. Czy wypożyczenie samochodu w Turcji to dobry pomysł?

P.S.: Tak, zdecydowanie można wypożyczyć samochód. Ruch uliczny w okolicznych miejscowościach jest podobny do tego w Europie. Być może w Stambule i na obszarach bardziej oddalonych od turystycznych miejscowości sytuacja jest inna, ale na Riwierze Tureckiej oraz w Bodrum nie ma się czego obawiać.

To świetny pomysł, aby zwiedzić wybrzeże samochodem. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach lub nie mamy ochoty wypożyczać auta, istnieje możliwość zwiedzania okolic na własną rękę, korzystając na przykład z autobusów miejskich lub dolmuszów, które są dostępne za niewielkie pieniądze. Riwiera Turecka jest dobrze skomunikowana, więc podróżowanie tymi środkami transportu jest wygodne i łatwe. Dodatkowo, turyści mogą także wykupić wycieczki fakultatywne, wtedy nie muszą się martwić o organizację podróży. To bardzo wygodny sposób na zwiedzanie najważniejszych miejsc, a dodatkowo z polskojęzycznym przewodnikiem.

A.S.: Standardowo na koniec muszę zadać ostatnie pytanie, a w zasadzie chciałabym, żebyś dokończył zdanie. Bezpieczne wakacje w Turcji to…

P.S.: Bezpieczne wakacje w Turcji to przede wszystkim rozsądne wakacje w ogólnym skrócie. Chyba odpowiem tak ogólnie. Każdy z nas chce się zrelaksować podczas wypoczynku, i uważam, że właśnie do tego służą wakacje. Jednakże relaksacja powinna zawsze odbywać się z szacunkiem dla miejsca, w którym się wypoczywa, jego mieszkańców, oraz odmienną kulturę i religię kraju. Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, zawsze będziemy mieć bezpieczne wakacje, ponieważ uważam, że Turcja jest bardzo bezpiecznym krajem. Jeśli unikniemy głupich zachowań, nadmiernego spożycia alkoholu, nadmiernych zabaw, nierozsądnych kąpieli morskich, na przykład po zmroku lub w miejscach niestrzeżonych, powinniśmy mieć bezpieczne wakacje nie tylko w Turcji.

A.S.: I oczywiście, jeśli będziemy uważać na słońce 😊

P.S.: Tak, absolutnie!

A.S.: Z tym słonecznym akcentem, bardzo Ci dziękuję, Patryku, za poświęcony czas i rozmowę!

Patryk jest podróżnikiem, który od lat eksploruje ciekawe i mniej dostępne zakątki naszego globu. Jego relacje z podroży oraz ciekawostki z życia w ciepłych i słonecznych miejscach możecie śledzić na kanałach "inna strona świata" oraz na jego social mediach.

Jeśli planujecie wakacje w Turcji i chcecie się dowiedzieć, co warto zobaczyć, co zjeść lub jaki hotel wybrać, zapraszamy do przeczytania naszych artykułów:

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.