Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?

PoradnikiKatarzyna Włodarczyk19.08.2022

A może by tak rzucić wszystko i wylecieć? Oczywiście, że tak! Ale tylko i wyłącznie z głową, czyli z uwzględnieniem naszych potrzeb, możliwości i domowego budżetu. Najprościej i najszybciej jest skorzystać z porad doświadczonych specjalistów. Dlatego podpowiadamy, jak najkorzystniej planować wypoczynek.

Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?
Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?

Jak zachować work-life balance

Dla zachowania zdrowia oraz równowagi psychicznej, planowanie wypoczynku jest tak samo istotne, jak planowanie codziennych obowiązków. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku powstała koncepcja work-life balance oznaczająca równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. W Polsce koncepcja ta początkowo przyjęta była z dużą rezerwą, a wręcz brakiem zrozumienia. Obecnie jesteśmy coraz bardziej świadomi i wiemy jak istotne jest zaplanowanie porządnych wakacji. Szczególnie teraz, kiedy zniesiono większość ograniczeń związanych z koronawirusem, w miejscach publicznych nie trzeba nie obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz limity osób w hotelach, restauracjach czy środkach transportu.

O co chodzi z tą inflacją?

Co to jest inflacja? To sytuacja, w której za tę samą kwotę można kupić coraz mniej. Mamy wówczas do czynienia z powszechnym wzrostem cen, a nie z podwyżkami dotyczącymi tylko niektórych dóbr. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek i spokój. Taki stan nie może trwać wiecznie i prędzej czy później sytuacja się unormuje. Do tego czasu warto zbierać wszystkie zasoby, tj. pracować i zająć się z równą siłą życiem prywatnym i planowaniem sensownego wypoczynku.

Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?
Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?

Jak teraz planować tani i satysfakcjonujący wypoczynek?

Kiedy, już wiemy, że mimo chwilowych komplikacji, można a nawet trzeba zadbać o siebie, usiądźmy do zorganizowania wakacji i stwórzmy plan działania. Poniżej zebraliśmy najważniejsze punkty do jego realizacji:

1. Określmy, jaki budżet możemy przeznaczyć na ten cel i w jaki sposób będziemy go finansować.

2. Zaplanujmy z dużym wyprzedzeniem.

3. Rozważmy wakacje poza sezonem - jesieniązimą.

4. Przejrzyjmy oferty obiektów ekonomicznych

5.Pamiętajmy, że wakacje all inclusive mogą być tańsze.

6. Zaplanujmy urlop z niestandardową długości pobytu z biurem podróży.

Ogólny zarys gotowy! Przejdźmy zatem do szczegółów 😊.

Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?
Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?

Budżet i sposób finasowania wakacji

Zastanówmy się, ile pieniędzy możemy i chcemy przeznaczyć na wakacje. Warto pamiętać, że Wakacje.pl wprowadziły nowe możliwości dla klientów, którzy chcą zarezerwować wyjazd. Odroczone płatności i e-raty to bezpieczne i wygodne sposoby na sfinansowanie wakacji, które pozwalają zarezerwować ofertę wyjazdu już dziś, a zapłacić za nią później, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co ważne, są one dostępne dla osób kupujących wycieczkę przez stronę internetową agenta, jak i w salonach stacjonarnych Wakacje.pl.

Najlepsze rozwiązanie - wcześniejsze planowanie!

Nie odkładajmy decyzji o zakupie. Obecnie najatrakcyjniejsze oferty i ceny znajdziemy planując wyjazd dużo wcześniej.

Jeśli możemy zaplanować urlop z wyprzedzeniem, zróbmy to. W przedsprzedaży biura podróży oferują klientom rabaty sięgające nawet 40 proc., zniżki dla dzieci oraz pakiety innych korzyści, jak gwarancja niezmienności ceny czy najniższej ceny.

Agata Biernat, Wakacje.pl
Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?
Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?

Już teraz możemy kupić w atrakcyjnych cenach wyjazdy na sezon Zima 2022/23 i zaplanować ferie zimowe. Rozpoczęła się również przedsprzedaż ofert na wakacje 2023.

Elastyczność, czyli jak wydłużyć sobie letnią aurę

Najlepiej zaplanujmy wakacje poza typowym sezonem wakacyjnym. Nawet jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym, przeanalizujmy, w którym terminie pobyt będzie najtańszy. Szczyt sezonu turystycznego przypada co prawda na wakacje, jednak w ramach tych 9 – 10 tygodni ceny również się zmieniają. Różnica w cenie między wyjazdami w poszczególnych tygodniach może wynosić nawet kilkaset złotych od osoby!

Co ważne - oferty możemy przeglądać na stronie Wakacje.pl, skąd bezpośrednio zarezerwujemy i kupimy wycieczkę. W razie wątpliwości nasi eksperci z centrum obsługi lub ze stacjonarnych salonów sprzedaży Wakacje.pl znajdujących się w całej Polsce, zawsze chętnie służą pomocą.

Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?
Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?

Jeśli nie jesteśmy związani żadnymi terminami, sytuacja jest znacznie prostsza i bez problemu znajdziemy tanie wakacje😊. Dlatego warto planować wakacje jesienią i zimą. Najpopularniejsze kierunki turystyczne, jak chociażby Turcja czy Egipt, otwierają się na turystów już od maja, kiedy pogoda już sprzyja wakacyjnemu relaksowi. Hotele, sklepy, restauracje i wszystkie atrakcje zostają otwarte do października, a nawet listopada.

Przejrzyjmy oferty obiektów ekonomicznych

Liczba gwiazdek jest pierwszym kryterium, na jakie patrzymy przy wyborze hotelu. Jednak pamiętajmy, że nie jest ona jedynym wyznacznikiem jakości hotelu. Hotele 3 i 4* to zazwyczaj obiekty w drugiej linii brzegowej, często mają skromniejszą formułę wyżywienia. Niemniej to tańsze hotele, klimatyczne obiekty, w których można znaleźć ciszę i spokój. Przy wyborze ekonomicznych obiektów szczególnie polecamy kierowanie się opiniami gości, którzy spędzili w nich wakacje. Takie opinie znajdziemy m.in. na stronie Wakacje.pl.

Kiedy warto wybrać all inclusive?

Najchętniej wybieraną formułą wśród turystów wybierających się na wczasy z biurem podróży jest all inclusive. Jest to rozwiązanie wygodne, a często relatywnie tańsze.

Szczególnie w przypadku podróży z dziećmi warto też rozważyć opcję all inclusive, gdzie w cenę, oprócz podstawowego wyżywienia, wliczone są m.in. przekąski czy dodatkowe napoje, a także wybrane programy animacyjne i/lub sportowe. Mimo że kosztuje to nieco więcej, w ostatecznym rachunku okazuje się często bardzo opłacalne, bo z góry możemy określić poziom wydatków podczas wakacji.

Agata Biernat, Wakacje.pl
Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?
Jak zaplanować wakacje w czasie szalejącej inflacji?

Planowanie niestandardowej długości pobytu z biurem podróży

Wakacje to często jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku, dlatego nie warto z niego rezygnować. Doskonałym rozwiązanie jest zaplanowanie niestandardowej długości pobytu. Z naszej analizy wynika, że nadal najpopularniejsze są wyjazdy siedmiodniowe, ale wzrasta również zainteresowanie tymi nieco krótszymi. Takie pięciodniowe wakacje mają kolejny plus. Dają okazję do wyjazdu więcej niż raz do roku 😊.

Skopiowano
Skopiuj link
Katarzyna Włodarczyk
Katarzyna Włodarczyk
Z pisaniem związana od 2007 roku, kiedy to podczas swojej pierwszej samotnej kilkumiesięcznej podróży do Indii zaczęła prowadzić bloga tematycznego i kanały w mediach społecznościowych. Pasja do podróżowania zaowocowała ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu turystyki oraz marketingu. W pracy i w życiu codziennym najbardziej ceni możliwość kontaktu z ludźmi i ciągły rozwój. W Wakacje.pl, jako specjalistka ds. content marketingu, odpowiada za treści o tematyce turystycznej.

Polecane oferty