Największe wulkany na świecie – TOP 5

RankingiAgnieszka Słupecka06.11.2023

Majestatyczne, wzbudzające trwogę oraz tworzące piękne krajobrazy – wulkany stanowią największą atrakcję w miejscach, które odwiedzamy podczas wakacji. Sprawdź, które z nich są największe.

Wulkany w Indonezji
Wulkany w Indonezji

Najwyższe wulkany na świecie

Ognisty Pierścień Pacyfiku, otaczający Ocean Spokojny, jest domem dla większości czynnych wulkanów lądowych na świecie. W tym regionie zlokalizowanych jest ponad 90% wszystkich aktywnych wulkanów na Ziemi. Znajdują się tutaj takie kraje jak Japonia, Indonezja, i Chile, które doświadczają regularnej aktywności wulkanicznej. Stąd w naszym zestawieniu największych/najwyższych wulkanów zajmują wulkany właśnie z tego regionu.

Miejsce 5. Incahuasi (granica Chile-Argentyna)

Wulkan o wysokości 6 638 m n.p.m., Incahuasi jest także jednym z najwyższych wulkanów na świecie. Jego aktywność nie jest dobrze udokumentowana, ale jest uważany za potencjalnie czynny.

Miejsce 4. Tipas (Argentyna)

Jeden z najwyższych wulkanów świata o wysokości 6 660 m n.p.m. Jego status aktywności nie jest pewny, ale jest uważany za potencjalnie czynny.

Miejsce 3. Llullaillaco (granica Chile-Argentyna)

Trzeci najwyższy wulkan świata z wysokością 6 739 m n.p.m. Leżący na pograniczu ChileArgentyny. Jest to czynny wulkan, z ostatnią znaną erupcją w 1877 roku.

Miejsce 2. Nevado Tres Cruces ( Chile)

Masyw wysokości 6 749 m n.p.m., jest to jeden z najwyższych wulkanów na świecie. Uważany jest za uśpiony wulkan.

Miejsce 1. Ojos del Salado (granica Chile-Argentyna)

Na wysokości 6 893 m n.p.m., Ojos del Salado jest najwyższym wulkanem na świecie. Jest to czynny wulkan, ale ostatnia znana erupcja miała miejsce tysiące lat temu. Ten najwyższy wulkan świata z ośnieżonym czubkiem położony jest na terenach najbardziej suchych obszarów świata, czyli Puna de Atacama.

Tereny Atacama
Tereny Atacama

Najwyższe wulkany w Europie

Miejsce 5. Wezuwiusz (Kampania, Włochy)

Wulkan o wysokości około 1 281 m n.p.m. Wezuwiusz jest jednym z najbardziej znanych wulkanów na świecie ze względu na jego erupcję w 79 r. n.e., która zniszczyła Pompeje i Herkulanum. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku, więc jest uważany za czynny, ale obecnie uśpiony. W 1995 roku na zboczach Wezuwiusza utworzono park narodowy. Jego głównym celem jest ochrona fauny i flory rozwijającej się u stóp tego wulkanu. Park Narodowy Wezuwiusza jest domem dla ponad 900 gatunków roślin, w tym wielu storczyków, janowców barwierskich oraz kocanek. Obszar ten wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w którym regularnie prowadzi się badania naukowe. Jeśli planujesz wakacje we Włoszech zaplanuj koniecznie wycieczkę fakultatywną Pompeje i połącz to z wyprawą na Wezuwiusz. Widoki będą niezapomniane.

Wezuwiusz
Wezuwiusz

Miejsce 4. Öræfajökull (Islandia)

Wznosi się na 2 110 m n.p.m. Zaraz po nim na Islandii jest jeszcze 5 innych wulkanów pod względem wysokości. Jest to stratowulkan, co oznacza, że składa się z wielu warstw lawy wulkanicznej i tufu. Wulkan ma olbrzymi krater o średnicy około 5 km, który jest w większości pokryty lodowcem. W ostatnich latach naukowcy zwrócili uwagę na Öræfajökull z powodu wzmożonej aktywności sejsmicznej i zmian w lodowcu, co może wskazywać na możliwą przyszłą erupcję. W odpowiedzi na to islandzkie władze podjęły kroki w celu monitorowania wulkanu i przygotowania planów ewakuacji.

Öræfajökull
Öræfajökull

Miejsce 3. Beerenberg (Jan Mayen, Norwegia)

O wysokości 2 277 m n.p.m., Beerenberg to położony najbardziej na północ czynny wulkan na świecie. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1985 roku. Nie stanowi on jednak zagrożenia dla ludności kraju, ponieważ jest położony na wyspie Jan Mayen, oddalonej od Norwegii o 950 km. Wulkan ma wielki krater o średnicy około 1 km, który jest w większości pokryty lodowcem.

Beerenberg
Beerenberg

Miejsce 2. Etna (Sycylia, Włochy)

Położona na Sycylii Etna mierzy sobie ok. 3 329 m n.p.m. (wysokość może się różnić w zależności od erupcji). To najwyższy czynny wulkan na kontynencie europejskim. Etna jest bardzo aktywna i często erupcjonuje. Otaczający wulkan Park Przyrody został utworzony w 1987 roku, natomiast w 2013 roku Etna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Etnę można zwiedzać w ciągu całego roku. W porze letniej śnieg na jej szczycie się nie utrzymuje, jednak zawsze trzeba mieć cieplejsze ubranie podczas wycieczki oraz obowiązkowo kryte buty, które sprawią, że można się stabilnie wspinać. Niewątpliwie wiosna i jesień są na Etnie wyjątkowe. Wtedy utrzymuje się śnieg na szczycie, a widoki są piękne – bardzo kontrastowe. Polecamy wycieczkę fakultatywną Etna i Taormina, dzięki którym odkryjesz symbole Sycylii.

Etna
Etna

Miejsce 1. El Teide (Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Ma wysokość 3 718 m n.p.m., El Teide jest najwyższym wulkanem w Europie. Mimo że wulkan jest obecnie uważany za uśpiony, jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku. Na szczyt Pico del Teide wspinaczka należy do wymagających i podejmują się jej zaprawieni wędrowcy. Jednak każdy ma możliwość być na tym szczycie, gdyż na samą górę prowadzi kolejka linowa. Jednak by na nim stanąć, trzeba wcześniej wystąpić o pozwolenie, gdyż dziennie wpuszczane jest na górę 200 osób. Pozwolenie jest bezpłatne, ale trzeba o nie wystąpić z wyprzedzeniem. Wjazd kolejką jest płatny. Ważne, aby wiedzieć, że osoby starsze lub mające problemy krążeniowe nie powinny wjeżdżać na górę. W otaczającym wulkan księżycowym Parque Nacional del Teide wytyczone są rozmaite szlaki o każdym stopniu trudności. Park powstał w 1954 roku i jest zachwycający i ogromny – liczy aż 135 km kw. Jego centralny punkt to potężny krater wulkaniczny Las Canadas. To z niego wznosi się szczyt Teide. Jeśli planujesz wakacje na Teneryfie, koniecznie zaplanuj wycieczkę fakultatywną do Parku Narodowego Teide. Krajobraz jest niezwykły – morze zastygniętej przed wiekami lawy, która mieni się w wielu odcieniach, robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

El Teide
El Teide

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o Teide, przeczytaj nasz artykuł pt. "Wulkan Teide na Teneryfie".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.