Ogłoszenie

Przerwany
Nie masz jeszcze żadnego powiadomienia.

Gdzie z paszportem a gdzie z dowodem lista krajów

Przerwany
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
nowe posty

 • Gdzie z paszportem a gdzie z dowodem lista krajów

  Mamy doskonałe warunki do swobodnego podróżowania. Bilety lotnicze są coraz tańsze a samoloty docierają w najdalsze zakątki globu wraz z nimi znikają kolejne bariery naturalne. Szereg umów międzynarodowych gwarantuje nam swobodę przekraczania granic administracyjnych, znikają, więc i one. Korzystając z tej swobody możemy odwiedzić wiele arcyciekawych miejsc mając przy sobie jedynie dowód osobisty.

  Ciągłe pytania.

  Stale pojawiają się pytania odnośnie warunków wjazdu do niektórych państw, udzielane są te same odpowiedzi (niektóre niestety błędne). Nie dziwi mnie niepewność ludzi podnoszących te same, często wielokrotnie już rozstrzygnięte kwestie. Inwestując środki finansowe i swój czas każdy wolałby być pewny, że podróż nie zakończy się na granicy.

  Dowód osobisty wystarczy:

  Źródłem wszystkich informacji są oficjalne biuletyny Ministerstwa Spraw Zagranicznych uzupełnione o doświadczenia własne. Do wjazdu na terytorium wszystkich wymienionych krajów wystarczy nam tylko i wyłącznie dowód osobisty:

  Andora

  Dowód osobisty lub paszport, ten drugi powinien być ważny minimum 3 miesiące. Na podstawie tych dokumentów w Andorze możemy przebywać maksimum 90 dni.

  Austria

  Po przyjęciu przepisów wynikających z układu z Schengen 1 grudnia 1997 Austria zniosła kontrole graniczne na przejściach wewnętrznych UE i przejściach granicznych ze Szwajcarią. Brak kontroli nie oznacza, że można przebywać na terytorium tego kraju bez dokumentów. Powinniśmy mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Austrię możemy odwiedzać maksimum przez 90 dni.

  Belgia

  Możemy przebywać do 90 dni, powinniśmy mieć przy sobie paszport bądź dowód osobisty. Belgia należy do strefy Schengen, co naturalnie oznacza brak kontroli dokumentów na granicach.

  Bośnia i Hercegowina

  Mimo iż Bośnia i Hercegowina nie jest w UE to od 20 stycznia 2009 roku obywatele państw Unii Europejskiej mogą wjeżdżać na teren tego kraju na podstawie dokumentów innych niż paszport, które potwierdzają tożsamość i obywatelstwo, (czyli nasz dowód osobisty wystarcza). Przepisy obowiązują dla pobytu nie dłuższego niż 90 dni. Oczywiście kontrole na przejściach granicznych prowadzone są normalnie.

  Jeśli chodzi o ten kraj to zdecydowanie zalecam zabranie paszportu. Z samym dowodem osobistym będziemy mieli problem z dostępem do wielu usług (głównie medycznych i finansowych).

  Bułgaria

  Bez względu czy przez Bułgarię przejeżdżamy czy odwiedzamy ją na dłużej (do 90 dni), w obu wypadkach śmiało możemy posługiwać się dowodem osobistym. Bułgaria przystąpi do strefy według planów Schengen dopiero w okolicach marca 2011, więc kontrole graniczne są nadal standardowa procedurą.

  Chorwacja

  O Chorwacji szerzej pisałem tutaj. Bez problemu możemy posługiwać się tam dowodem osobistym.

  Cypr

  Polacy mogą wjeżdżać na teren kraju i przebywać tam do 90 dni jedynie za okazaniem dowodu osobistego. Dowód wystarczy nam również do odwiedzin tureckiej części wyspy. Naturalnie paszport, jako dokument znacznie wyższej rangi też jest akceptowany. Warto go tam zabrać, bo z Cypru rzut beretem do Turcji gdzie do wjazdu uprawnia tylko ważny paszport i wiza (do zakupienia na przejściach granicznych)

  Czarnogóra

  Na dowód osobisty możemy wjechać również do Czarnogóry. Zarówno w celu pobytu jak i celach tranzytowych. Uwaga: pobyt dłuższy niż 30 dni wymaga od nas posiadania ważnego paszportu. W przypadku odwiedzin powyżej 90 dni musimy posiadać lokalną wizę.

  Czechy

  Do naszych południowych sąsiadów, wystarczy dowód osobisty. Naturalnie brak jest kontroli na granicach. Śmiało można jechać pozwiedzać albo skoczyć kupić czeskie piwo. Warunkiem jest tylko to żebyśmy nie robili zakupów dłużej niż 90 dni

  Dania

  Do odwiedzin Królestwa Dani wystarczy nam dowód osobisty. Od 2001 roku państwo należy do strefy Schengen, więc wjeżdżamy tam swobodnie bez kontroli granicznej. Wizyta nie może być dłuższa niż 3 miesiące w innym wypadku musimy starać się o pozwolenie na pobyt.


  Estonia

  To nadbałtyckie państwo śmiało możemy odwiedzać (do 90 dni) tylko na podstawie dowodu osobistego. Od 2008 Estonia w pełni zniosła kontrole graniczne dla obywateli państw ze strefy Schengen.

  Finlandia

  Do odwiedzin u Finów wystarczy nam spokojnie dowód osobisty. Obejdzie się również bez kontroli granicznych. Wizytę bez dodatkowych pozwoleń możemy im składać do 90 dni.

  Francja

  Jeśli wybieramy się do kraju bagietek i wieży Eiffla wystarczy nam tylko dowód osobisty. Nie będziemy również nękani żadnymi kontrolami granicznymi. Bagietkami możemy się raczyć nie dłużej niż 90 dni.

  Grecja

  Odwiedzając kraj, który dal podwaliny dla współczesnej cywilizacji europejskiej wystarczy nam dowód osobisty. Kraj Apolla i Dionizosa należy do strefy Schengen, obędzie się, więc bez kontroli. Z greckiej gościnności możemy korzystać do 90 dni.

  Gujana Francuska

  Tu sprawa jest ciekawa. Gujana Francuska (absolutnie nie mylić ze ?zwykłą? Gujaną) to część Francji (tak zwany departament zamorski). A jako, że Francja należy do UE, Gujana Francuska jest automatycznie terytorium UE. Polacy mogą, więc odwiedzać terytorium tego kraju tylko na podstawie dowodu osobistego. Zdecydowanie radzę zabrać jednak paszport. Z Gujaną Francuską graniczy Surinam i Brazylia a do odwiedzenia obu potrzebny jest Nam paszport.

  Gwadelupa, Martynika, Reunion

  Czyli kolejne zamorskie terytoria Republiki Francuskiej. Sytuacja identyczna jak w przypadku Gujany Francuskiej.

  Hiszpania

  Do wjazdu i pobytu na terenie Królestwa Hiszpanii wystarczy nam dowód osobisty. Nie musimy posiadać paszportu. Kraj korridy możemy odwiedzać bez dodatkowych pozwoleń przez 90 dni. Taka sama sytuacja obowiązuje w przypadku wizyty na Wyspach Kanaryjskich (terytorium Hiszpanii).

  Irlandia

  Jeśli znudziła się Wam ?druga Irlandia?, zawsze możecie zobaczyć tą pierwszą , bez kontroli granicznych i naturalnie bez paszportu. Wystarczy sam dowód osobisty.

  Islandia

  Jeśli tylko najdzie Nas ochota na kąpiel w wodach geotermalnych, z których słynie Islandia, możemy śmiało jechać tam z dowodem osobistym (przejścia lądowe i morskie). Uwaga Islandia nie należy do Unii Europejskiej, jednak nie spodziewajmy się kontroli dokumentów ? Islandia w 2001 roku podpisała traktat z Schengen. Kąpieli można zażywać nie dłużej niż 90 dni.

  Lichtenstein

  Do wjazdu na teren malutkiego, ale bogatego Księstwa Lichtensteinu wystarczy nam dowód osobisty. Ze względu na ceny usług i towarów warto zabrać więcej środków pieniężnych.

  Litwa

  Nasi nadbałtyccy sąsiedzi kontrole graniczne znieśli z końcem 2007 roku a dla ruchu lotniczego w roku 2008, skutkuje to naturalnie brakiem kontroli. Dokumentem wystarczającym do odwiedzenia Litwy jest dowód osobisty.

  Luksemburg

  Do 90 dni na terenie Wielkiego Księstwa Luksemburga możemy przebywać mając przy sobie tylko dowód osobisty. Brak kontroli granicznych zapewnia układ z Schengen.

  Łotwa

  Do Łotwy również wjedziemy bez kontroli granicznych, naturalnie wystarczy mieć przy sobie tylko dowód osobisty.

  Macedonia

  Granice Macedonii możemy przekraczać (cele tranzytowe i pobyt do 90 dni) na podstawie dowodu osobistego. Zalecam jednak zabranie paszportu. Co z tego, że wjedziemy tam na dowód osobisty jak będziemy mieli problemy z załatwieniem takich podstawowych spraw jak nocleg (większość hoteli wymaga paszportu).

  Malta

  To malutkie państwo zajmujące kilka wysp nieopodal Sycylii, dostępne jest dla nas bez przeszkód. Wystarczy tam mieć przy sobie tylko dowód osobisty, paszport jest zbędny. Maltę odwiedzimy bez kontroli granicznych.

  Monaco

  Mimo iż Księstwo Monako nie należy formalnie do układu z Schengen to odwiedzimy to państwo miasto tylko na podstawie dowodu osobistego. Wjazd na teren księstwa jest bez problemowy, ma ono, bowiem otwarte granice z Francją.

  Holandia

  Kraj wiatraków i polderów zobaczyć możemy korzystając wyłącznie z dowodu osobistego. Przyjezdnych nikt nie kontroluje, bowiem Holandia od wielu lat należy do strefy Schengen.

  UWAGA!:

  Jeżeli chodzi o terytoria zależne Holandii, dokładniej Królestwa Niderlandów (tak brzmi pełna nazwa), czyli: Antyle Holenderskie i Arubę odwiedzić możemy je tylko i wyłącznie na podstawie ważnego paszportu, dowód osobisty nie jest akceptowany.

  Niemcy

  Do naszych zachodnich sąsiadów możemy wpaść z wizytą korzystając tylko z dowodu osobistego. Nie spodziewajmy się jednak, że będziemy musieli go gdzieś pokazywać -Niemcy należą przecież do strefy Schengen.

  Norwegia

  Kraj trolli i fiordów zobaczyć możemy dysponując jedynie dowodem osobistym. Mimo, że Norwegia nie należy do Unie Europejskiej nikt nie będzie robił nam żadnych problemów z powodu braku paszportu.

  Portugalia

  Kraj nieustraszonych żeglarzy odwiedzić możemy mając tylko dowód osobisty. Zero kontroli na granicach.

  Madera i Azory

  Czyli portugalskie regiony autonomiczne. Obowiązują na nich dokładnie takie same zasady wjazdu jak do kontynentalnej części Portugalii, wystarczy mieć, więc tylko dowód osobisty.

  Rumunia

  Ziemie hrabiego Drakuli zobaczyć możemy zabierając ze sobą jedynie dowód osobisty. Od niedawna Rumunia zniosła również kontrole graniczne dla obywateli strefy Schengen.

  San Marino

  To malutkie państwo leżące we Włoszech odwiedzimy legitymując się tylko dowodem osobistym. Paszport nie będzie nam potrzebny zarówno w San Marino, jak i we Włoszech. Uwaga pobyt w San Marino trwający więcej niż 10 dni należy zgłosić w lokalnym posterunku policji (żandarmeria).

  Serbia

  Od niedawna również Serbia zgodziła się na ruch obywateli UE i kilku innych europejskich państw tylko na podstawie ważnego dowodu osobistego.

  Słowacja

  Naszych południowych sąsiadów odwiedzimy dysponując jedynie dowodem osobistym. Zarówno Polska jak i Słowacja jest w strefie Schengen. Oznacza to brak jakichkolwiek kontroli na granicy.

  Słowenia

  Do odwiedzin w Słowenii potrzebujemy tylko dowód osobisty. Granice z państwami ze strefy Schengen są otwarte. Na granicy z Chorwacją obowiązują pełne kontrole graniczne (żeby przekroczyć tą granicę nie będziemy potrzebowali paszportu, pisałem o tym tutaj).

  Szwajcaria

  Mimo, że Szwajcarzy nie są w Unii Europejskiej to odwiedzimy ten alpejski kraj bez żadnych przeszkód. Potrzebujemy tylko dowodu osobistego. Kontrole na granicach Szwajcarii zostały zniesione po podpisaniu przez to państwo układu z Schengen.

  Szwecja

  Dokumentem wystarczającym do odwiedzi w tym skandynawskim królestwie jest dowód osobisty. Paszport nie jest wymagany. Nie spodziewajmy się kontroli granicznych, dotyczy to zarówno przejść lotniczych jak i morskich.

  Watykan

  Watykan i Włoch podpisały porozumienie zwane Traktatem Laterańskim. Na jego mocy przepisy wjazdowe w Watykanie są takie same jak we Włoszech. Wystarczy, więc mieć przy sobie jedynie dowód osobisty.

  Węgry

  Matecznik gulaszu odwiedzić możemy dysponując jedynie dowodem osobistym. Na granicach z państwami z Unii Europejskiej brak kontroli granicznych. Gulasz jeść możemy śmiało przez 90 dni po tym czasie należy starać się o dodatkowe pozwolenia.

  Wielka Brytania

  Albion odwiedzimy mając przy sobie tylko dowód osobisty. Sprawdzone przez setki tysięcy polaków. Kontroli granicznych brak.

  Włochy

  Kraj pizzy zobaczymy mając przy sobie dowód osobisty, paszport nie jest nam tam niezbędny. Brak kontroli granicznych zapewnia układ z Schengen. Rewelacyjnym włoskim żarciem objadać możemy się do 90 dni ciągłego pobytu. Jeśli planujemy robić to dłużej trzeba postarać się o pozwolenie na pobyt i zapytać lekarza

  Wyspy Kanaryjskie

  Do odwiedzin na Wyspach Kanaryjskich wystarczy nam dowód osobisty. Wynika to z tego, że wyspy to terytorium Hiszpanii. Paszport nie jest potrzebny. Pamiętajcie mimo braku kontroli dowód tożsamości należy wziąć ze sobą. Często proszą o niego hotele przy zakwaterowywaniu.

  Wyspy owcze

  Wyspy leżące na morzu norweskim są terytorium zależnym Danii. Odwiedzać możemy je na podstawie ważnego dowodu osobistego. Radzę się ciepło ubrać

  Co paszport to paszport.

  Prawda jest taka, że w podróży zawsze warto mieć ze sobą paszport. Jest on dokumentem wykluczającym wszystkie niejasności i honorowanym we wszystkich państwach świata. Więc jeśli nie masz paszportu lub kończy się czas jego ważności, nie czekaj dłużej tylko złóż wniosek.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  W pozostałych krajach obowiązuje ruch paszportowy, a dodatkowo wymagana może być wiza pobytowa. W krajach gdzie nie wymagana jest wiza, bez tego dokumentu można przebywać standardowo do 90 dni. Są jednak wyjątki.

  Wyjątki od 90 - dniowego ruchu bezwizowego

  * Albania (do 30 dni z możliwością przedłużenia),
  * Belize (do 30 dni z możliwością przedłużenia do 180 dni),
  * Bermudy (czas pobytu określany przy wjeździe),
  * Ekwador (do 30 dni z możliwością przedłużenia do 90 dni),
  * Filipiny (do 21 dni),
  * Grenada (do 30 dni),
  * Kanada (do 6 miesięcy, o ile przy kontroli granicznej nie zostanie określony krótszy okres pobytu),
  * RPA (do 30 dni),
  * Samoa (do 60 dni),
  * Tajwan (do 30 dni),
  * Wielka Brytania (do 180 dni).

  źródło: MSZ

  6 miesięcy ważności paszportu

  Należy również zwrócić uwagę na kwestię ważności paszportu. Najczęściej dokument musi być ważny co najmniej jeszcze 6 miesięcy. Niektóre państwa liczą ten termin od daty zakończenia pobytu, np. Australia czy Argentyna. Są także inne odstępstwa od tej reguły i to w krajach popularnych turystycznie.

  Warunki ważności paszportu

  * W Brazylii paszport musi być ważny minimum 180 dni od wyjazdu z tego kraju.
  * Wymagany okres ważności paszportu na Dominikanie to 12 miesięcy po powrocie z wyjazdu.
  *

  W Indiach z kolei wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu liczony od daty uzyskania wizy.
  * W Indonezji, przy wjeździe paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy.
  * W Izraelu i Kanadzie paszport ważny min. 1 rok od daty powrotu.
  * W Japonii przy wjeździe bezwizowym paszport powinien być ważny co najmniej 4 miesiące od daty wjazdu do tego kraju.
  * Na Kubie wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty upływu pobytu.
  * W Maroko okres ważności paszportu wynosi minimum 4 miesiące.
  * Paszport powinien być ważny przez 3 miesiące po deklarowanej dacie wyjazdu z Nowej Zelandii.
  * Na Seszelach i Sri Lance wymagana ważność paszportu wynosi co najmniej 1 rok.
  * W Tanzanii paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od chwili przekroczenia granicy.
  * W USA ważność dokumentu powinna o rok przekraczać planowany okres pobytu.
  *

  W Wietnamie nie jest wymagany określony okres ważności paszportu przy wjeździe, ale musi on być ważny co najmniej na okres ważności wizy.
  * Kiedy planujemy wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich paszport osoby starającej się o wizę nie może posiadać dowodów pobytu w Izraelu.

  źródło: MSZ

  Paszport biometryczny, czy konieczna wymiana?

  Jest to dokument zawierający zapisane w formie elektronicznej dane biometryczne posiadacza. Od czerwca tego roku wraz z wnioskiem o paszport trzeba złożyć odcisk dwóch palców wskazujących.

  Nowe paszporty będą zawierać więc dwie dane biometryczne - cyfrowy obraz twarzy i odciski dwóch palców. Paszporty biometryczne mają znacznie ograniczyć ilość kradzieży tożsamości i związane z tym fałszerstwa dokumentów.

  Mają także ponieść wiarygodność dokumentów podróży. Póki co, według informacji MSZ, szczególne wymagania w kwestii dokumentu biometrycznego ma Kanada.

  Biometryczna Kanada
  W przypadku ruchu paszportowego należy pamiętać o szczególnych warunkach wkraczania na teren Kanady. Według informacji MSZ dokumentem tu obowiązującym od początku 2009 jest tylko paszport biometryczny, który uprawnia do ruchu bezwizowego. Z kolei posiadacze zwykłych paszportów muszą postarać się o wizę.

  Posiadacze dotychczasowych paszportów nie mają powodów do obaw. Wszystkie dotychczas wydane paszporty zachowują swoją ważność, do daty wskazanej w dokumencie.

  Utrata paszportu - co robić?

  Zaginięcie paszportu należy najpierw zgłosić lokalnej policji (z podaniem okoliczności), a następnie w polskim konsulacie. Jeżeli chcesz otrzymać nowy paszport, musisz wypełnić zgłoszenie utraty paszportu. Polski konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju.

  Dokumenty wymagane do wydania paszportu tymczasowego
  Należy złożyć wypełniony wniosek o wydanie paszportu, dwie fotografie, dokument potwierdzający tożsamość i polskie obywatelstwo (np. dowód osobisty) lub oświadczenie potwierdzające tożsamość złożone przez osobę trzecią.

  Taki dokument jest ważny zwykle przez kilka dni. O tego rodzaju paszport mogą ubiegać się osoby powyżej 5 roku życia.

 • #2
  i co sadzicie

  Komentarz  Zobacz także

  Przerwany

  Porównaj oferty biur podróży na wakacje i wczasy Gujana-francuska, wybierz ekskluzywny pakiet z wszystkim w cenie all inclusive. Atrakcyjne i tanie oferty wyjazdów last minute. Zanim wybierzesz się na wakacje przeczytaj opinie o apartamentach i hotelach.Zobacz oferty na lato 2014 firstminute do 35% taniej.
  Trwa
  X