Aktualizujemy cenę
ZAREZERWUJ
Trwa weryfikacja ceny
Wakacje.plWczasyGruzjaGruzja, Armenia - spod szczytów Kaukazu w doliny Armenii

Gruzja, Armenia - spod szczytów Kaukazu w doliny

Wycieczka objazdowa

Lato 2021
Kod oferty: WAK260811
Z Wakacje.pl podróżuj bezpiecznie!
W sekcji „Przed podróżą” przeczytaj ważne informacje o bezpieczeństwie podróżowania i wymaganiach związanych z koronawirusem.
Jeżeli to możliwe zarezerwuj wycieczkę online.
 Zobacz szczegóły 

Dodatkowe opcje

Ubezpieczenie podróży wraz z kosztami rezygnacji i leczeniem COVID-19 AXA ASSISTANCE

346
za wycieczkę
promesa

Promesa Pewne Wakacje - TYLKO TERAZ ZA DARMO

promesa
0
za wycieczkę
Trwa weryfikacja ceny

Najchętniej wybierana opcja. Szybko, bezpiecznie, gdziekolwiek jesteś!

Szczegóły oferty

Kod oferty: WAK260811Organizator: Rainbow

Opis oferty

Zakwaterowanie:

Hotele klasy turystycznej - położone zwykle poza centrami miast (14 rozpoczętych dób hotelowych).

Pokoje: 2 - osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.

Do dyspozycji gości:

W hotelu restauracja i bar

Wyżywienie:

Śniadania kontynentalne typu bufet oraz kolacje lub obiady wg programu (bufet lub zestawy serwowane do stolików)

Kategoria lokalna:

program

Dzień 1

Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: stronie operatora. Wylot do Gruzji - Batumi. Po przylocie transfer do hotelu w okolicy Batumi. Czas wolny i nocleg (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu).

Dzień 2

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu zwiedzanie Batumi. Stolica Adżarii jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tutejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada, przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tu można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny, kluby nocne, delfinarium, różnorodne atrakcje - wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Zobaczymy starą i nową część miasta, promenadę z Wieżą Alfabetu i rzeźbą "Ali i Nino", plac i statuę Medei nawiązującą do mitu o złotym runie. Przejedziemy również aleją im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Następnie przejedziemy do Kutaisi. Miasto zamieszkałe jest od 4000 lat i było stolicą antycznego królestwa Kolchidy, do którego wg legendy przybył Jazon z Argonautami po złote runo. W Kutaisi zwiedzimy katedrę Bagrati, jak również klasztor Gelati (lista UNESCO) oraz zobaczymy nowy budynek parlamentu. Kolacja i nocleg w Kutaisi. (Trasa ok.160km).

Dzień 3

Po śniadaniu w hotelu i wykwaterowaniu spacer po centrum Kutaisi. Będzie też czas wolny na tutejszym bazarze. Następnie przejazd do Gori, które zostało ufundowane przez jednego z najsławniejszych władców Gruzji, Dawida IV Budowniczego (1089 - 1125). Wizyta w domu - muzeum Stalina. Zobaczymy również wagon, którym dyktator pojechał na konferencję do Poczdamu. Następnie odwiedzimy Uplisciche, jedną z najstarszych osad na Kaukazie. Budowane od V w. p.n.e do późnego średniowiecza i usytuowane na skalistym, wysokim brzegu Kurymiasto było ważnym punktem handlowym na Jedwabnym Szlaku. Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Gudauri. Kolacja i nocleg w okolicy Gudauri. (Trasa ok. 300km).

Dzień 4

Po śniadaniu wycieczka do Stepantsmindy (dawniej Kazbegi) - miejscowości położonej przy granicy z Rosją. Przy dobrej pogodzie rozciągają się stąd wspaniałe widoki na szczyty Kaukazu z masywem Kazbek o wys. 5033m.n.p.m. Tu przesiądziemy się do samochodów terenowych i podjedziemy do kościółka Cminda Sameba. Fotografie tej XIV w. świątyni są ozdobą wszystkich albumów i przewodników po Gruzji. Tego dnia obiad lub kolacja. Powrót na nocleg w okolicach Gudauri. (Trasa ok. 60km).

Dzień 5

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Mcchety: pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Po drodze zatrzymamy się jeszcze na zdjęcia przy fortecy Ananuri. Mcchetę założono już w głębokiej starożytności. Położona przy ważnym trakcie handlowym łączącym Morze Czarne z miastami na wybrzeżu kaspijskim. przez kilka wieków była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Rezydujący tu król Mirian III w 317 r. przyjął chrześcijaństwo, dlatego też później miasto było siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji - wg legendy złożona jest tu szata Chrystusa. Wjedziemy też na punkt widokowy przy kościele Dżwari. Następnie przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok. 140km). Dla chętnych kolacja w gruzińskiej restauracji, połączona z programem artystycznym (dodatkowo płatna ok.30 EUR/os).

Dzień 6

Po śniadaniu udamy się na całodniowe zwiedzanie Tbilisi. Zobaczymy m. in. największą budowlę sakralną Zakaukazia - katedrę Trójcy Świętej, cerkiew Metechi z XIII w., położoną wysoko nad rzeką Kurą. Wjedziemy kolejką linową na Narikalę - starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepiękną panoramą miasta. Przejedziemy Aleją Rustawelego - najdłuższą ulicą w Tbilisi, rozciągającą się pomiędzy placem Wolności a placem Rewolucji Róż. Znajdują się przy niej m.in. stary parlament, Muzeum Narodowe, jak również liczne galerie, teatry i kawiarnie. Powrót do hotelu w okolicy Tbilisi, kolacja i nocleg.

Dzień 7

Po śniadaniu przejazd do pięknie położonego ponad doliną Alazani miasta Signagi. Leży ono w regionie Kachetia, znanym na całym świecie z doskonałych win. W mieście zobaczymy malownicze uliczki, główny plac miejski, pozostałości murów obronnych. Odwiedzimy pobliski klasztor żeński w Bodbe - miejsce spoczynku św. Nino, patronki Gruzji. Wstąpimy też do jednej z lokalnych winiarni, aby spróbować miejscowego wina. Podczas zwiedzania obiad. Powrót na nocleg w hotelu w okolicy Tbilisi. (Trasa ok. 220km).

Dzień 8

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do granicy z Armenią. Po odprawie celno-paszportowej przejazd malowniczą trasą przez najbardziej zielone tereny Armenii. Dotrzemy do klasztoru Goshavank. Doskonale zachowany kompleks powstały w okresie XII-XIV w. był ośrodkiem naukowym gdzie wykładano nauki humanistyczne i pisano prace naukowe. W pobliżu zobaczymy jeszcze równie imponujący klasztor Haghartsin. Oba obiekty uważane są za jedne z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej kraju. Następnie przejazd do Tsakhadzoru / Erywania kolacja, zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok. 290km).

Dzień 9

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do położonego wysoko w górach jeziora Sevan zwanego Szmaragdem Armenii. Jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro górskie na świecie znajdujące się na wysokości ok. 1900m n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sevanawank z VIII - IX w. Tak zwany "Czarny Klasztor" był wg przekazów miejscem banicji grzesznych duchownych, do którego kobiety nie miały wstępu. Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych krótka wycieczka łodziami po jeziorze Sevan - dodatkowo płatna ok. 8 EUR/os. Następnie udamy się do Noratus. Zwiedzimy tu największy zachowany cmentarz chaczkarów - charakterystycznych ormiańskich kamiennych krzyży nagrobnych. Dalej przejazd przez przełęcz Vorotan (2344m n.p.m.) z widokami na masywy górskie. Następny przystanek to Zorac Karer - "ormiańskie Stonehenge". Archeolodzy uważają, że kromlech z 3000 r. p.n.e, służył niegdyś jako obserwatorium astronomiczne. Wieczorem zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Goris. (Trasa ok. 320km).

Dzień 10

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Udamy się na zwiedzanie spektakularnie położonego na półce skalnej nad przepaścią średniowiecznego zespołu klasztornego Tatew. Jest to jeden z najpiękniejszych ormiańskich klasztorów, do którego dotrzemy najdłuższą na świecie kolejką linową przerzuconą nad głębokim wąwozem rzeki Worotan. Wracając do Erywania odwiedzimy położony wysoko ponad doliną klasztor Norawank, znany z pasjonującej architektury, chaczkarów i studni, w której mnisi chronili się w czasie najazdów. Przejedziemy następnie w kierunku doliny Araksu, gdzie na pewnym odcinku widać aż cztery kraje jednocześnie: Armenię, Azerbejdżan, Turcję i Iran. Na ostatnim odcinku trasy przy dobrej pogodzie będzie towarzyszył nam widok szczytów Araratu. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Erywania, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 250km).

Dzień 11

Po śniadaniu przejazd do kompleksu klasztornego Geghard (lista UNESCO), gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Geghard jest zespołem klasztornym z VIII w. częściowo wykutym w skale. Następnie zwiedzimy Garni świątynia boga Mitry usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po południu wrócimy do Erywania gdzie zobaczymy pomnik poświęcony ofiarom Ludobójstwa z 1915 r. oraz podejdziemy pod słynną Kaskadę. Nowatorska forma architektoniczna miała oryginalnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenia Armenii do ZSRR. Została jednak ukończona dopiero na początku XXI w., kiedy to nadano jej formę parku - galerii rzeźby współczesnej na wolnym powietrzu. Odwiedzimy też jedną z fabryk ormiańskiego brandy. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Erywania. (Trasa ok. 120km).

Dzień 12

Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów - katedry Eczmiadzyn. Następnie przejazd w kierunku granicy ormiańsko - gruzińskiej. Odprawa celno - paszportowa i przejazd malowniczą trasą do Wardzii, skalnego miasta - klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeti. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich, była największym miastem Gruzji i mogła pomieścić nawet do 60 tys. osób. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim na kilkunastu poziomach, jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z XII w. freskami. Kolacja i nocleg w okolicach Achalciche/Bakuriani. (Trasa ok. 350km). Uwaga! Przyjazd do hotelu późnym wieczorem.

Dzień 13

Po śniadaniu w hotelu i wykwaterowaniu przejazd do Bordżomi, słynnego gruzińskiego uzdrowiska, gdzie skosztujemy wód mineralnych prosto ze źródła. Poczujemy się tu trochę jak kuracjusze w otoczeniu wysokogórskich krajobrazów. Czas wolny na spacer po parku. Przed przyjazdem do Batumi zatrzymamy się jeszcze w okolicach Kutaisi i zwiedzimy jedną z okolicznych jaskiń. Przejazd do hotelu w Batumi zakwaterowanie, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 380km).

Dzień 14

Śniadanie w hotelu. Dzień wolny na wypoczynek.

Dla chętnych wycieczka fakultatywna (dodatkowo płatna, ok. 45 EUR/os.) w góry Adżarii, podczas której zobaczymy doskonale zachowane mury fortecy w Gonio, wodospad i zabytkowy kamienny most w Makhuntseti. Odwiedzimy też winiarnię gdzie spróbujemy adżarskich win. Wycieczkę zakończymy obiadem u gościnnych adżarskich gospodarzy.

Dzień 15

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery na lotnisko w Batumi i powrót do Polski.

Uwagi do programu

• ww. program należy traktować ramowo i może on ulec zmianie z zachowaniem wszystkich pozycji zwiedzania.

• kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

• pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.

• w Gruzji i Armenii, poza plażami Batumi, od turysty oczekiwany jest skromny ubiór: mężczyźni powinni mieć długie spodnie, kobiety sukienki /spódnice za kolana, jeżeli kobieta decyduje się na spodnie, powinny być do kostek. Wszyscy (zarówno kobiety jak i mężczyźni) powinni mieć okryte ramiona, kobiety nie powinny nosić bluzek z głębokimi dekoltami. Bardzo prosimy stosować się do powyższych wytycznych- inaczej turyści mogą nie zostać wpuszczeni do zwiedzanych obiektów.

• uczestnicy objazdu, ze względu na przejazdy przez tereny wysokogórskie, proszeni są o zabranie ciepłych okryć oraz wygodnego obuwia bez względu na porę roku. Wiele atrakcji wymaga podejść po kamienistych drogach pod górę. Pamiętajmy, że na trasie pokonujemy odcinki przez góry, gdzie pogoda może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym.

• dla pań bardzo przydatna będzie chusta w Gruzji i Armenii w wielu obiektach sakralnych od kobiet wymaga się nakrycia głowy.

• zarówno w Gruzji jak i w Armenii będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalne waluty - odpowiednio gruzińskie lari (GEL) i ormiańskie dramy (AMD). Aktualne kursy można sprawdzić /porównać na www.xe.com.

• lokalne bankomaty i terminale płatnicze przyjmują karty banków zagranicznych. W mniej rozwiniętych rejonach należy jednak posługiwać się gotówką.

• w Gruzji i Armenii działają telefony polskich operatorów GSM. Pytania odnośnie opłat za usługi w roamingu prosimy kierować bezpośrednio do operatorów.

• w Gruzji i Armenii w dalszym ciągu najpopularniejszym językiem obcym jest rosyjski. Wbrew utartemu przekonaniu Gruzini nie mają nic przeciwko posługiwaniu się tym językiem.

• ze względu na złożoną sytuację polityczną w regionie należy być przygotowanym na bardziej szczegółowe kontrole graniczne- zarówno paszportowe jak i celne. Na większości granic będziemy też zmieniać autokary, co zazwyczaj wiąże się z koniecznością przejścia z bagażem dystansu kilkuset metrów.

• na wszystkie leki wwożone do Gruzji Klienci powinni mieć recepty/zaświadczenia lekarskie (wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski), a zestaw mieć w bagażu podręcznym. Inaczej mogą zostać rozpakowane główne bagaże a leki bez zaświadczeń mogą zostać zatrzymane. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Obowiązuje absolutny zakaz wwożenia do Gruzji leków zawierających kodeinę lub pseudoefedrynę. Informacje o lekach i substancjach, które wymagają okazania dodatkowej dokumentacji można znaleźć na stronie International Narcotics Control Board oraz do uzyskania w Ambasadzie Gruzji w Warszawie tel. 22 616 62 21/lub 22/lub 25. Więcej informacji o procedurze wwiezienia leków do Gruzji: . Każdy bagaż przed wyjściem z hali przylotów jest prześwietlany. Podobnie przy wylocie: tu kontrola obrazów, ikon, noży, pamiątek stylizowanych na antyki. Każdy taki przedmiot musi mieć oficjalny certyfikat zezwalający na jego wywóz z kraju. Niektóre sklepy wydają go od razu, ale nie zawsze i nie wszędzie.

• ze względu na odmienną florę bakteryjną zalecamy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym typu Stoperan (leki te są dozwolone w Gruzji i nie ma konieczności posiadania na nie zaświadczenia lekarskiego).

"

świadczenia

Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Gruzji - Batumi, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu), przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (14 śniadań i 11 obiadów lub kolacji), opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System - ok. 175 EUR/os płatnepilotowi na miejscuwycieczek fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR za 1 posiłek), napoi do posiłków oraz innych wydatków osobistych.

wizy - informacje dla sprzedawców

Od obywateli polskich nie jest wymagana wiza przy wjeździe do Gruzji/Armenii. Do wjazdu na teren Armenii wymagany jest paszport ważny co najmniej 6miesięcy od daty powrotu. UWAGA!!! powyższe informacje odnoszą się do obywateli polskich. Obywateli pozostałych państw mogą obowiązywać odmienne przepisy paszportowe lub wizowe.

wizy

Od obywateli polskich nie jest wymagana wiza przy wjeździe do Gruzji/Armenii. Do wjazdu na teren Armenii wymagany jest paszport ważny co najmniej 6miesięcy od daty powrotu. UWAGA!!! powyższe informacje odnoszą się do obywateli polskich. Obywateli pozostałych państw mogą obowiązywać odmienne przepisy paszportowe lub wizowe.

meta description

Gruzińska Droga Wojenna i wysoki Kaukaz • Tibilisi • Mccheta • klasztor Goshavank i Haghartsin • jezioro Sevan • Monastyr Świętej Włóczni • Tatew • Zorac Karer • Wardzia - miasto wykute w skale • Batumi - czarnomorski kurort

opinie klientów

Klienci oceniają tę wycieczkę na 5.3/6. Sprawdź opinie: "

Warunki uczestnictwa
Wyświetl szczegóły

Pogoda

Temperatura w dzień
23°C
Temperatura w nocy
12°C
Liczba godzin słonecznych
7

Przed podróżą

Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że Polscy obywatele, przylatujący samolotem z Polski zobowiązani są do wykonanie testu PCR w ciągu ostatnich 72 h przed przylotem do Gruzji, po przylocie, podróżny zostanie skierowany na 8-dniową samoizolację. W przypadku braku ww. dokumentu i niewykonania testu PCR na lotnisku na własny koszt, osoba ta będzie musiała się poddać obowiązkowej 8-dniowej kwarantannie na własny koszt w miejscu wskazanym przez służby lokalne. W 8-ym dniu zostanie wykonany test PCR (na własny koszt) i jeżeli wynik będzie negatywny, to będzie można opuścić kwarantannę następnego dnia, jednakże konieczne będzie powtórzenie testu PCR 12-stego dnia (na własny koszt). Dodatkowo każdy podróżny zobowiązany jest do wypełnienia Formularzu PLF dostępnego na stronie: zobacz więcej na 48 h przed wylotem.
Obywatele Polscy mogą przekraczać granicę zarówno na paszporcie jak i dowodzie osobistym.
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni .
Nie są wymagane żadne szczepienia. Należy wykazać ostrożność przy zakupie żywności, zwłaszcza na bazarach. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nadaje się do bezpośredniego spożycia.