Rio de Janeiro Temperatura 31°C grudzień / Średnia temperatura

Rio de Janeiro
Brazylia Brazylia

Rio de Janeiro to jedno z najpiękniejszych miast Brazylii, usytuowane między dwoma, atrakcyjnymi turystycznie miastami - Sao Paulo i Salvador. Tutaj Ocean Atlantycki spotyka się z górami, na piaszczystych, szerokich plażach kołyszą się egzotyczne palmy, a w oddali widać nowoczesne drapacze chmur i dzielnice handlowe, obfitujące w centra rozrywkowe, liczne kluby nocne, restauracje i dyskoteki.


W Rio można świetnie się bawić i wesoło spędzić czas nie tylko podczas tak słynnego karnawału, ale również w czasie wakacyjnego wypoczynku, uczestnicząc w często organizowanych beach party z ogniskiem i tańcami, lub przesiadując w kawiarniach i pubach, zlokalizowanych tuż przy plaży.


[foto5]Najsłynniejsze kąpieliska, takie jak Copacabana, Ipanema, Lablon, czy Sao Conrado pękają w szwach od wszelkiego rodzaju atrakcji, poczynając od zjeżdżalni wodnych i basenów przy plaży, a kończąc na pubach, kawiarenkach, dyskotekach, lodziarniach, sklepach i wszelkich innych przybytkach, które umilają turystom pobyt.


Na wybrzeżach Rio de Janeiro istnieją wypożyczalnie sprzętu sportowego, a Ocean Atlantycki doskonale nadaje się do uprawiania takich sportów wodnych, jak windsurfing, narty wodne, żeglarstwo i parasailing. Luksusowe dzielnice przylegają do wybrzeża Baía de Guanabara (zatoki Guanabara) i Atlantyku. Piękne aleje, z willami otoczonymi bujnymi ogrodami stanowią dobre miejsce na spacery. Jeśli lubimy wakacyjny zgiełk i międzynarodowe towarzystwo, wybierzmy się na spacer najsłynniejszą, wyłożoną mozaiką ulicą miasta o nazwie Avenida Atlantica.


[foto2]Jednak krajobraz Rio nie zamyka się tylko w bogatych dzielnicach. O nieprzeciętnym uroku miasta decydują piękne plaże i hotele o wysokim standardzie, światowej klasy zabytki oraz... dzielnice biedoty, niebezpieczne, ale zazwyczaj usytuowane z daleka od turystycznego centrum. Pasjonaci zabytków i historii sztuki mogą poczuć się tu jak w raju. Zatoka Guanabara, nad którą rozłożyło się Rio, obfituje w urokliwe zakątki i obiekty historyczne, stanowiące świadectwo czasów dawno minionych.


Niemal każdy turysta, który miał okazję spędzić urlop w Rio, z wakacji przywozi zdjęcie na góry Corcovado i pomnika Cristo Redentor (Chrystusa Odkupiciela) - najsłynniejszego posągu i zarazem wizytówki miasta. Rzeźba wznosi się na malowniczym wzgórzu, liczy ponad 30 m wysokości i stanowi dla mieszkańców miasta miejsce kultu religijnego.


[foto1]Rio de Janeiro słynie z wielu zabytków i przybytków typowych dla dużej aglomeracji miejskiej – znajdziemy tu jeden z największych na świecie stadionów, supernowoczesną, ogromną katedrę (60 tys. miejsc) z barwnymi witrażami, budynki centrum utrzymane w kolonialnym stylu, muzea, opery, teatry i kina oraz szereg monumentalnych świątyń, które budzą podziw i zachwyt przyjezdnych.


Interesująco wygląda ulica Estrada, która podczas Karnawału staje się miejscem zwariowanych tańców, śpiewów, barwnych korowodów i parad. Na głównych ulicach miasta prezentują się najlepsze szkoły samby, powozy sunące przez tłum niczym statki, roześmiane tancerki całe w piórach i cekinach, oraz szereg zespołów muzycznych i orkiestr. W okresie karnawału wszystko tu błyszczy i lśni się tysiącem kolorów, kiedy jednak kończy się sezon zabaw, odkrywa się szara rzeczywistość, na pierwszy plan wychodzą problemy dnia powszedniego i bieda wielu tutejszych mieszkańców.

Przeczytaj także: Miasta w Brazylii