Orava Temperatura 26°C sierpień / Średnia temperatura

Orava
Słowacja Słowacja

Przeczytaj informacje o regionie:
Opis Orawa - jeden z czterech podtatrzańskich regionów (obok Spisza, Liptowa i Podhala) - położona jest na polsko-słowackim pograniczu, na zachód od Tatr Wysokich. Słowacka część Orawy jest regionem najbardziej wysuniętym na północ. Jej granice wyznaczają rozciągające się wokół grzbiety górskie Orawskich Beskidów, Tatr Zachodnich (Rohaczów), Choczakich Wierchów oraz Wielkiej i Małej Fatry. Środkiem regionu, z zachodu na wschód, ciągnie się grzbiet Orawskiej Magury, rozcinający Orawę na dwie części.

W południowej części regionu, leżącej nad dolnym biegiem rzeki Orawy, koncentruje się życie gospodarcze. Tędy przebiega jedyna tranzytowa droga międzynarodowa oraz jedyna linia kolejowa, będąca fragmentem byłego szlaku łączącego Żilinę przez Orawę z Nowym Targiem. Tutaj też, na starym, historycznym szlaku handlowym - w miejscowości Oravsky Podzamok, znajduje się perła średniowiecznej architektury Słowacji - zamek Oravsky Hrad. Został on zbudowany w XIII wieku, na bardzo stromej skale, na wysokości 112 metrów nad lustrem wody rzeki Orawy. Obecnie zamek jest siedzibą skromnego, orawskiego muzeum, na którego dziedzińcu częstokroć odbywają się rycerskie turnieje. Natomiast tradycyjną orawską, drewnianą architekturę ludową można podziwiać zarówno w Skansenie Orawskiej Wsi, znajdującym się we wsi Brestova u podnóża Rohaczów, jak i prawie we wszystkich wsiach leżących przy międzynarodowej trasie E-77, biegnącej z Polski przez Orawę i Liptów do Budapesztu.

Obie części słowackiej Orawy - północna i południowa - spięte są na wschodzie regionu Oravskim Jeziorem Zaporovym (największym jeziorem Słowacji o powierzchni 3600 ha), w którym spotykają się rzeki Biała Orava i, płynąca z Polski, Czarna Orawa, dając początek dużej rzece Orawa. Dzięki niewielkiej głębokości (średnio 9 m, maks. 36 m) woda jeziora, mimo iż jest zasilana zimnymi wodami górskich rzek, dość szybko się nagrzewa. Zimą wody jeziora zamarzają, uniemożliwiając kąpiele na świeżym powietrzu - wówczas należy przemieścić się do wioski Oravica leżącej na południowym wschodzie regionu u stóp Rohaczów. Znajdują się tu jedyne na Orawie termalne kąpieliska w basenach pod dachem jak tez na świeżym powietrzu.