Tunis Temperatura 17°C styczeń / Średnia temperatura

Tunis
Tunezja Tunezja / Tunis

Przeczytaj informacje o regionie:
Tunezyjska metropolia leży w odległości 10 km od Morza Śródziemnego nad zachodnim brzegiem jeziora Tunis. Historia miasta sięga czasów starożytnych, bowiem miasto powstało na przełomie VI i VII wieku jako osada Fenicjan. Stolica liczy 1,8 miliona mieszkańców i ze względu na bogactwo zabytków różnych kultur z pewnością zasługuje na uwagę każdego, kto zdecyduje się odwiedzić Tunezję. Ta niezwykła miejscowość to gospodarcze i turystyczne serce Tunezji. W dzielnicach "europejskich" spotykamy się z duchem nowoczesnej Tunezji, z jej pragnieniem nowości, jak również wiernością swoistemu stylowi życia.

W tej uroczej miejscowości, pełnej kawiarni, pubów, dyskotek, regionalnych knajpek i wielkich centrów handlowych z zaskoczeniem napotykamy na budynki w stylu paryskim - pozostałość po francuskim protektoracie. Miejscowość łączy w sobie style różnych kultur i tradycji, dlatego obok francuskich "ville nouvelle" można tu napotkać ślady panowania tureckiego (XVI w.) zaklęte w miejskiej architekturze. Niektóre budowle z początku stulecia jak np. teatr miejski są wspaniałymi zabytkami w stylu secesyjnym.

[foto1]Medina (stare miasto) jest takim miejscem w Tunisie, gdzie wyjątkowo wyraźne są ślady starożytnej przeszłości , atmosfera archaiczności ucieleśniona w architekturze przypomina nam, że miasto już od siedmiu stuleci pełni w Tunezji funkcję największego ośrodka kultury i sztuki. Wędrując po licznych sukach (tradycyjne centra - ulice oferujące różnorodne produkty) lub spacerując po plątaninie uliczek i zaułków, gdzie domy bogatych i biednych mieszkańców stoją obok siebie, chronione ciężkimi drzwiami, z pewnością odczujemy niezwykły klimat orientu i egzotyki doskonale wkomponowany w pejzaż nowoczesnej europejskiej architektury. W tym pięknym i pociągającym miejscu warto oddać się zwiedzaniu reliktów przeszłości - zwłaszcza budynków z okresu osmańskiego. Na uwagę zasługują również odnowione stare domy mieszkańców Tunisu.

Zwiedzanie stolicy Tunezji należy do szczególnych przyjemności. Począwszy od średniowiecznej części i tradycyjnych targowisk zwanych "soukus", miasto rozciąga się ku nowocześniejszym przedmieściom i zabudowaniom portowym. Spędzając wakacje w Tunezji, nie można ominąć Mediny założonej w VIII w.p.n.e., która w roku 1979 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do innych, popularnych wśród turystów zabytków należą meczet Al - Kasr z 1106 roku, meczet Sidi - Jufus z 1616 roku oraz słynny zespół pałacowy Bardo zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku.
Przeczytaj także: Regiony w Tunezji Miasta w Tunezji