Antalya Temperatura 31°C wrzesień / Średnia temperatura

Antalya
Turcja Turcja / Riwiera Turecka

Przeczytaj informacje o regionie:
Historia Antalyi sięga II wieku p.n.e. Legenda głosi, że miasto zbudował król Pergamonu Attalos II, który polecił swoim żołnierzom znaleźć raj na ziemi. Żołnierze powrócili z wieścią, że znaleźli cudowne miejsce na wybrzeżu Morza Śródziemnego, i tak powstała Antalya.

Dzisiaj Antalya jest największym miastem na południowym wybrzeżu Turcji i najpopularniejszym miejscem wypoczynku turystów z różnych stron świata. Antalya to także najnowszy ośrodek turystyczny w Turcji, z międzynarodowym lotniskiem, oddalonym od centrum miasta o 12 km, i doskonale rozwiniętym przemysłem rozrywkowym. Właściciele tutejszych luksusowych hoteli oferują swoim gościom cały asortyment udogodnień, również dla rodzin z dziećmi. Baza noclegowa jest tu bardzo rozwinięta, dlatego nawet w szczycie sezonu nie musimy obawiać się problemów ze znalezieniem odpowiedniego dla nas miejsca zakwaterowania. W tej uroczej miejscowości z pewnością nie będziemy też mogli narzekać na jedzenie. Miejscowe smakołyki, np tradycyjny gyros są tu przygotowywane z dużą pieczołowitością, jedzenie jest tu bowiem częścią tradycji.

Jednocześnie jest to miasto wąskich uliczek, drewnianych domów, starych meczetów i sklepików, z których cześć pochodzi z czasów rzymskich. To prawdziwy raj dla urlopowiczów. Średnio 300 dni w roku jest słonecznych, znajdują się tu nowoczesne hotele, bary i restauracje, piękne dające schronienie przed słońcem zielone parki i pachnące ogrody.

Dzięki licznym atrakcjom turystycznym, obecności zabytków kultury światowej klasy Antalii jest oceniana jako najlepsza i najlepiej zorganizowana turystycznie miejscowość wypoczynkowa na wybrzeżu Morza Śródziemnego, z białym piaskiem plaż, czystym morzem, alejami wysadzanymi palmami i unikatowymi zabytkami.

Do najbardziej znanych i cenionych budowli starożytnej cywilizacji należy Ścięty Meczet (Kesik Minare). Początkowo obiekt był rzymską świątynią, w V w. został przemianowany na chrześcijański kościół, aby ostatecznie w XIII w. stać się meczetem. Nazwę swą zawdzięcza piorunowi, który uderzając w budowle pozostawił ślad.
Przeczytaj także: Regiony w Turcji Miasta w Turcji