Austria Temperatura 3°C luty / Średnia temperatura

Austria Austria

Kurs średni wg NBP
1 EUR = 4,296400 PLN 24.02.2021
Stolica Wiedeń
Powierzchnia 83 853 km2
Ludność ok. 8 mln
Język niemiecki
Napięcie 220 V
Waluta euro (EUR)
Opis Republika Austrii (Österreich, Republik Österreich) to położony w centralnej Europie śródlądowy kraj alpejski, zaliczany do najbardziej górzystych i lesistych na kontynencie. Austria graniczy od zachodu ze Szwajcarią (164 km) i Liechtensteinem (35 km), Włochami (430 km) i Słowenią (330 km) od południa, Węgrami (366 km) i Słowacją (91 km) od wschodu i Niemcami (784 km) oraz Czechami (632 km) od północy. Łączna długość granic lądowych wynosi 2 562 km. Austria nie ma dostępu do morza. Stolicą Austrii jest położony na wschodzie kraju Wiedeń.

składa się z następujących krajów związkowych (Bundesland):
Burgenland - Eisenstadt
Dolna Austria - St. Pölten
Górna Austria - Linz
Karyntia - Klagenfurt
Ziemia Salzburska - Salzburg
Styria - Graz
Tyrol - Innsbruck

Austria jest krajem typowo górskim. Łańcuchy górskie przebiegają tu z zachodu na wschód i poprzecinane są głęboko wciętymi dolinami rzecznymi. Tworzy to wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki. Do poznawczych walorów tego kraju należą doskonale przygotowane szlaki do turystyki pieszej i rowerowej, unikalna fauna i flora, piękno alpejskich wiosek i miasteczek oraz doskonała infrastruktura turystyczna.

Austria to kraj, w którym wielką wagę przywiązuje się do ochrony przyrody. Aż 24% powierzchni kraju znajduje się pod ochroną, a 6 regionów posiada status parku narodowego. Austriackie parki narodowe: Hohe Tauern, Neusiedler See/Seewinkel, Kalkalpen, Donau-Auen i Thayatal zajmują w sumie ok. 2300 km2 powierzchni.