Dahab Temperatura 30°C maj / Średnia temperatura

Dahab
Egipt Egipt / Sharm el Sheikh

Południowe wybrzeże Synaju, a zwłaszcza egzotyczne miasteczko Dahab jest ostatnio coraz częściej odwiedzane przez turystów z całego świata.

Dahab, w języku arabskim oznacza złoto. Jako miejsce turystyczne został odkryty na szczęście przez zwykłych podróżników, hippies i backpackerów, toteż zaczął się rozwijać pod ich zapotrzebowania i ma zupełnie inny charakter niż olbrzymie bezosobowe ośrodki turystyczne jak np. Sharm el Sheikh czy Hurghada. Dahab, pierwotnie beduińska wioska, zachował nadal swój egzotyczny charakter: piaszczyste wybrzeże zatoki, obrzeżone powyginanymi palmami, na tle żółto-czerwonych gór. Pomiędzy palmami przykucnęły niskie białe budynki hotelików, barwne sklepiki czy restauracje. Na plaży rozpościerają się arabskie restauracje w "leżącym stylu", wyścielone dywanami i poduszkami. Tu można spędzić wolny czas relaksując się cały dzień lub po całodziennym nurkowaniu odpoczywać wygodnie w gronie przyjaciół przy kieliszku i fajce wodnej. Typowy arabski charakter miasteczka dopełniają beduini oraz ich wielbłądy i kozy.

Wybrzeże Zatoki Arabskiej oferuje świetne warunki do nurkowania i właśnie w okolicach Dahabu znajdują się takie znane miejsca nurkowe jak Blue Hole, Canyon czy Islands. Stąd również wyruszają nurkowe ekspedycje na wielbłądach na trudno dostępne i niezniszczone miejsca nurkowe jak Ras Abu Gallum czy Gabr el Bint.

Ogólne informacje
Dahab jest położony na wschodnim[foto3] wybrzeżu Półwyspu Synajskiego 85 km od lotniska w Sharm el Sheikh, 150 km od Eilatu (lotnisko) a 600 km od Kairu (ok. 7 godzin podróży klimatyzowanym autobusem). W turystycznej dzielnicy Dahabu, zwanej Masbet, jest wszędzie blisko, w zasięgu do 500 metrów od hoteli znajdziecie pocztę, kantory, mnóstwo sklepików z pamiątkami, odzieżowe i spożywcze, restauracje różnych stylów i jakości, biura podróży, internet café, międzynarodowe telefony, po prostu wszystko to, czego dzisiejszy turysta potrzebuje. A naturalnie i kilkanaście baz nurkowych. W nowym centrum Dahab, zwanym Medina czyli miasto, oddalonym około 3 km znajdują się urzędy, bank i poczta.

A co oprócz nurkowania?
Naturalnie, że oprócz nurkowania czy leniuchowania na plaży, można tu znaleźć i wiele innych
[foto2]atrakcji. Są tu świetne warunki do windsurfingu, istnieje możliwość jeżdżenia na nartach wodnych lub wędkarstwa. Niezapomniane przeżycia dają nam konne przejażdżki po wybrzeżu lub wyprawy z beduinami na wielbłądach do malowniczych wadi pomiędzy pustynnymi górami. Niedaleko Dahabu znajduje się biblijna Mojżeszowa góra (Mt. Sinai, 2 285 m n.p.m.) z historycznym klasztorem św. Katarzyny u podnóży. W pobliskiej Nuweibie można sobie popływać w morzu z oswojonym przez beduinów delfinem lub parę kilometrów dalej zwiedzić wysepkę z krzyżackim zamkiem. A niektórym wystarczy po prostu wchłaniać piękno i egzotykę dzikiego Synaju.

Proponowane wycieczki fakultatywne

Kair - 1 dzień
Wycieczka rozpoczyna się we wczesnych godzinach rannych transferem do Kairu. Śniadanie w formie suchego prowiantu. W programie przewidziano zwiedzanie: Muzeum Egiptu, Wielkich Piramid i Sfinksa w Gizie, a później chwila czasu na odwiedzenie sklepów z papirusami, perfumami oraz [foto9]złotem. Powrót do hotelu w późnych godzinach wieczornych. Podczas wycieczki przewidziano lunch (płatny dodatkowo).

Klasztor św. Katarzyny
Klasztor św. Katarzyny leży u stóp Góry Mojżesza. Ten klasztor-twierdza wzniesiony został na wysokości 1570 m n.p.m. w wąskiej dolinie. Pośrodku zespołu klasztornego wznosi się bazylika justyniańska z VI w. Na terenie zabytku znajdują się słynne bizantyjskie mozaiki z VI w. oraz cenny zbiór ikon. Wyjazd z hotelu w godzinach rannych. Zwiedzanie klasztoru św. Katarzyny. Po lunchu przystanek w miejscowości Dahab. Powrót do hotelu. Prosimy o zabranie ze sobą paszportów. W cenę imprezy wliczono lunch.

Góra Mojżesza & Klasztor św. Katarzyny
Wycieczka rozpoczyna się ok. godziny 22:30. Po 3 godzinach turyści dojeżdżają do klasztoru św. Katarzyny i rozpoczynają pod osłoną nocy wspinaczkę (3 godz.) na górę Mojżesza, gdzie otrzymał on od Boga kamienne tablice z 10 Przykazaniami. Towarzyszyć Państwu będą tylko gwiazdy. Ze szczytu możliwość podziwiania niepowtarzalnego wschodu słońca nad górami. Po zejściu czas na zjedzenie śniadania (suchy prowiant zabrany z hotelu). Zwiedzanie słynnego klasztoru św. Katarzyny, bazyliki Justyniana z VI wieku, kolekcji ikon. Powrót do hotelu na godz. 14:00. W cenę wliczono lunch.

Łódź ze szklanym dnem
[foto6]Podczas tej wycieczki będzie możliwość podziwiania jednej z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Łódź wypływa z Naama Bay do Near Garden, gdzie znajduje się Great Brain - jeden z największych koralowców na świecie. Przy odrobinie szczęścia zobaczyć można również ogromną rybę o nazwie Napoleon. Łódź wypływa o godzinie: 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00. Impreza trwa ok. 1,5 godziny. Polecamy ją dla całej rodziny.

Wyspa Tiran
Całodzienna wycieczka poświęcona na nurkowanie. Łódź płynie wzdłuż północno-wschodniej części Zatoki Akaba. Po 2-godzinnym rejsie dopływa do Błękitnej Laguny. Jest to doskonałe miejsce do nurkowania zarówno dla profesjonalistów, jak i snurkowania dla mniej doświadczonych i dzieci. Możliwość podziwiania wspaniałej, nienaruszonej rafy koralowej. W drodze powrotnej przystanek w Zatoce Rekinów. W cenę imprezy wliczono lunch.

Malowniczy kanion
Całodniowa wycieczka rozpoczyna się 2-godzinną, pieszą wędrówką, podczas której będziecie Państwo mieli możliwość podziwiania cudownych kształtów i barw wspaniałego kanionu. W cenie imprezy przewidziano lunch.

Dahab safari
[foto7]Całodniowa wycieczka rozpoczyna się od snurkowania w Ras Nusrani. Następnie zwiedzanie wioski Nabq oraz przejażdżka do lasu namorzynowego, Ras Atantur, Wadi Gwany i powrót do miasta Dahab. W cenę imprezy wliczono lunch.

Namorzyny
Namorzyny, las namorzynowy (inaczej mangrove) - formacja roślinna złożona z wiecznie zielonych drzew, występująca w strefie pływów morskich na wybrzeżu. Wyprawa do lasu namorzynowego, gdzie w naturalnych warunkach rosną drzewa namorzynowe. Znajduje się tutaj ok. 50% ogólnej liczby tych drzew rosnących na całej północnej półkuli. Ciekawostką jest skrystalizowana sól na liściach drzew. Następnie zwiedzanie Parku Narodowego Nabq, wioski rybackiej, gdzie rytm życia jej mieszkańców jest niezmienny od setek lat oraz możliwość snurkowania w Ras Nusrani. Wycieczka odbywa się w godzinach popołudniowych.

Motocyklowe safari na pustynię
Wycieczka odbywa się codziennie w godzinach dogodnych dla naszych Klientów i trwa ok. 2 godzin. Wielka przygoda na motocyklach przez bezdroża pustyni. Po krótkim odpoczynku degustacja herbaty w obozie Beduinów. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w "polowaniu na gwiazdy" - romantycznym safari nocą.

Kolacja beduińska
[foto10]Orientalna kolacja przy blasku świec z muzyką "na żywo".

Przejażdżka na wielbłądach
Podczas tej imprezy będziecie Państwo mogli poczuć się jak Lawrence z Arabii przemierzający pustynię na grzbiecie wielbłąda. W przerwie przejażdżki przewidziano krótki postój w obozie beduińskim, poczęstunek - herbata i świeżo upieczony chleb. Rezerwacji należy dokonać do godziny 12:00 (czas odbywania się imprezy zależy od godziny zachodu słońca).

Specjalne wycieczki fakultatywne
Na zamówienie organizowane są wycieczki do historycznych miejsc w Egipcie. Luksor - ok. 270 USD, Kair - ok. 270 USD (bez polskiego przewodnika). Na miejscu rezydent poinformuje Państwa jaka jest minimalna grupa, by wycieczka mogła się odbyć.

Wycieczki na zamówienie
Na specjalne życzenie Klientów organizowane są grupowe lub indywidualne wycieczki łodzią i wyprawy na ryby.
Przeczytaj także: Miasta w Egipcie