Wczasy Saranda

Przed podróżą

Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od pierwszego dnia wjazdu na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii.
Obywatele polscy mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu.
TRANZYT LUB WYLOT SPOZA POLSKI
Jeśli wylatujesz/wyjeżdżasz z innego kraju niż Polska lub korzystasz z tranzytu w innym państwie sprawdź aktualne warunki wjazdowego do tego państwa. Szczegóły na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych .

AKTUALNOŚĆ INFORMACJI
Warunki wjazdowe się zmieniają, dlatego prosimy o dodatkowe potwierdzanie ich aktualności na stronie internetowej MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych .
Szczepienia nie są wymagane.

Saranda

Saranda nad Morzem Jońskim zachwyca lazurową wodą, urokliwą linią brzegową z licznymi wysepkami oraz miksem nowoczesnej i zabytkowej architektury. Ciepły, ale łagodny klimat, piękne skaliste zbocza i znaczne wpływy kultury greckiej, czynią Sarandę niezwykle atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

Wakacje i wycieczki do Sarandy

Wspaniała infrastruktura turystyczna i największa baza hotelowa w całej Albanii to atuty Sarandy nad Morzem Jońskim. Miasto leży nad Zatoką Jońską na wprost greckiego Korfu. To jedno z większych skupisk Greków w Albanii przyciąga też turystów spragnionych przepięknych widoków i łagodnego klimatu.


Szerokie plaże i długa linia brzegowa, górzysty krajobraz oraz malownicze winnice, gaje cytrusowe i oliwne czynią Sarandę niezwykle atrakcyjną destynacją. Zatoka Jońska obfituje w ryby i skorupiaki, więc miłośnicy owoców morza będą usatysfakcjonowani wypoczynkiem w Sarandzie.

Co zobaczyć w Sarandzie?

W Sarandzie znajdują się pozostałości V-wiecznej synagogi, które poddano badaniom archeologicznym w 2003 roku. Podłogę synagogi wyłożono mozaiką przedstawiającą zwierzęta i symbole religijne. W VI wieku synagogę przekształcono w kościół.

  • Warto zwiedzić bogato zdobiony kościół prawosławny.
  • Z szerokiego nadmorskiego deptaku o długości jednego kilometra rozciąga się przepiękny widok na zatokę, plażę i zbocza gór.
  • Można odwiedzić ruiny twierdzy Lekursi wzniesionej w 1537 roku przez Sulejmana Wspaniałego, a przy okazji skorzystać z urokliwej restauracji.
  • Z Sarandy można odbyć wycieczkę do wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasta Gjirokaster oraz antycznej osady i stanowiska archeologicznego Butrint.
  • Błękitne Oko to niewielkie jezioro w pobliżu trasy z Sarandy do Gjirokastra, które zachwyca czystą wodą i pięknymi widokami.
  • W wiosce Borsh na północy okręgu Saranda znajduje się najdłuższa plaża na Morzu Jońskim, zamek, meczet oraz islamska szkoła.

Kiedy najlepiej jechać do Sarandy?

Jeżeli lubisz wysokie temperatury warto wybrać się do Sarandy w okresie od czerwca do sierpnia - wówczas jest tam najcieplej.

Temperatura w Sarandzie rzadko spada poniżej 0 °C. W styczniu temperatura waha się od 8,6 a 13,3 °C. Z kolei od maja do października średnie temperatury miesięczne przekraczają zwykle 20 °C. W regionie występują znaczne opady, jednak są one typowe dla zimniejszego półrocza tj. od października do marca. W szczycie sezonu tj. w lipcu z reguły nie pada.

Plaże w Sarandzie

W Sarandzie wzdłuż kilometrowego deptaku znajduje się szeroka publiczna plaża. Sama plaża rozciąga się na długości kilku kilometrów. Można na niej wynająć leżak i zażywać kąpieli słonecznych naprzemiennie z kąpielami wodnymi. Plaże w Sarandzie, choć na zdjęciach wyglądają na piaszczyste, są żwirowe, dlatego warto skorzystać z leżaka oraz obuwia do sportów wodnych. Plaża we wiosce Borsh uchodzi za perłę południowej Albanii. Również piaszczysta plaża we wiosce Lukova może być atrakcyjną alternatywą do plaży miejskiej w Sarandzie.

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź