Brazylia Temperatura 30°C marzec / Średnia temperatura

Brazylia Brazylia

Kurs średni wg NBP
1 BRL = 0,673500 PLN 04.03.2021
Stolica Brasilia
Powierzchnia 8 511 965 km
Ludność ok. 190 mln
Język Portugalski.
Napięcie 110 V (wymagane są specjalne przejściówki)
Waluta Real brazylijski (BRL). (BRL)
Opis Brazylia to największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej, rozciąga się wzdłuż kontynentu, a jej wschodnią część oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. To kraj atrakcyjny turystycznie ze względu na zróżnicowane krajobrazy Wyżyny Gujańskiej na północy z najwyższym szczytem Brazylii - Pico da Neblina (3014 m n.p.m.), Wyżyny Brazylijskiej na południowym wschodzie, oraz Niziny Amazonki nazywanej Amazonią na północy i północnym zachodzie z legendarną, największą rzeką Brazylii Amazonką która jest jedną z ostatnich niewyjaśnionych zagadek naszej planety. W jej dorzeczu znajduje się 20% ziemskich zasobów wody, a wspaniałe lasy równikowe - tętniąca życiem skarbnica biologiczna - kryją prawdziwy potencjał. Można godzinami lecieć nad Amazonką i nie zauważyć żadnych przerw w dywanie zieleni. W trakcie wielodniowych wycieczek statkiem przed oczami podróżnych przesuwa się ściana roślinności.

Centralna Brazylia to przede wszystkim gęste lasy i cerradao - trawiasty obszar z kępami karłowatych drzew, które Fazenderzy przekształcili w ogromne rancha i największe na świecie plantacje np. soi czy bawełny. Region północno-wschodni to obecnie najbiedniejszy teren chociaż za czasów kolonizacji rozkwitały tutaj plantacje trzciny cukrowej.

Natomiast na północnym zachodzie zaczyna się pas słynnych złotych plaż lśniących w tropikalnym słońcu i ciągnie się od Maranhao aż do najdalej wysuniętego na południe stanu Rio Grande do Sul. Wybrzeże Brazylii (łącznie 7700 km) to najdłuższa na świecie linia brzegowa.

Co roku do Brazylii przybywają tłumy turystów - to miłośnicy dzikiej przyrody, egzotyki i przygód, ale również zwolennicy szampańskiej zabawy z wielkim rozmachem, którą gwarantuje słynny karnawał w Rio de Janeiro.

Brazylijska architektura świadczy dziś o burzliwych losach kraju niegdyś zamieszkiwali tu rdzenni Indianie, w czasach wypraw odkrywczych, wraz z nadejściem renesansu, ziemie dzisiejszej Brazylii zajęli Portugalczycy i uczynili z niej swoją kolonię.

Mimo problemów polityczno-gospodarczych, kraj należy do najlepiej rozwiniętych na kontynencie, dysponuje urozmaiconą bazą noclegową na wysokim poziomie, a zaplecze gastronomiczne i hotelowe brazylijskiego wybrzeża Atlantyku standardem nie odbiega od oferowanego w krajach europejskich.
Przeczytaj także: Miasta w Brazylii