Cypr Temperatura 27°C październik / Średnia temperatura

Cypr Cypr

Kurs średni wg NBP
1 EUR = 4,296400 PLN 22.10.2020
Stolica
Powierzchnia 9 251 km2
Ludność 758 363
Język Grecki, turecki
Napięcie 220 V
Waluta euro (EUR)
Historia
Cypr zna nazwiska wielu władców: Aleksander Wielki, Kleopatra, Ryszard Lwie Serce... Jednak najczęściej na Cyprze powtarzane jest imię Afrodyty. Najwyraźniej bogini przychylnym okiem patrzy i czuwa nad wyspą, która pomimo wielu historycznych zawirowań od 10 000 lat rozwija się i kwitnie. Na Cyprze można znaleźć wiele śladów starożytnego dziedzictwa - pamiątki po greckim osadnictwie i hellenistycznych wpływach.

Nowa karta historii zaczyna się, gdy na Cypr przybył apostoł Paweł i nawrócił rzymskiego władcę, na religię chrześcijańską - Cypr stał się pierwszym krajem, w którym rządził chrześcijański król. Następnie Cypr był kolejno pod panowaniem Persji, Asyrii i Egiptu. Trzęsienia ziemi z 332 i 342 r. p.n.e. nie tylko zniszczyły niemal całe miasta, ale zapoczątkowały nową erę - rzymskiego panowania. Kiedy w 395 r. n.e. doszło do podziału cesarstwa rzymskiego, Cypr znalazł się pod wpływami Bizancjum na kolejne dziewięć stuleci.

Nie zmieniły tego próby inwazji arabskiej w VII w. Doszło natomiast do uformowania się odrębnego cypryjskiego kościoła chrześcijańskiego. W XI w. podczas trzeciej krucjaty do wybrzeży przypłynął Ryszard Lwie Serce i ogłosił wyspę jako swoją własność. Szybko sprzedał ją Templariuszom, a następnie królowi Jerozolimy - Lusignanowi. Lata 1489-1571 to czas, kiedy na wyspie powiewały flagi weneckie. Po kolejnej - tym razem skutecznej - inwazji tureckiej przez 300 lat Cypr pozostawał we władaniu państwa otomańskiego, poddawany Presji oraz napływowi zwyczajów i kultury świata muzułmańskiego.

W 1878 roku Cypr stał się kolonią brytyjską, obok innych śródziemnomorskich krajów, jak Lesbos, Lemnos. Niepodległość Cypr wywalczył dopiero w 1960 roku i w pełni cieszył się nią niewiele ponad 10 lat - do 1974 roku, kiedy to nastąpił najazd turecki, a część terytorium do dziś pozostaje pod turecką okupacją. Nikozja - stolica Cypru - jest jednym z ostatnich podzielonych murem miast.
Przeczytaj także: Miasta na Cyprze