Szwajcaria Temperatura 5°C luty / Średnia temperatura

Szwajcaria Szwajcaria

Kurs średni wg NBP
1 CHF = 3,791700 PLN 24.02.2021
Stolica Berno
Powierzchnia 41 293 km2
Ludność 7 200 000 osób
Język niemiecki, francuski, włoski, retoromański
Napięcie
Waluta frank szwajcarski (CHF)
Opis Konfederacja Szwajcarska to państwo znajdujące się w centralnej części Europy, na terenie Alp, bez dostępu do morza. Na północy graniczy z Niemcami, na wschodzie z Austrią i Lichtensteinem, na południu z Włochami, na zachodzie z Francją. Powierzchnia 41,3 tys. km2. Szwajcaria, piękna o każdej porze roku, to idealne miejsce do wypoczynku. Nigdzie indziej nie można znaleźć tak wyjątkowej różnorodności na niewielkiej powierzchni: góry, jeziora, lodowce, pełne życia miasta i dziewicze krajobrazy. Wszędzie można łatwo i wygodnie dojechać dzięki wyjątkowej sieci transportu publicznego. W zależności od kantonu, można czuć się jak we Francji, Włoszech czy w Niemczech. Współistnienie różnych kultur zaowocowało wieloma ciekawymi zabytkami architektury i sztuki.Dostojne, bankierskie miasta takie jak Zurych, Genewa czy Lugano oferują ciekawe muzea i wiele godnych uwagi pamiątek przeszłości. Na listę Światowego Dziedzictwa Kultury wpisano Stare Miasto w Bernie, opactwo w St.Gallen, klasztor Mustair i zamek w Bellinzonie.

Do najważniejszych regionów narciarskich należą:
Wallis ze słynnym Quatre Vallees (4 Doliny),Zermatt,Saas- Fee/Saastal,Crans- Montana,Graubunden a także Portes du Soleil.
Gryzonia z takimi ośrodkami narciarskimi jak Davos St. Moritz,Klosters,Bad Scoul,Arosa czy Laax.
Alpy Berneńskie z popularnym regionem Jungfrau a także z ośrodkiem Gstaad.
Do mniejszych, samodzielnych regionów narciarskich należyTessyn oraz Meiringen- Hasliberg. Regiony mniej popularne wśród polskich narciarzy to wschodnia i centralna Szwajcaria oraz region jeziora Genewskiego
Przeczytaj także: Regiony w Szwajcarii Miasta w Szwajcarii