Wczasy Holandia

Przed podróżą

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium europejskiej części Królestwa Niderlandów jest ważny paszport bądź dowód osobisty.

Na wyspy Curaçao, Sint Maarten, Arubę, Bonaire, Sabę i Sint Eustatius można wjechać wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. Pobyt do 90 dni nie wymaga wizy. Lokalne władze imigracyjne mogą zażądać przy wjeździe okazania, np. biletu powrotnego oraz gwarancji posiadania wystarczających środków finansowych.
Nie wymagana.
W przypadku pobytów turystycznych korzystanie z usług medycznych w podstawowym zakresie zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Biorąc pod uwagę wysokie koszty usług medycznych nierefundowanych w ramach EKUZ, wskazane jest wykupienie dodatkowych ubezpieczeń indywidualnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

Holandia

Pachnące, wielobarwne pola tulipanów, charakterystyczne wiatraki oraz przepiękny Amsterdam, słynący z kanałów oraz z rowerzystów tłumnie przemierzających ulice tego miasta – tak w skrócie można opisać Holandię, ale nie będzie to pełna charakterystyka tego kraju. Sprawdź, co jeszcze możesz tam zobaczyć i dlaczego warto tam pojechać na wakacje.

 • Wycieczki do Holandii

  Wakacje w Holandii? Czemu nie! Choć nie doświadczysz tam śródziemnomorskiego klimatu, nie znajdziesz egzotycznej roślinności ani ciepłego morza, to jednak wyjazd do Holandii może się okazać spełnieniem wakacyjnych marzeń. Pierwszym z atutów tego kraju jest Amsterdam, czyli konstytucyjna stolica. Pod względem administracyjnym rolę stolicy pełni Haga. Amsterdam zachwyca swoimi kontrastami, rowerowymi ścieżkami, słynnymi muzeami i coffeeshopami na każdym rogu ulicy. Jednak nie tylko zwiedzanie tego miasta może Ci zaoferować Holandia. Wczasy w tym kraju pozwolą Ci podziwiać wielobarwne pejzaże, gdzie główną rolę odgrywają wspomniane tulipany. Wycieczka do Królestwa Niderlandów stanie się okazją do podziwiania zabytkowych młynów, z których wiele wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wczasy w Holandii mogą wiązać się dla Ciebie również z leniuchowaniem na jednej z plaż – tych jest całkiem sporo w tym kraju. Zastanów się nad wyborem wczasów w Holandii Last Minute, dzięki którym możesz upolować w naszej wyszukiwarce naprawdę znakomitą okazję cenową.

 • Gdzie najlepiej jechać do Holandii?

  Podróż do Holandii możesz zrealizować z jednym z czołowych biur podróży, z którymi i my współpracujemy. Wycieczki do Holandii znajdziesz między innymi w ofercie biura Neckermann. Zdarza się również i tanie biura podróży organizują na przykład weekendowe wyjazdy do Amsterdamu i innych pięknych miejsc w Niderlandach. Gdzie warto pojechać podczas wakacji w Holandii? Na pewno do Amsterdamu, Hagi czy Rotterdamu, ale i północne wybrzeże tego kraju cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Znajdziesz tam zarówno piaszczyste, czyste, szerokie plaże oraz wydmy, jak i małe portowe miasteczka, które tchną spokojem. Możesz wybrać się na krótki pobyt do Holandii, na przykład na weekend do Amsterdamu w trakcie organizowanych tam świąt i ważnych wydarzeń. Dobrym pomysłem jest też jednak poświęcenie trochę czasu na zobaczenie zielonych pól w Holandii w okresie kwitnięcia tulipanów. Te widoki na zawsze pozostaną w Twojej pamięci.

 • Holandia – pogoda i temperatura

  Pogoda w Holandii kształtowana jest przez wpływy klimatu umiarkowanego ciepłego, morskiego. Ta strefa klimatyczna charakteryzuje się występowaniem względnie chłodnego lata i łagodnych temperatur w czasie zimy. Temperatury w Holandii wyższą są na południu kraju. Bardzo duże znaczenie dla kształtowania pogody w kraju tulipanów mają wiatry wiejące znad morza. Kiedy lecieć do Holandii? Najlepszym sezonem na wyjazd jest koniec wiosny aż do początku jesieni. Od maja do października w kraju tym panują dobre warunki do zwiedzania, ale szczyt letniego sezonu przypada na lipiec i sierpień – wówczas możesz trafić na naprawdę znakomitą, sprzyjającą plażowaniu pogodę. Wczasy w Holandii w środku lata to dobry pomysł. Wczesną wiosną, pod koniec jesieni oraz oczywiście zimą w Holandii jest deszczowo i wietrznie. Nie przeszkadza to jednak w zwiedzaniu Amsterdamu czy Hagi.

 • Holandia – co warto zobaczyć?

  Jakie są największe atrakcje turystyczne w Holandii i co warto zobaczyć w tym kraju? Bez wątpienia wszystkie trzy symbole Niderlandów: wiatraki, tulipany i rowery. Stare, zabytkowe wiatraki rozsiane są po całym kraju. Holandia to wietrzny kraj, dlatego też Holendrzy, aby wykorzystać siłę wiatru, zainwestowali w wiatraki. Różnią się one między sobą wielkością, kształtem czy budową. We wnętrzach niektórych stworzono hotele, inne to zabytkowe atrakcje w Holandii, które przyciągają turystów. Wśród nich warto zwrócić uwagę na skansen Zaanse Schans ze starodawnymi wiatrakami, a także Kinderdijk – z ponoć najładniejszą panoramą wiatraków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczyć nie tyle można, ile wręcz trzeba pola tulipanów w Holandii. Wypełnione po horyzont połacie kolorowych kwiatów robią wrażenie. Jeśli wybierzesz się na wycieczkę rowerową i będziesz podziwiać krajobrazy, poznasz najpiękniejszą stronę Holandii. Dla rodzin z dziećmi kraj ten także ma wiele do zaoferowania. Koniecznie wpiszcie na listę miejsc do odwiedzenia Burgers’Zoo Arnhem, czyli piękny ogród zoologiczny, czy Efteling – magiczny park rozrywki.

 • Loty do Holandii

  Kraj tulipanów znajduje się w niewielkiej odległości od Polski. Tanie biura podróży organizują wyjazdy do Holandii z transportem autokarem. Możesz również lecieć tam samolotem. Wiele linii regularnych lata do tego kraju z lotnisk w Polsce, m.in. z Gdańska, Katowic, Warszawy, Poznania czy z Krakowa i Wrocławia. Holandia dysponuje kilkoma dużymi lotniskami. Organizowane są zatem tanie loty do Holandii na lotniska w Eindhoven, Amsterdamie (Schiphol International Airport), Maastricht czy Rotterdamie. Loty do Holandii nie są długie. Możesz zorganizować weekendową podróż do Holandii samodzielnie albo zdać się na kompleksową usługę turystyczną przygotowaną przez jedno z biur podróży, z którymi współpracujemy. Ile trwa lot do Holandii? Bezpośrednie loty trwają około 2 godzin, w zależności od tego skąd i dokąd lecisz.

 • Ceny w Holandii

  Wyjazd All Inclusive do Holandii raczej nie są zbyt popularne, a tanie wycieczki do Holandii najczęściej w ogóle nie uwzględniają wyżywienia, co najwyżej śniadania. Ile zapłacisz za obiad, chleb czy masło i ser w holenderskich sklepach? Średnie ceny w holenderskich miastach wyglądają następująco: chleb – 1,40 euro, bułka – 0,3 euro, masło 200 g – 1,19 euro, 10 jajek – 1,50 euro, ser żółty 1 kg – 5,99 euro, szynka 1 kg – 10 euro, pomidory 1 kg – 1,94 euro itd.

 • Co przywieźć z Holandii?

  Rower holenderski miejski, a może cebulki tulipanów i miniaturowe wiatraki? To wszystko na pewno przywodzić będzie Ci na myśl pobyt w Holandii. Możesz jednak wybrać i inne pamiątki z tego kraju. Polecamy sery – to jeden z najlepszych produktów spożywczych w Holandii. Charakterystyczną pamiątką z tego kraju będą też drewniane chodaki, nazywane sabotami. W sprzedaży są też ich miniaturki, np. w formie magnesów na lodówkę.

 • Co zabrać na wakacje do Holandii?

  Jeśli tylko pozwalają na to warunki przewozu (autokarem, samolotem czy autem), weź ze sobą na wyjazd do Holandii rower. To najczęściej stosowany środek transportu m.in. w Amsterdamie. Przyda się niezbędnik turysty, tj. aparat i zapas baterii, aby uwiecznić na zdjęciach urokliwe miejsca w Holandii. Jeśli planujesz np. wizytę w stylowym klubie, restauracji czy kasynie, weź ze sobą eleganckie ubranie, które może być tam wymagane. I już! Na wakacjach w Holandii dużo więcej do szczęścia nie potrzeba. Wyjazd będzie okazją do wypoczynku na plaży na północnych krańcach kraju, zwiedzania największych atrakcji w dużych miastach, jak Amsterdam, a także do podziwiania krajobrazów, w których królują tulipany i wiatraki. Zachwyty na każdym kroku gwarantowane!

 • Holandia – informacje w pigułce

  Wybierasz się na urlop do Holandii? Oto najważniejsze informacje o tym pięknym kraju:

  • Flaga Holandii: W poziome trzy pasy – od góry czerwony, biały i niebieski.
  • Mapa Holandii: Kraj położony w Europie Zachodniej, ale ma też terytoria zamorskie w południowej części Ameryki Północnej, jest monarchią konstytucyjną i graniczy w części europejskiej z Belgią, Niemcami i Francją – na wyspie Sint Maarten w archipelagu Małych Antyli; obejmuje swoim zakresem Arubę, Curacao i Sint Maarten.
  • Stolica Holandii: Amsterdam (konstytucyjna), Haga (administracyjna).
  • Czas w Holandii: taki sam jak czas polski.
  • Waluta w Holandii: euro.
  • Hymn Holandii: „Wilhelm z Nassau”.
  • Niezbędne dokumenty: wystarczy dowód osobisty.
  • Zabytki w Holandii: Muzeum Vincenta van Gogha, Rijksmuseum, Dom Anny Frank, Plac Dam, Rembrandthuis, Oude Kerk, Nieuwe Kerk, Westerkerk, Bloemenmarkt, Madame Tussauds, Pałac królewski w Amsterdamie, katedra św. Marcina i wieża Domtoren w Utrechcie, zamek De Haar w średniowiecznym stylu, Pałac Pokoju w Hadze, Zamek w Muiden.
  • Historia Holandii: Pierwotnie, w zamierzchłych czasach, tereny dzisiejszej Holandii zamieszkiwane były przez ludy pokrewne współczesnym Baskom. Następnie mieszkała tu ludność celtycko-germańska. Za sprawą Juliusza Cezara tereny Niderlandów włączono wraz z resztą Galii w 51 r. p.n.e. do imperium rzymskiego. Natomiast już za czasów panowania Oktawiana Augusta obszary te podporządkowano prowincjom: Galii Belgijskiej i Germanii Dolnej. W VIII w. Niderlandy były podzielone na niemal 50 osobnych, samodzielnych hrabstw i księstw. W XV wieku większość terenów zjednoczono za sprawą Burgundów. W 1477 roku Holandia i terytoria obecnej Belgii i Luksemburga dostały się pod panowanie Habsburgów. Mieszkańcy zbuntowali się przeciwko Hiszpanii w 1572 roku, w wyniku czego 23 stycznia 1579 roku podpisano unię utrechcką, która zakładała powstanie w kolejnym etapie dwóch państw – Belgii i Holandii. Holandia była rządzona przez Wilhelma Orańskiego, ale później władzę po zamordowanym ojcu przejął syn, Maurycy z Nassau, który kontynuował wojnę z Hiszpanią. Holandia odebrała wówczas jej liczne kolonie znajdujące się w Indiach, Afryce i Ameryce. Niepodległość Zjednoczonej Prowincji Hiszpania uznała w połowie XVII wieku, po pokoju westfalskim. Holandia szybko się rozwijała, powstawały nowe kompanie handlowe, jak Holenderska Kompania Wschodnioindyjska czy Holenderska Kompania Zachodnioindyjska. Od końca XVIII wieku Holandia nadal walczyła z Hiszpanią, a także z Anglią i Francją. W wyniku wojen napoleońskich dostała się pod panowanie Francji, jako marionetkowe Królestwo Holandii. W 1815 roku Niderlandy Południowe i Holandia zostały połączone w Królestwo Zjednoczonych Niderlandów pod panowaniem Wilhelma Holenderskiego. Belgowie w 1830 roku odłączyli swoje ziemie od królestwa. Holandia w obliczu obu wojen światowych deklarowała neutralność, ale i tak była okupowana przez III Rzeszę w II wojnie światowej w 1940 roku.