Wczasy Senegal

Przed podróżą

Dokumentami uprawniającymi do przekroczenia granicy są: polski paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, dokument potwierdzający opuszczenie terytorium Senegalu po upływie dopuszczalnego okresu pobytu (np. bilet powrotny do Polski) oraz Międzynarodowa Książeczka Szczepień - potwierdzająca szczepienia wymagane przez Światową Organizację Zdrowia przeciw żółtej febrze.
Obywatele polscy podróżujący do Senegalu na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy.
Wszelkie pytania w sprawie opłat i szczegółowych warunków uzyskania wizy na okres przekraczający 90 dni oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Senegalu w Warszawie: tel.+48 22 651 60 36, faks +48 22 651 56 17.
Zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna: przed wyjazdem, podczas pobytu i minimum 2 tygodnie po wyjeździe z Senegalu. Zalecane są szczepienia przeciw cholerze oraz żółtaczce typu A i B.

Należy przestrzegać ogólnych zasad higieny tropikalnej: unikać picia nieprzegotowanej wody i jedzenia owoców ze skórką, często myć ręce, itp.
Senegal jest malowniczym państwem położonym w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą Bissau oraz Gambią. Mieszkańcy dzielą się na wiele grup etnicznych m.in. Wolofów, Sererów, Fulanów, Tukulerów. Nazwa państwa została zaczerpnięta z rzeki, która płynie na północy kraju jednocześnie będąc naturalną granicą oddzielającą "Czarną Afrykę?"od Afryki Północnej. Stolicą Senegalu jest Dakar, miasto posiadające ok. 3 miliony mieszkańców, kojarzone z największym rajdem samochodowym zwanym ?Rajdem Dakar?, w którym udział biorą rządni wrażeń i pełni pasji zawodnicy.

Senegal przyciąga turystów nie tylko ze względów sportowych, ale również ze względu na piękne ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże będące rajem dla spragnionych ciepła osób, błękitne morze, baobaby uważane za pomniki narodowe, wspaniałą faunę i florę oraz zabytki zakwalifikowane do klasy UNESCO. Mieszkańcy Senegalu uznawani są za osoby miłe, uśmiechnięte i otwarte na turystów. Pomimo wpływu historii a co za tym idzie kultury francuskiej na rozwój kraju mieszkańcy podzielili się na grupy etniczne i wiernie pielęgnują i trwają w swoich przekonaniach.

Rośliną uprawną i tradycyjnym towarem eksportowanym są orzeszki ziemne. Rozwija się również uprawa bawełny, ryżu, trzciny cukrowej oraz warzyw. Przemysł przetwórczy obejmuje przede wszystkim przetwórstwo surowców rolnych, leśnych i mineralnych. Większość zakładów przemysłowych znajduje się w pobliżu Dakaru oraz w pobliskich miastach.

Należy przestrzegać norm obyczajowych dotyczących ubioru oraz zachowania w miejscach publicznych i kultu religijnego (ponad 90 proc. mieszkańców stanowią wyznawcy islamu). Można się również spotkać z wyznaniami kultu przyrody jako bóstwa.

Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu (styczeń) wynosi 21-24 °C na wybrzeżu, 23°C na obszarach wewnętrznych. W najcieplejszym miesiącu (maj lub październik na wybrzeżu, czerwiec na obszarach wewnętrznych) odpowiednio 28-32 °C i 33-34 °C.