Opinie o hotelu Crystal
Jordania / Zatoka Akaba

Crystal

Pierwszy raz w tym hotelu byłam 3 lata temu-teraz (grudzień 2010) zauważyłam małą poprawę- wyremontowane łazienki!! Hotel znajduje się przy bazarze gdzie można kupić fantastyczne przyprawy! Przy hotelu umiejscowione są 3 kantory walut, ale można i bez tego robić zakupy we wszystkich sklepikach ( euro i $ są tam rzetelnie przez wszystkich kupców przeliczane 1 euro, to ok 0,90 dinara jordańskiego!!!) Hotel niestety nie ma basenu, ale usytuowany w odległości ok 30metrów od plaży-jaj jej jednak nie polecam. Polecam jeżdżenie taksówką w kierunku Arabii Saudyjskiej na plażę gdzie znajduje się restauracja umieszczona na drewnianym statku. Na plaży jest mały ok 10 metrowy pomost. Plaża jest kamienista lekko przysypana piaskiem. Znajdują się tam czyste toalety oraz darmowe parasole chroniące przed słońcem. Niestety nie ma tam leżaków. Istotna informacja dla pań- będziecie obiektem wielu komentarzy jak i bezwiednymi modelkami którym saudyjscy paparazzi będą robili zdjęcia bez opamiętania na jordańskiej plaży- niestety;-(

yenn
    Pobyt: Październik 2008

Typowy arabski hotel trzygwiazdkowy, do ktorego traficie wykupując TRAF w Triadzie. Hotel jest bez żadnego basenu, ogrodu czy czegokolwiek na zewnątrz. Śniadania codziennie te same. Hotel ma rewelacyjne położenie w środku miasta w związku z tym jest gdzie zjeść. Ceny zbliżone do polskich. Mohamed dawno juz przestał miec tanie wycieczki. Wadi Rum proponował za 70 od sztuki podczas gdy u jednego z taksowkarzy zaplacilismy 60 za 2 osoby za przejazd nissanem patrolem ufundownym przez hiszpanska fundacje dla Jordanii. Najlepsza darmowa plaza Marina Beach. Plaza na przeciwko hotelu to brak plazy, ale pol minutki w prawo mozna juz sie rozlozyc. Kąpalismy sie tam i lezelismy w oczekiwaniu na wycieczke

Iza
    Pobyt: Październik 2008

Mohamed tak jak chodzi o wycieczki. Przestrzegam jednak przed jego natarczywościa kobiety które wybieraja się same i chca z nim jeżdzić! Nie bądzcie zbyt uprzejme facet naprawde uprzejmy zabierze was na plaże za pół darmo a na drugi dzień będzie chciał pokazać okolice wszystko ładnie pięknie.Pózniej bedziecie miały problem jak powiecie że dziekujecie już za wspólne wypady......Byłam z koleżanka i sama sie przekonałam wystawał przed hotelem przez kilka dobrych dni nie mógł pojąć dlaczego nie chcemy juz korzystac z jego uprzejmości, wreszcie musiałysmy byś WYJATKOWO stanowcze nie obyło sie bez bardzo ostrej wymiany zdań i to kilkakrotnie na środku ulicy.

Pendzel

Witam wszystkich!

Widzimy, ze wiele tu pozytywnych opini na temat wycieczek z Mohamedem :) Wlasnie spotkalismy go w Akabie! jesli chcecie wybrac sie z nim na wyprawe - nurkowanie, Petra, Wadi Rumm lub po prostu spotkac sie z nim, dajcie mu znac na pare dni przed.

Piotr Piskor

Na wycieczki fakultatywne brak było przewodników polskojęzycznych. Warto było zobaczyć Akabę miasto, warto było być nad Zatoką Akaba i zobaczyć zabytki Jordanii. Ludność arabska jest przyjazna i serdeczna. Serdeczność ma swoją wymowę zamiast braku możliwości porozumienia się językiem. Plaża niesprzątana z niedopałków papierosów.

stefano

Iza
    Pobyt: Lipiec 2008

Witam! Polecam hotel z czystym sumieniem jak na Jordanie i 3* godny polecenia, czysto,miło sympatycznie!Hotel w samym centrum Aqaby dzięki czemu można wtopić się w zgiełk arabskiej ulicy, która jeszcze nie jest przesiąknięta turystami. Naokoło mnóstwo sklepów, straganów i restauracyjek. Dla osób rozrywkowych, pewnie cenną informacją będzie to, że niestety mało takich w Aqabie, ale ja się tam nie nudziłam. Polecam Pub Friends i wszystkie knajpki znajdujące się w tym kompleksie. Jak chodzi o plaże to tylko Coral Bay bilety do kupienia w recepcji hotelu Cristal 9 JD, 2 JD za dojazd i powrót klimatyzowanym busikiem z plaży. Bardzo sympatycznie zagospodarowany teren leżaczki bambusowe parasolki, basen, bech bar wszystko na najwyższym poziomie.

Pobyt: Czerwiec 2008

Zacznijmy może od plaży. Rzeczywiście 100 metrów od hotelu jest plaża, być może jest ona malownicza, ale cóż w końcu nikt nie mówił, że jest tam kąpielisko. Malowniczość plaży polega na obecności tłumu miejscowych, którzy na widok turystów (a nie daj boże kobiet) reagują gwizdami oraz zaczepkami. Spróbujcie się w takich warunkach wykąpać czy choćby poleżeć na plaży. My się na to nie odważyłyśmy choć z pewnością gwarantuje to "niezapomniane" przeżycia. Plaża jest brudna, na brzegu jest pełno pubów dla miejscowych i na tym (i chyba tylko na tym) polega jej "malowniczość". Selectours wykazało się faktycznie dużym poczuciem humoru sugerując, że jest to plaża, na której można wypoczywać.
    Za tą informację duży minus, ale to w zasadzie jedyne zastrzeżenie jakie mam do Selectours. Na każdą inną plażę trzeba było dojechać taksówką albo busem. My z reguły chodziłyśmy na plażę do hotelu Coral-12 km za miastem-cena dojazdu to średnio jakieś 5 dinarów plus wejście 10 dinarów. Hotel adekwatny do ceny i w zasadzie tylko do nocowania. Obsługa bardzo sympatyczna, jedzenie smaczne i w wystarczającej ilości. Może jego położenie nie jest w najlepszej dzielnicy Aqaby, ale z drugiej strony można poobserwować "środowisko naturalne" i to jest fajne. Jordania przepiękna i z pewnością tam wrócę. Co do rezydentów-powyżej czytałam niepochlebne opinie o arabskim rezydencie-Nasarze. W naszej grupie nie było żadnych starć ani problemów, tak więc nie mam mu nic do zarzucenia.
    Natomiast polski rezydent Cezary jest absolutnie fantastyczny J. Miałyśmy również okazję poznać Mohameda wychwalanego na tym forum i rzeczywiście jest skłonny do pomocy, wszystko znajdzie, taniej załatwi, życzliwy, sympatyczny, pomocny. I przy okazji wesoły człowiek. Polecam korzystać z jego usług.

Monika Kochańska
    Pobyt: Lipiec 2008

Informacja w opisie hotelu, iż jest on położony 200 m od malowniczej plaży była mocno sarkastyczna, ponieważ owa lokalna plaża nie nadawała się do kąpania, opalania, odpoczynku. Była to miejscowa plaża z obskurnymi barami dla miejscowej ludności, owszem malownicza, ale pojawienie się tam Europejczyka wzbudzało nie lada poruszenie. Do wszystkich czystych plaż trzeba było dojechać taksówką lub busem i zapłacić wstęp. Jest to jedna z nierzetelnych informacji biura. Na szczęście urok tego nieodkrytego jeszcze chyba przez turystów kraju przyćmił te niedostatki. Polecam wyjazd raczej w mieszanym towarzystwie, kobiety w letnich strojach wzbudzają entuzjastyczne reakcje, towarzystwo mężczyzn gwarantuje spokój.
    Umiejscowienie hotelu (z pobliskim bazarem) pozwala odczuć mocniej prawdziwą Jordanię.

timeo6
    Pobyt: Czerwiec 2008

Serdecznie polecam Akabę a w niej hotel Crystal. W porównaniu z kilkoma innymi oglądanymi przez nas jordańskimi hotelami ten prezentuje się znakomicie. Warto zostawiać rano jednego dinara na łóżku jako napiwek dla człowieka, który sprząta pokoje - odwdzięczy się niesamowitymi "dziełami sztuki" utworzonymi z ręczników. Posiłki nieco monotonne, ale dań jest dużo więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Plaża miejska jest "zarezerwowana" dla miejscowych i pojawienie się na niej w kostiumie kąpielowym nie jest dobrym pomysłem, ale do bardzo dobrej plaży z pięknymi koralami w zasięgu kilku machnięć ręką i nogą można z Akaby dojechać taksówką albo mikrobusem - warto się targować o cenę do upadłego. Mieszkańcy miasta są bardzo mili, przyjaźnie nastawieni i tworzą naprawdę przyjemną atmosferę tego miejsca.

Najbardziej jednak polecam wycieczki i wszelką pomoc ze strony Mohammeda! Najczęściej przesiaduje w sklepie z pamiątkami, przyprawami i herbato-kawami należącym do jego dwóch braci. Sklep znajduje się blisko hotelu (wychodząc głównym wyjściem należy przejść przez ulicę, iść dalej prosto, na bazarze skręcić w prawo, a potem cały czas prosto. W razie potrzeby można pytać o Mohammeda - Beduina, który organizuje wycieczki). Facet jest bardzo sympatyczny, pomocny (w razie jakichkolwiek problemów, wątpliwości - zawsze radzi, dzwoni do swoich znajomych w Ammanie i załatwia porządny hotel dla chcących zwiedzić stolicę, zamawia tańsze taksówki, itp.). Organizowane przez niego wycieczki są natomiast dużo ciekawsze i tańsze od tych proponowanych przez rezydenta. Najbardziej warto wybrać się z Mohammedem na pustynię Wadi Rum oraz skorzystać z jego pomocy (w przypadku mniej wprawionych pływaków) przy pływaniu w masce na głębokich wodach, gdzie korale są najpiękniejsze. Takiej pomocy Mohammed udziela najczęściej tak po prostu, z dobrego serca i nie chce żadnych pieniędzy. Można się z nim wybrać również do Petry, a nawet do północnej Jordanii (choć nie ma problemu, by jeździć po Jordanii samemu, jeśli ktoś chce zaoszczędzić i jest żądny przygód). Oto e-mail Mohammeda (warto się z nim skontaktować jeszcze przed przyjazdem): mohammedbedven@yahoo.com oraz numer jego komórki: 962 799428889.