Istria Temperatura 9°C luty / Średnia temperatura

Istria
Chorwacja Chorwacja

Przeczytaj informacje o regionie:
Opis Jest to niewielki półwysep ze spaloną od słońca czerwonawą ziemią, będący jednym z najliczniej odwiedzanych rejonów wypoczynkowych Europy. Wybrzeże ciągnące się przez setki kilometrów, przede wszystkim zachodnie, stanowi niekończący się ciąg kempingów, pól namiotowych, luksusowych hoteli, ośrodków wypoczynkowych, marin, plaż i kąpielisk.

Istria uważana jest za serce Chorwacji skarbnicę najstarszych tradycji i obyczajów. Słynie z wyrobu wyrafinowanych win i domowych trunków ziołowych, które ze względu na swój niepowtarzalny smak i aromat, są bardzo popularne na całym świecie. Tutaj znajdziemy dzikie, zazwyczaj piaszczysto - żwirowe plaże, bogatą ofertę hotelową oraz tereny zielone, doskonałe dla miłośników trekkingu.

Od lat tysiące ludzi spędza wakacje w Magu i Poreču, zwiedza romantyczne stare miasto w Rovinju oraz zachwyca się monumentalnym amfiteatrem w Puli. Każdy odwiedzający Istrię pragnie zobaczyć Wyspy Brijuni, gdzie znajduje się dawna letnia rezydencja marszałka Tito i park narodowy.

Warto wybrać się do Opatiji - popularnego kurortu słynącego z pięknego deptaka Lungo Mare, przy którym usytuowały się niezliczone dyskoteki, sklepy i kawiarenki na świeżym powietrzu. Plaża w Opatiji została wyróżniona nagrodą Błękitnej Flagi, przyznawaną za wyjątkową czystość plaż i wody morskiej.

Ci którzy nie odwiedzili Puli - istryjskiej stolicy turystycznej, nie mogą powiedzieć, że poznali półwysep. Ogrom znajdujących się w mieście zabytków jest porażający. Oprócz dobrze zachowanego amfiteatru rzymskiego jednego z największych na świecie, będziemy mieli okazję zwiedzić inne starorzymskie zabytki Łuk triumfalny Syrgiusza, Bliźniaczą Bramę i Świątynię Augusta.

Z Istrii na wyspy archipelagu Brijuni można się dostać łatwo i przyjemnie z istryjskich portów codziennie wypływają statki wycieczkowe taki rejs jest świetną formą rozrywki gwarantuje niezapomniane wrażenia i doznania estetyczne.

Korzystając z faktu, iż przebywają Państwo w pobliżu Słowenii, warto wybrać się do Jaskini Postojnej - jednej z największych jaskiń na świecie, gdzie znaleziono ślady człowieka z okresu lodowcowego.

Kontynuując podróż proponujemy wycieczkę do miejscowości Lipica oddalonej 22 km od Postojnej, gdzie można podziwiać stadninę śnieżnobiałych koni - lipicanów. Niezwykle atrakcyjny jest rejs wodolotem do Wenecji, gdzie pod opieką przewodnika zwiedzą Państwo miasto.

Interesujący będzie również rejs statkiem po Adriatyku przy dźwiękach muzyki chorwackiej i z możliwością spróbowania typowo chorwackiego obiadu.

Największy bazar znajduje się w miejscowości Pazin (Istria Środkowa), organizowany jest w każdy pierwszy wtorek miesiąca - świetne miejsce na zakup pamiątek z pobytu oraz nietypowych adriatyckich ryb i owoców morza. Sklepy - Chorwacji kultywują tradycję popołudniowej siesty, dlatego sklepy zazwyczaj są czynne w godz. 9.00-13.00 i 17.00-20.00. W miejscowościach na wybrzeżu sklepy spożywcze otwarte są od 8:00 do 20:00 - urzędy pocztowe, w skrócie HPT, czynne są codziennie w godz. 7.00-21.00 (niektóre z nich otwarte są również w niedziele), znaczki i koperty na listy można kupić na poczcie, w kioskach, na dworcach oraz w recepcji hotelowej. Poczta dociera do Polski w przeciągu tygodnia. Kantory - w Chorwacji jest ich mnóstwo (szukajmy okienek z napisem "mjenjacznica"). Pieniądze możemy wymienić nie tylko w kantorze, ale również w bankach i recepcjach hotelowych.
Klimat Rozwojowi masowej turystyki sprzyja ciepły klimat z długim latem, piękno śródziemnomorskiego krajobrazu oraz charakterystyczna dla morskich miasteczek atmosfera. Największe wrażenie robią urocze, malutkie miasteczka, położone tak blisko morza, że przy dużym wietrze, fale obijają się o szyby domów.
Architektura Śródziemnomorski styl architektury tutejszych miejscowości bielone domki z czerwonymi dachami i drewnianymi okiennicami, kręte uliczki, po których można spacerować bez końca, kwitnące magnolie i palmy w chorwackich ogrodach wszystko to czyni z Istrii miejsce magiczne.
Największą atrakcją jest wyspa Veliki Brijuni. Ze względu na fakt, że znajduje się ona pod szczególną ochroną, można się po niej poruszać jedynie specjalną, turystyczną kolejką. Atrakcjami wyspy są nie tylko dzika przyroda, arkadyjskie zatoczki i rzadko spotykane gatunki zwierząt i roślin, ale również urokliwe zabytki wczesnochrześcijańskie, świątynie Venus i Neptuna oraz największy walor wyspy rezerwat przyrody założony przez Titę.

Zwiedzając park będziemy mieli okazję obserwować gatunki zwierząt z całego świata, przywiezione na wyspę przez znanych polityków i dostojników państwowych, jako podarunki dla ówczesnego, jugosłowiańskiego przywódcy.
Przeczytaj także: Regiony w Chorwacji Miasta w Chorwacji