Stambuł Temperatura 15°C luty / Średnia temperatura

Stambuł
Turcja Turcja / Stambuł

Przeczytaj informacje o regionie:
Stambuł - dawny Konstantynopol - twierdza na siedmiu wzgórzach w czasach antycznych stanowiła centrum starożytnego świata, była też kolebką pierwszych ludzkich cywilizacji. Nazwa Stambuł (Istambuł) pochodzi najprawdopodobniej od greckiej frazy eis ten polin co w wolnym tłumaczeniu oznacza wyrażenie w stronę miasta. Są to słowa z języka greckiego zniekształcone w wymowie przez Turków, którzy stolicę Bizancjum zajęli w XVI w. Data zdobycia Konstantynopola przez Turków Osmańskich - 1453 rok - do tej pory uważana jest za jedną z najważniejszych dat w historii ludzkości. Konstantynopol zmienił nazwę na Stambuł właśnie pod władzą tureckich sułtanów. To przez to miasto wiodły najważniejsze szlaki handlowe prowadzące z regionu Morza Śródziemnego do Morza Czarnego i następnie do Rosji.

Dzisiaj to największa aglomeracja miejska w Europie, wspaniała metropolia obfitująca we wszelkie atrakcje turystyczne, z doskonale rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną.To również największy port handlowy Turcji i jej największy ośrodek przemysłowy. Od wieków Stambuł stanowi największe tureckie centrum naukowe i kulturowe - pierwszy uniwersytet (Uniwersytet Stambulski) powstał tu w 1453 roku.

[foto1]Miasto stanowi przykład niesamowicie bogatej i barwnej mozaiki kulturowej, bowiem w sposób wyjątkowo harmonijny łączy w sobie tradycję i architekturę europejskiego Zachodu i orientalnego Wschodu. Najbardziej europejską dzielnicą jest dzielnica Beyoglu - miejsce, w którym skupiają się wielkie centra handlowe, butiki, kafejki, restauracje, dyskoteki i puby. Turyści nazywają tę dzielnicę "dzielnicą rozrywki" ze względu na ilość i różnorodność proponowanych tu atrakcji. Natomiast w dzielnicach typowo azjatyckich, np. w Uskudarze kobietom nadal nie wolno pokazywać się publicznie z odsłoniętą twarzą.

Dzisiejszy Stambuł jest prawdziwym gigantem wśród tureckich miast - liczy około 12 milionów mieszkańców. Ze względu na ilość i różnorodność zabytków kultury i sztuki jest to również miasto chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Nie sposób zwiedzić całego kulturalnego bogactwa tego niezwykłego miejsca w jeden dzień. Ci, którzy choć raz odwiedzili Turcję wiedzą, że Stambuł najlepiej zwiedzić na piechotę, gdyż tylko wtedy w pełni i spokoju będzie można delektować się bogactwem występujących tu zabytkowych budowli.

[foto5]Do najważniejszych zabytków tureckiej stolicy należą między innymi: sławny Wielki Bazar, pałac sułtanów Topkapi, Błękitny Meczet i Meczet Sulejmana oraz jedna z najsłynniejszych muzułmańskich świątyń - Hagia Sofia - Kościół Mądrości Bożej. Najbardziej urzekający jest fakt, że obok zabytków muzułmańskich współistnieją zabytki kultury starożytnej - pozostałości akweduktów rzymskich i średniowiecznych murów obronnych. Wart uwagi jest z pewnością Nowy Meczet (Yeni Cami) z przełomu VI i VII wieku.

Zwiedzając Stambuł koniecznie trzeba wybrać się w rejs po Bosforze - cieśninie, która dzieli miasto na część azjatycką i europejską. Najlepszą i najciekawszą rozrywkę zapewni Państwu rejs promem turystycznym po najbardziej popularnych szlakach cieśniny. Większość luksusowych hoteli organizuje własne wycieczki promowe, jednak ci, którzy spędzając urlop w Turcji zdecydowali się na skromniejsze miejsce zakwaterowania, będą mogli skorzystać z szerokiej oferty promów lokalnych - kursujących kilka razy dziennie.
Przeczytaj także: Regiony w Turcji Miasta w Turcji