Wczasy Luksemburg

Znaleziono 1 ofertę spełniającą kryteria
Sortuj od
Najpopularniejszych
NajpopularniejszychNajtańszychNajwyżej ocenianych

Przed podróżą

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Wielkiego Księstwa Luksemburga (WKL) jest paszport, bądź dowód osobisty.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Nie ma wymogu dodatkowych szczepień. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, jednak na wizytę u niektórych lekarzy specjalistów, poza nagłymi wypadkami, trzeba czasami czekać wiele dni.
Wielkie Księstwo Luksemburg jest, choć nazwa może wprowadzić w błąd, niewielkim krajem, położonym na styku granic Belgii, Niemiec i Francji. Północna część kraju, Ösling (część Ardenów), jest to równina poprzecinana rzekami. Resztę, czyli Gutland (część Wyżyny Lotaryńskiej), stanowią pagórkowate wyżyny.

Stolica Księstwa Luksemburg to najważniejszy ośrodek gospodarczy, kulturalny i turystyczny kraju. Miasto zostało założone pod koniec X w. u stóp zamku, wzniesionego w 963 r. Prawa miejskie Luksemburg uzyskał w 1244 r. Do XVII w. w mieście rozbudowywane były umocnienia obronne. Pałac Książęcy wzniesiony został w XVI w., a następnie przebudowany w XVIII i XIX w. Katedra Notre Dame (Cathédrale Notre-Dame) posiada cenne barokowe organy, a w jej krypcie znajduje się nagrobek XIV-wiecznego króla Czech - Jana Ślepego Luksemburskiego.

Do cenniejszych zabytków należą kościół św. Marcina z X w. (przebudowywany w XV-XVII w.) i kolegium jezuickie z XVII w. Najstarsza z trzech wież Bramy św. Michała została zbudowana w 1050 r. W bramie w czasie Rewolucji Francuskiej zainstalowana była gilotyna.

Pozostałościami miejskich fortyfikacji jest tzw. Cytadela św. Ducha (Citadelle du St-Espirit) z XVII w. Musée National (Muzeum Narodowe) w XVI-wiecznych budynkach prezentuje historię kraju od czasów kamienia łupanego po współczesność. W jego zbiorach znajduje się też kolekcja Bentinck-Thyssen z dziełami twórców XV-XIX w. (m.in. Brueghela, Rembrandta, Canaletta).