
Czarnomorscy sąsiedziCzarnomorscy sąsiedzi
od3 288 zł
za osobę
Drewniane cerkwie i malowane monastyryDrewniane cerkwie i malowane monastyry
od3 018 zł
za osobę
Bułgaria, Rumunia - Fale Dunaju i szczyty KarpatBułgaria, Rumunia - Fale Dunaju i szczyty Karpat
od2 632 zł
za osobę
Na styku kultur - komfortNa styku kultur - komfort
od2 122 zł
za osobę
Szlakiem hrabiego Drakuli nad Morze CzarneSzlakiem hrabiego Drakuli nad Morze Czarne
od1 971 zł
za osobę
Bułgaria i Rumunia - Bałkańskie CzaryBułgaria i Rumunia - Bałkańskie Czary
od2 605 zł
za osobę
Szlakiem DrakuliSzlakiem Drakuli
od2 249 zł
za osobę
Szlakiem DrakuliSzlakiem Drakuli
od2 249 zł
za osobę
Szlakiem DrakuliSzlakiem Drakuli
od2 249 zł
za osobę
Szlakiem DrakuliSzlakiem Drakuli
od2 249 zł
za osobęRumunia
Wycieczki do Rumunii
Rumunia słynie nie tylko z piaszczystych plaż, ale także przepięknych i niezadeptanych szlaków. Może pochwalić się także bogatą bazą hotelową, zwłaszcza nad Morzem Czarnym. To miejsce, które pokochali turyści nie tylko z Polski, ale także zachodniej Europy. Wycieczka do Rumunii, np. w opcji Last Minute, to doskonały pomysł na oryginalne i atrakcyjne cenowo wakacje, a być może również pierwszy przystanek do dalszej eksploracji Europy Wschodniej i Bałkanów.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
PASZPORTY I WIZY
Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii i przebywać w niej przez 90 dni, liczonych w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium tego kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje w Rumunii i znajdź potrzebne informacje.
Gdzie najlepiej jechać do Rumunii?
Rumunia to nie tylko średniowieczne warownie, piaszczyste plaże i ciągnące się przez wiele hektarów lasy. Czy wiesz, że jedną z największych atrakcji tego regionu jest Salina Turda, kopalnia soli będąca jednocześnie podziemnym parkiem rozrywki? Diabelski młyn, amfiteatr i plac zabaw zachwycą nie tylko najmłodszych podróżników. Miłośnicy Harry’ego Pottera przecierają oczy ze zdumienia – podziemne jezioro wygląda jak to, w którym Harry i profesor Dumbledore szukali horkruksa!
Na liście miejsc do zobaczenia w Rumunii nie może zabraknąć także zamku w Branie i Hunedoarze oraz Wesołego Cmentarza w Sapancie. Miłośnicy nieco mocniejszych wrażeń muszą przejechać się Trasą Transfogaraską – aparat fotograficzny warto mieć w pogotowiu. Podróż do Rumunii organizują tanie biura podróży od wielu lat obecne na rynku i cieszące się zaufaniem klientów, takie jak Itaka czy Rainbow. Rumunia All Inclusive to doskonała opcja dla osób zabieganych i marzących o wakacyjnej beztrosce. Turyści mogą liczyć na komfortowe warunki zakwaterowania, posiłki przygotowywane z lokalnych produktów oraz transport do najciekawszych zakątków regionu pod opieką doświadczonego przewodnika. Ceny wycieczek do Paryża Bałkanów są atrakcyjne także dla studentów.
Kiedy najlepiej jechać do Rumunii?
Kiedy lecieć do Rumunii? Sezon wakacyjny nad Morzem Czarnym trwa nieco dłużej niż nad Bałtykiem. Zaczyna się już w maju i trwa aż do października. Pogoda w Rumunii w lipcu i sierpniu sprzyja wypoczynkowi na plażach. Nadmorskie promenady tętnią życiem. Słupki rtęci często wędrują powyżej 30 stopni Celsjusza, a temperatura wody przekracza 20 stopni Celsjusza. Jesteśmy pewni, że nawet Hrabia Drakula, gdyby tak bardzo nie bał się słońca, korzystałby z uroków rumuńskiego wybrzeża.
Temperatura w Rumunii zachęca do zwiedzania miast i średniowiecznych warowni przez cały sezon. Z kolei wrzesień i październik sprzyjają wielogodzinnym trekkingom. Koniec lata i początek jesieni to świetny termin na urlop dla osób, które cenią spokojny wypoczynek w cieniu karpackich lasów.
Co warto zobaczyć w Rumunii?
Rumunia to nie tylko niezadeptane górskie szlaki, ale także urokliwe miasta; warownie, których wieże sięgają wierzchołków drzew i piaszczyste plaże nad Morzem Czarnym. Rumunia to strzał w dziesiątkę dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi podróżnicy pokochają zamki (zarówno te średniowieczne, jak i te budowane z piasku). Wybrzeże przyciąga także miłośników kąpieli słonecznych i zabaw do rana w nadmorskich kurortach.
Jakie atrakcje turystyczne w Rumunii warto zobaczyć? Słynny zamek Hrabiego Drakuli, średniowieczną Sighişoarę z historycznym centrum wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i Bukareszt nazywany Paryżem Bałkanów.
Kuchnia Rumunii może Cię zaskoczyć! Na talerzach ścierają się wpływy kuchni rosyjskiej, węgierskiej i tureckiej, dając wyśmienitą mieszankę smaków i aromatów. Czego nie można przegapić? Turyści najchętniej sięgają po sarmale, czyli gołąbki zawijane w liście winogron podawane z mamałygą oraz aromatyczne, grillowane mięsa. Rumuńska kuchnia nie może obejść się bez oliwek oraz doskonałych win.
Co zabrać na wakacje do Rumunii?
Rumunia może pochwalić się bogatą ofertą turystyczną – od Karpat do Morza Czarnego. Do zwiedzania miast i miasteczek przyda się przede wszystkim wygodne obuwie i aparat fotograficzny (wiele osób może nie uwierzyć, że tak piękne miejsca są tak blisko!), a na górskie szlaki lekka odzież termiczna, nakrycie głowy i buty trekkingowe. W walizce nie może zabraknąć również strojów kąpielowych i ulubionych akcesoriów do pływania. Wypoczynek w Rumunii na pewno będzie należał do udanych, jeśli zaopatrzymy się także w wakacyjny nastrój.
Co przywieźć z Rumunii?
Najlepsze pamiątki z Rumunii? Wspomnienia zdobytych szczytów, odwiedzonych szlaków i kąpieli słonecznych. Ale nie tylko! Wielbiciele folkloru nie pozostaną obojętni na przepiękne rumuńskie chusty i obrusy z ludowymi wzorami. Z Paryża Bałkanów warto przywieźć także ręcznie wykonywaną ceramikę doskonale wpisującą się w filozofię less waste. Rumunia słynie także z win powstałych z dojrzewających w południowym słońcu winogron – doskonałych na prezent.
Rumunia – informacje
- Flaga Rumunii: trzy pionowe pasy równej szerokości: niebieski, żółty i czerwony.
- Mapa Rumunii: powierzchnia kraju wynosi 238 391 km².
- Historia Rumunii: Rumunia przez wiele wieków zmagała się z wpływami sąsiednich państw takich jak Węgry, Polska czy Imperium Osmańskie. Obecne granice kraju zostały utrwalone po wojnie. W 1989 roku w kraju obalono dyktaturę Nicolae Ceaușescu. Rumunia w 2004 roku wstąpiła do NATO, a w 2007 roku do Unii Europejskiej.
- Rumunia zabytki: Wesoły Cmentarz w Sapanty, klasztor Voronet, cytadela Alba Carolina, Plac Rewolucji w Bukareszcie, ruiny zamku Wlada Palownika.
- Niezbędne dokumenty: Do Rumunii wjedziemy bez paszportu. Aby cieszyć się wymarzonym urlopem, wystarczy dowód osobisty.