poleca tę wycieczkę

Zakwaterowanie podczas wycieczki

Bartlomiej Jan Wojcik

• Organizator
    • Zalety Dobra organizacja,
    • Wady Program zbyt intensywny, pobudka zazwyczaj o 5:30 i zwiedzanie do późnego wieczora

Wycieczka dla osób chcących zobaczyć maksymalnie dużo. To zaleta jak i wada, widzieliśmy wiele wspaniałych rzeczy, ale byliśmy wykończeni tempem.

Gosia i Andrzej
    Pobyt: Luty 2019

• Itaka
    • Zalety Ciekawy program, super miejsca do zwiedzania i odpoczynku, smaczna kuchnia, kompetentny i miły przewodnik grupy.
    • Wady Nie wszystkie hotele w dobrym standardzie, czasami w nocy hałas.

Jestesmy zadowoleni polecamy Maroko. Sliczny Fez i Marakesz. Koniecznie trzeba zobaczyć wodospad.

Aneta

• Itaka
    • Zalety Największą zaletą wycieczki była przewodniczka p. Grażynka, która przybliżyła nam - wszystkie niezwykłe miejsca.
    • Wady Nie mam żadnych zastrzeżeń

Mocno polecam wodospad Uzud - to najpiękniejsze miejsce podczas wyjazdu

Dorota

• Singlom
    • Itaka
    • Zalety Wspaniała Pani Przewodniczka (Pani Grażyna). Duża wiedza, wielkie zdolności gawędziarskie, miła, kompetentna, profesjonalna. Dobra i sprawna organizacja; nowy, codziennie czysto przygotowany autobus. Dodatkowo udało się trafić na bardzo miłą i sympatyczną grupę - przez całą wycieczkę żadnych spóźnień, wszyscy życzliwi i w dobrych humorach.
    • Wady Wczesne wstawanie - męczące, ale konieczne. W niektórych hotelach zimnawo. Różna jakość bufetów śniadaniowych.

Przydałby się ósmy dzień na odpoczynek. Pogoda na zwiedzanie idealna. Słonecznie, temperatura - rano od 7 stopni, w południe 20 - 24, wieczorem znów chłodniej. Codziennie ubieranie się na cebulkę.

Paulina

• Itaka
    • Zalety Pani Magda - pilot wycieczki, ludzie, widoki, hotele w Marakeszu i Fez, możliwość komunikacji nawet bez znajomości języków
    • Wady Kolacje serwowane, płacenie za napoje do wszystkich posiłków, hotel w Rabacie

Wycieczka spełniła moje oczekiwania. Jest to objazdówka, więc naturalnie nie bylo wiele czasu wolnego, ale było to oczywiste - taki typ wyprawy. Przewodniczka, pani Magda wspaniale opowiadała o zwyczajach, historii i ciekawostkach związanych z Maroko, dawała też cenne rady dotyczące codzienności. Jedzenie prawdopodobnie robione pod turystów - delikatnie doprawione. Uwaga na naciągaczy na souku(szczególnie panie od henny, które pod byle pretekstem chwytają dłoń i rysują wzorki, radzę wyrywać rękę) oraz stoiska z sokami - nie wszystkie mają plastikowe kubeczki. Ogólnie super ludzie, którzy głównie tworzą klimat wycieczki. Długa przerwa pomiędzy śniadaniem a obiadem, ani niektóre posiłki czy pokoje hotelowe nie są wystarczającym powodem, by nie wybrać się na tą wycieczkę. Polecam!

• Itaka
    • Zalety Cudowna podróż po Maroku, różnorodność zabytków, smaków, zapachów, widoków. Dla kogoś kto nigdy nie był w kraju arabskim polecam zacząć od Maroka właśnie. Program optymalny. Niezapomniane wrażenia!
    • Wady Wodospad Uzud powinien być wpisany obligatoryjnie w trasę wycieczki. Wymagana jest zgoda całej grupy, wystarczy jedna osoba na nie i nici z przepięknej wycieczki. Wycieczki nie polecam jednak w lipcu i sierpniu. My byliśmy na przełomie czerwca i lipca i temperatury jeszcze były OK, ale latem nie do wytrzymania dla przeciętnego europejczyka zwłaszcza że to jednak jest objazdówka.

Informacje praktyczne: 1. Hotele - bardzo OK jak na objazdówkę (czyli poza Fez codziennie inny hotel), wyjątkiem jest niestety hotel w Rabacie - tragiczne warunki. Jedną noc da się przeżyć, niemniej jednak skarżyli się wszyscy. W hotelach nie ma suszarek do włosów i lodówek. Świetnym udogodnieniem są tragarze, którzy zajmują się bagażem. Trzeba tylko po rozdzieleniu pokoi napisac na walizce kredą numer pokoju a rano wystawić przed drzwi pokoju i wskazać który jest nasz przy wkładaniu do autobusu. To bardzo ułatwia zakwaterowanie i wykwaterowanie. 2. Waluta - obowiązującą w Maroku jest dirham 1 dirham to równowartość naszych 40 gr. Właściwie w każdym hotelu jest kantor wymiany walut lub można wymienić na recepcji. Najlepiej euro, bo dolary mają niekorzystny przelicznik. Nie wymieniajcie na początek zbyt dużo. Tak żeby kupić wodę itp. zakupy prezentowe najlepiej zrobić ostatniego dnia w Agadirze lub na Medinie w Essaouirze ostatniego dnia. Oczywiście wszędzie trzeba się targować i to ostro. W większości wypadków upatrzoną rzecz kupujemy ostatecznie za 1/3 pierwotnej ceny, więc spokojnie w pierwszych dniach. Toalety w autokarze nie ma, ale to nie jest problem, postoje są co 2 godziny. Wszystkie w zasadzie toalety są płatne. Zwykle 1 dirhama, czasem w większych miastach lub przy Medinach 2 dirhamy. Woda do kupienia od 3 do 9 dirhamów - w zależności gdzie. Wody trzeba mieć duuuużo :) 3. Jedzenie - wyśmienite. Wspaniały pomysł z lunchami w ciągu dnia ( w cenie wycieczki). Po pierwsze są one w pięknych marokańskich restauracjach, po drugie człowiek nie marnuje czasu na bieganie w czasie wolnym po mieście, no i ryzyko zatrucia praktycznie znika, bo wiemy co jemy. Różnorodność potraw, od warzywnych po mięsne poprzez owoce morza, każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno nie będzie głodny. Śniadania i kolacje to bufety w hotelach, lunch jest serwowany. Napoje do posiłków (poza śniadaniem) dodatkowo płatne 1,5 litrowa butelka wody ok. 20-25 dirhamów (w restauracjach). Zła wiadomość dla miłośników alkoholi. Praktycznie nie występują w przyrodzie. Do kupienie ewentualnie w Cerfurach do godz. 20.00 ale bardzo drogie. W hotelach podobnie. Jeżeli już jest (może w dwóch) to 0,33 piwa kosztuje od 5fo 7 euro :) Tygodniowa abstynencja gwarantowana. 4. Ubiór i bezpieczeństwo - pamiętajmy że jest to kraj muzułmański, ubiór skromny, ale ponieważ jest gorąco dla kobiet polecam po prostu lekkie szale, którymi zakrywamy się w meczetach, na medinie i tam gdzie jest dużo miejscowych. Generalnie nie ma problemu, ale zdarzały się przypadki oplucia turystki przez stare marokanki jeśli miała za duży dekolt lub zbyt krótką sukienkę. Trzeba się po prostu dostosować i tyle. Kraj ogólnie bardzo bezpieczny, pilnują turystów i bardzo dbają żeby nic się nie wydarzyło, W hotelach ochrona. Nie polecam wieczornych spacerów kobiet bez towarzystwa mężczyzn. Po prostu jest nieprzyjemnie, a nie niebezpiecznie. Po co się narażać na cmokania i gwizdy? 5. Pilot - jak wiadomo to podstawa wycieczki. My trafiliśmy na Panią Grażynę. Faktycznie, jak czytałam wcześniejsze opinie, robi wrażenie zdystansowanej i zasadniczej. Ale to tylko pozory. Musi oczywiście zapanować nad grupą, żeby nikomu nic się nie stało. Jest osobą o ogromnej wiedzy o Maroku, nie tylko historycznej, ale przede wszystkim obyczajowej. Mnóstwo fantastycznych opowieści i bajek, zwłaszcza w trakcie jazdy autokarem. Bardzo dba o grupę i jest zawsze pomocna. Nie mam nic do zarzucenia. reasumując - gorąco polecam, można naprawdę przeżyć niezapomniane chwile! Jeżeli macie jeszcze przed wyborem jakieś pytania proszę o kontakt na maila, chętnie odpowiem.

• Itaka
    • Zalety Witam Wybrałam wycieczkę z ITAKI rabat na berbera.Organizacja, program i najważniejsze pani przewodniczka Sonia , wspaniała, przybliżyła nam Maroko najbliżej jak tylko się dało.Opowiadała ciekawie, spokojnie, przyjemnie się jej słuchało, bardzo scaliła grupę, która była świetna, dobrze zorganizowana, punktualna. Itaka wykazała się dobrą organizacją, szybkie rozdzielanie pokoi, hotele w porządku, może w Rabacie odmienny od pozostałych ale pani Sonia przygotowała nas na niego, potraktowaliśmy ten hotel na zasadzie niespodzianki, co nas tam zaskoczy.Wycieczkę polecam i chętnie zobaczę południe Maroko.
    • Wady Może to , że przydałyby się dwa dni w Essaouirze i jeden extra na pobyt w Agadirze.

Wycieczka Maroko 2018 rabat na berbera .Polecam wszystkim ciekawym poznania świata afrykańskiego, spotkania się z potęgą gór Atlas, zabytkami , innością i przede wszystkim życzliwymi, uśmiechniętymi ludźmi jeszcze tak bardzo nie skażonymi nowoczesną cywilizacją.Warto będzie tam jeszcze wrócić...

• Zalety Medina w Fez, Essaouira
    • Wady Piloci - Magda i Seweryn

Duża grupa została podzielona na dwa autokary. W jednym pilotka - Magda, bardzo niesympatyczna, bez szacunku dla uczestników, apodyktyczna; w drugim pilot - Seweryn, sympatyczny, ale praktycznie nie posiadał żadnej wiedzy o kraju. Niektóre punkty programu praktycznie pominięte (Meknes -potraktowane bardzo pobieżnie "po łebkach"), wodospady Uzud nie powinny być traktowane jak wycieczka fakultatywna, bo bez nich byłby tylko całodzienny przejazd na trasie Fez-Marakesz, bez jakiegokolwiek zwiedzania. Po zwiedzaniu mediny w Fezie piloci zrobili sobie wolne popołudnie u ok.15 odwieźli grupę do hotelu. Ponieważ czuliśmy potrzebę lepszego poznania tego miejsca - zostaliśmy tam do kolacji, ale do hotelu musieliśmy wrócić taksówką na własny koszt. W drodze - szczególnie na trasie Essaouira - Agadir - brakowało postojów na zrobienie zdjęć (piękny widok na ocean).

GRAZYNA

• Szukającym rozrywki
    • Itaka
    • Zalety Ciekawy program .Można zobaczyć ciekawe zabytki i przyrodę,Bogate Maroko i te prawdziwe skromne ,ale kolorowe .
    • Wady zbyt malo wolnego czasu na zakupy i wolny czas .

Mało mało sympatyczna Pani przewodniczka MAGDA ! Zasadnicza bardzo ,mało pomocna .Wprowadziła bardzo niemiłą atmosferę na wycieczce .Od samego początku pokazała kto tu rządzi .Traktowała ludzi z góry .Wiele zależy od przewodnika dzięki któremu wycieczka może być o wiele fajniejsza .NIE wybiorę się na wycieczkę ,którą będzie prowadziła ta PANI .

Joanna Barczyk
    Pobyt: Maj 2017

• Zalety tylko zalety

KATOWICE-AGADIR- wyjazd od 26.05.2017 do 02.06.2017 -RABAT NA BERBERA z ITAKI. Jestem zachwycona tym co zobaczyłam ,co poznałam i usłyszalam.Pan Marcin Ambroziak-to profesjonalista,posiadajacy rozległą wiedzę geograficzną,polityczną historyczną.Pasjonat..Zmysł organizacyjny i umiejetności logistyczne na medal.Hotele wygodne,menu super .Bardzo nam się podobal sposób rozwiazania ostatniego dnia pobytu w Maroku-Agadirze iż oczekując na odlot do K-c moglismy skorzystać z basenu,plazy przyhotelowej i toalet( -nie czekając jak ubodzy krewni w korzytarzach hotelowych czy lotniskach)Ten sposób traktowania uczestników zasługuje na powielenie i pochwałę!Tak trzymać!JB i JK

Byłeś na tej wycieczce? Podziel się opinią