Wczasy Abruzja

Przed podróżą

Do Włoch Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
We Włoszech dla Polaków wizy nie są wymagane.
TRANZYT LUB WYLOT SPOZA POLSKI
Jeśli wylatujesz/wyjeżdżasz z innego kraju niż Polska lub korzystasz z tranzytu w innym państwie sprawdź aktualne warunki wjazdowego do tego państwa. Szczegóły na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych .

AKTUALNOŚĆ INFORMACJI
Warunki wjazdowe się zmieniają, dlatego prosimy o dodatkowe potwierdzanie ich aktualności na stronie internetowej MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych .

Abruzja

Wakacje w słonecznej Italii możesz spędzić zarówno na zwiedzaniu wielowiekowych zabytków i przepięknej zabudowy takich miast jak Rzym, Florencja, Wenecja czy Mediolan, jak i wypoczywając na plaży nad morzem. Ten ostatni wariant cieszy się wyjątkową popularnością, ponieważ Włochy mają dostęp do kilku mórz. Jeśli też planujesz takie wakacje, rozważ pobyt w Abruzji. To urokliwy region w środkowej części kraju, nad Morzem Adriatyckim, który jeszcze nie został odkryty przez masową turystykę. Zobacz, z czego słynie!

Wycieczki do Abruzji

W centralnej części Włoch znajduje się region rolniczo-przemysłowy o nazwie Abruzja. Charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, a w swojej części nadmorskiej rozwija się pod względem turystycznym. Może Ci zaoferować nie tylko wczasy na pięknych plażach – w końcu linia brzegowa liczy tu aż 150 km – ale także możliwość podziwiania przepięknych szczytów górskich Apeninów. W Abruzji na pewno nie będziesz się nudzić. Wyjazd w tym kierunku stanie się okazją do poznawania historii tej części Włoch poprzez zwiedzanie zamków i twierdz. Jeśli zmęczysz się wycieczkami po Abruzji, odpoczynek nad samym morzem pozwoli Ci naładować wewnętrzne baterie energią. Wybierz już dziś jedną z ofert na wczasy Abruzja All Inclusive, dzięki czemu w jednej cenie wycieczki do Abruzji będziesz mieć wszystkie najważniejsze świadczenia wraz z pełnym wyżywieniem i napojami. Zapłacisz co najwyżej za wycieczki po Abruzji, bo jest tu co zwiedzać.


Planujesz wyjazd w ciągu najbliższego miesiąca? Sprawdź ostatnie miejsca na wakacje w opcjiAbruzja Last Minute. Wakacje we Włoszech mają niejedno oblicze – przekonaj się o tym i Ty!

Gdzie najlepiej jechać do Abruzji?

Największym ośrodkiem miejskim Abruzji, uznawanym za stolicę regionu, jest miejscowość L'Aquila. Region ten obejmuje Apeniny Środkowe z najwyższymi szczytami – Corno Grande o wysokości 2912 m n.p.m. oraz Monte Amaro, które liczy sobie 2795 m n.p.m. Wybierz się w podróż do Abruzji z jednym z biur turystycznych, z którymi współpracujemy. Mają one w swojej ofercie ciekawe wycieczki. Abruzja w wersji All Inclusive będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli chcesz zaznać na urlopie komfortu i nie przejmować się samodzielnym organizowaniem wyżywienia.

Abruzja – pogoda i temperatura

Jeśli nie lubisz upałów, to nie szkodzi – do Abruzji możesz się wybrać nawet w środku lata. Pogoda jest tu bardzo zróżnicowana. Kształtuje ją klimat śródziemnomorski, ale zauważalne są też wpływy alpejskie. W górach zawsze jest zimniej niż na wybrzeżu, gdzie możesz wygrzewać się na plaży od czerwca do września. Sezon letni to okazja, aby zakosztować wysokich temperatur w tej okolicy. Natomiast zimą, zwłaszcza na górzystych obszarach Apeninów, musisz liczyć się z mrozem i obfitymi opadami śniegu. Jednak grudzień, styczeń czy luty są dobrym okresem na wyjazd do Abruzji dla wszystkich narciarzy. Kiedy lecieć do Abruzji? Wszystko zależy to od tego, czego oczekujesz po takim wyjeździe. Latem jedź na wybrzeże i wypoczywaj, wiosną i jesienią zwiedzaj najpiękniejsze miejsca w Abruzji i rozkoszuj się ciszą i spokojem, jakie tam wówczas panują. Jeśli wybierzesz się zimą na narty do Abruzji, także będziesz czerpać przyjemność z pobytu w tym pięknym zakątku Włoch.

Abruzja – co warto zobaczyć?

Abruzja jest wyjątkowym regionem we Włoszech. Nie chodzi tu jednak tylko o atrakcje turystyczne, ale fakt, że łączy w sobie walory południa i północy kraju. Możesz tam bowiem korzystać zarówno z morza, jak i gór. Wśród licznych atrakcji znajdziesz cenne zabytki, starożytne nekropolie, pustelnie, naturalne groty skalne, kościoły czy muzea. Możesz zdecydować się na odwiedzenie duchowej stolicy regionu – Manopello. To atrakcja w Abruzji dla wiernych. Pielgrzymi przybywają tu przed Święte Oblicze z Manopello. Warto też zobaczyć cud eucharystyczny z Lanciano, jedną z najsłynniejszych relikwii. Wyjątkowe są atrakcje przyrodnicze i warto znaleźć na nie czas. Aż 30 proc. powierzchni Abruzji znajduje się pod ochroną. Z kolei, jeśli wybierasz Abruzję dla rodzin z dziećmi, warto wybrać się do parków wodnych w Vasto i Tortoreto. Bez względu na to, jak planujesz spędzić wakacje, dużą atrakcją będzie również tradycyjna kuchnia tego regionu. Głównymi kurortami wypoczynkowymi w Abruzji są: Giulianova z pięknym deptakiem i eleganckimi hotelami, kameralny kurort Roseto degli Abruzzi, letnisko Pineto z piaszczystymi plażami czy kurort Silvi Marina w cieniu pobliskich gór. Dobrym pomysłem podczas wakacji w Abruzji może być wycieczka do Pescary. To główny kurort i ośrodek turystyczny tej części wybrzeża, tętniący życiem niemal przez całą dobę.

Loty do Abruzji

Z Polski dostępne są bezpośrednie loty do Abruzji, dzięki temu można tam dotrzeć szybko i komfortowo. Podróżni latają do Portu Lotniczego Pescara – Abruzzo International Airport. Międzynarodowy port lotniczy Abruzzo położony jest w Abruzji w odległości około 4 km od centrum Pescary i 180 km od Rzymu. Co ciekawe, dla ruchu cywilnego lotnisko to zostało otwarte dopiero w 1996 roku. Cały czas się rozwija. Obsługuje loty krajowe i międzynarodowe. Jeśli chcesz jechać na wczasy do Abruzji, najprawdopodobniej wylądujesz właśnie tutaj. Możesz znaleźć tanie loty do Abruzji z wylotem z Warszawy, z lotniska Okęcie, a w ofertach touroperatorów dostępne są też wycieczki z dojazdem własnym. Ile trwa lot do Abruzji? Niewielka odległość od Polski powoduje, że lotnicza podróż do trwa około 2 godzin. Musisz pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześnie przyjechać na lotnisko. W przypadku lotów czarterowych, z których usług korzysta większość przewoźników w Polsce, przyjmuje się, że należy stawić się na lotnisku na 2 godziny przed planowanym wylotem. Podróż autem lub autokarem zajmie co najmniej 20 godzin.

Co przywieźć z Abruzji?

Piękne wspomnienia i zdjęcia to najważniejsze pamiątki z Abruzji, jakie pozostaną po wakacjach w tym włoskim regionie. Oprócz tego warto przywieźć tradycyjne wyroby, jak oliwa czy wino. Zresztą wystarczy wejść do dowolnego supermarketu i poszperać na półkach, żeby wyszukać prawdziwe perełki kulinarne, które ucieszą każdego w Polsce. Ciekawostką jest również confetti, czyli lukrowane drażetki z migdałów – to wyrób, z którego słynie Abruzja. Klasycznie można też w sklepach z pamiątkami zaopatrzyć się w magnesy i inne drobiazgi.

Co zabrać na wakacje do Abruzji?

Z uwagi na obecność z jednej strony morza, a z drugiej gór, warto zabrać do Abruzji kostium kąpielowy i wygodne buty trekkingowe. Możesz wypoczywać aktywnie w tym regionie i zwiedzać liczne zabytki. Pamiętaj, aby w kościołach zakrywać kolana i ramiona, z szacunku do tradycji tych miejsc. Na letni wyjazd do Abruzji zabierz lekkie rzeczy, ponieważ pogoda z pewnością będzie dopisywała. A jeśli wszystko przygotowane do wyjazdu, to w drogę! Abruzja jest mniej znanym regionem Włoch, jeszcze nie do końca odkrytym i w tym bez wątpienia tkwi jej sekret. Poznaj jej wszystkie atrakcje w pełnej krasie już w najbliższym czasie.

Abruzja – informacje

Wybierasz się na urlop do Abruzji? Poznaj najważniejsze informacje o tym pięknym regionie Włoch:

  • Położenie Abruzji: Region administracyjny we Włoszech, w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, nad Morzem Adriatyckim, graniczy z regionami Marche, Lacjum i Molise.
  • Stolica Abruzji: L’Aquila.
  • Czas w Abruzji: Taki sam jak w Polsce.
  • Waluta w Abruzji: euro.
  • Historia Abruzji: Już w starożytności tereny dzisiejszej Abruzji, nazywanej wówczas Aprutium, były zamieszkałe. Co więcej, pierwsze ślady osadnictwa na wybrzeżu Abruzji pochodzą sprzed 13 tys. lat. Kości ludzi z Fucino odkryto w jaskiniach w Ortucchio i Maritza. W VI w. p.n.e. na terenach tych istniała wysoko rozwinięta kultura, której pozostałości podziwiać można w Muzeum Archeologicznym w Chieti. W średniowieczu i renesansie Abruzja musiała odpierać liczne najazdy wrogów z południa. Większość zamków w tym miejscu jest dziełem Hiszpanów, którzy okresowo brali we władanie tereny Abruzji. W XVIII wieku miało tu miejsce silne trzęsienie ziemi.
  • Niezbędne dokumenty: Wystarczy dowód osobisty.
  • Zabytki Abruzji: Zamek Rocca Calascio, Grotte di Stiffe, średniowieczna zabudowa Alba Fucens, średniowieczne miasteczka Città Sant Angelo i Silvi, twierdza Gran Sasso, kościół San Pietro w Roccascalegna.

Miasta w Abruzji

Sprawdź, co ten region ma do zaoferowania