Wczasy Attyka

Przed podróżą

Do Grecji Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
W Grecji dla Polaków wizy nie są wymagane.
Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Attyka

Mówią o niej Grecja w pigułce. Kraina myśli filozoficznej oraz greckiej architektury, sztuki i demokracji. Tu zasmakujesz doskonałej kuchni i zwiedzisz starożytne, greckie zabytki. Jednym słowem – Attyka.

Wycieczki do Attyki

Jeśli spośród wielu ofert na naszej stronie zdecydujesz się na wakacje w Attyce, będzie to wybór Grecji w pigułce. W tym rejonie zasmakujesz doskonałej greckiej kuchni, zobaczysz skarby greckiej architektury, zwiedzisz Ateny i Pireus – największy grecki port, a kiedy zapragniesz odpocząć od aglomeracji ateńskiej, na odkrycie czekają urokliwe wioski rybackie i piękne plaże. Połącz przyjemne z pożytecznym – wycieczka do Attyki pozwoli Ci się zrelaksować w blasku greckiego słońca i nabyć wiedzę historyczną podczas zwiedzania zabytków. Na naszej stronie znajdziesz wiele ofert wakacji w Attyce, również w opcji Last Minute i All Inclusive – wybierz jedną z ofert i udaj się w podróż marzeń spędzoną na prastarej ziemi pamiętającej czasy starożytnej Grecji.

Gdzie najlepiej jechać do Attyki?

Attyka to przede wszystkim Ateny – stolica Grecji, miasto pełne fascynujących zabytków, w którym świat mitologii greckiej spotyka się z podręcznikową historią. Akropol, Świątynia Zeusa, Łuk Hadriana, Teatr Dionizosa... – atrakcje można jeszcze długo wymieniać, a na zwiedzenie zabytków Aten na pewno nie wystarczy jeden dzień. Attyka to również piękne greckie wybrzeże, malownicze zatoczki i czyste plaże. Planujesz podróż do Attyki? Na naszej stronie znajdziesz oferty biur podróży Mouzenidis Travel oraz Grecos, oba te biura oferują wycieczki do Attyki zarówno w opcji All Inclusive, jak i z częściowym wyżywieniem.

Attyka – pogoda i temperatura

Pogoda w Attyce kształtowana jest przez klimat śródziemnomorski, który charakteryzują gorące lata i łagodne, wilgotne zimy. Największe opady występują w miesiącach zimowych. W południowej części regionu występuje suchy, półpustynny klimat. Kiedy lecieć do Attyki? Okres między majem a październikiem to turystyczny tzw. high season – w tym czasie temperatury nie spadają poniżej 20°C, a w lipcu i sierpniu potrafią dochodzić nawet do 40°C. Kwiecień i listopad to miesiące w których średnia temperatura wynosi 20°C, jest to dobry czas na wakacje w Attyce, jeśli preferujesz niższe temperatury i mniejszą liczbę turystów niż w szczycie sezonu.

Attyka – co warto zobaczyć

Attyka to przede wszystkim kraina myśli filozoficznej greckiej architektury, sztuki i demokracji. Zacznijmy zwiedzanie Attyki od Aten. Wśród absolutnych "must see" na trasie powinny znaleźć się następujące zabytki – Łuk Hadriana, w którego tle widać kolejny punkt wycieczki Akropol, znajdujący się na wapiennym wzgórzu. Po drodze na szczyt będzie Teatr Dionizosa – zbudowany w VI wieku p.n.e. starożytny teatr grecki, oraz świątynia Dionizosa Eleutherosa. Na szczycie Akropolu znajduje się jeden z symboli starogreckiej architektury – Partenon, świątynia Ateny. Nieopodal Wzgórza Akropolu, znajduje się Wzgórze Aresa, z którego rozpościera się piękny widok na całą stolicę Grecji. Spieszymy też dodać, że powyższe kilka punktów to jedynie mały ułamek ogromnego greckiego dziedzictwa. Atrakcje Attyki czekają, aż je odkryjesz! W czasie urlopu w Grecji koniecznie musisz spróbować lokalnych przysmaków.

Kuchnia Attyki to czysto grecka kuchnia w najlepszym wydaniu. Mawia się, że lokalną kuchnię najlepiej poznawać w miejscu, z którego ona pochodzi. Lokalny grecki gyros, doskonały grecki jogurt czy gemista zjedzone w Attyce smakują lepiej niż gdziekolwiek indziej. Attyka to jednak nie tylko Ateny, jeśli szukasz ucieczki od miejskiego zgiełku, na odkrycie czekają urokliwe plaże, których nie brakuje w tym regionie Grecji. Wzdłuż linii brzegowej znajdziesz małe wioski rybackie wpisane w piękną panoramę regionu a Vravrona, Nea Makri, Lagonissi i wiele innych kurortów kusi pięknymi plażami. W czasie urlopu w Attyce odwiedź również Pireus – największy port grecki, z którego możesz udać się w rejs na wyspę Eginę. Na wyspie znajdziesz piękne długie plaże, port z typowymi dla Grecji, kolorowymi łódeczkami oraz zwiedzisz kilka zabytków. Rejs nie jest długi, trwa około półtorej godziny, jest to więc doskonała atrakcja turystyczna w Attyce dla rodzin z dziećmi. Wakacje w Attyce to podróż pełna nowych doznań, odkrywaj piękne widoki, poznawaj pogodnych ludzi, zasmakuj pysznej lokalnej kuchni – a wszystko to przeżyjesz, stąpając po ziemi pamiętającej czasy greckich polis.

Loty do Attyki

Loty odbywają się do portu lotniczego w Atenach. Do Attyki dolecisz z Warszawy (Lotnisko Chopina), Krakowa (Port Lotniczy im. Jana Pawła II), Katowic (Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach). Ile trwa lot do Attyki? Około dwie i pół godziny – lot nie jest długi, a jeśli wybierzesz jedną z ofert biur podróży z naszej strony, lot upłynie w komfortowych warunkach na pokładzie wyczarterowanego samolotu renomowanych linii lotniczych. Czy tanie loty do Attyki są możliwe? Tak, są, choć okazje najczęściej trafiają się poza sezonem – w chłodniejszych miesiącach. Warto dodać do siebie wszystkie koszty podróży, jeśli planujesz udać się w podróż do Attyki na własną rękę. Po dodaniu cen biletów, zakwaterowania, dojazdów oraz wyżywienia może się okazać, że oferty organizowane przez biura podróży są dużo bardziej opłacalne. Oferty typu Attyka First Deal lub Last Minute (również w opcji All Inclusive) to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy wakacji w atrakcyjnej cenie.

Ceny w Attyce

W Grecji butelka wody 1,5 l kosztuje ok. 2,30 zł, piwo w lokalu ok. 16 zł, danie w restauracji to ok. 40 zł, bochenek chleba to wydatek rzędu 3,80 zł. Średnia cena zakwaterowania w hotelu w tym regionie to 565 zł za noc. Oczywiście, cena noclegu uzależniona jest od standardu zakwaterowania. Na naszej stronie znajdziesz tanie wycieczki do Attyki – zoptymalizuj koszty, wybierz wakacje All Inclusive w Attyce z pełnym wyżywieniem i spędź wakacje w renomowanym hotelu. Dzięki temu poświęcisz czas czas jedynie na wypoczynek i zwiedzanie atrakcji, a touroperator zatroszczy się o wszelkie inne aspekty Twojej podróży takie jak loty, wyżywienie czy transfery.

Co przywieźć z Attyki?

Koniecznie kup ceramikę – ręcznie wykonane greckie półmiski i talerze to doskonały pomysł na pamiątki z Attyki. Oryginalna grecka oliwa nada Twoim potrawom greckiego charakteru, a takiego sera feta jak tego w Grecji, nie kupisz nigdzie indziej. Wśród alkoholi, warto spakować w drogę powrotna butelkę greckiego wina albo ouzo. Dobrym pomysłem na upominek z wakacji jest również ręcznie wykonana grecka biżuteria.

Co zabrać na wakacje do Attyki?

Jeśli planujesz wypoczynek w Attyce, spakuj koniecznie wygodne obuwie – codziennie czeka Cię co najmniej kilka kilometrów trasy, jeśli chcesz zwiedzić choć część starogreckich zabytków.

By uwiecznić cuda greckiej architektury, miej przy sobie aparat fotograficzny albo smartfona z dobrym aparatem. Pamiętaj również o akcesoriach plażowych – kremie z filtrem UV, okularach przeciwsłonecznych oraz obuwiu plażowym. Nie pakuj walizki do pełna, zostaw miejsce na pamiątki z podróży. Gwarantujemy, że przywieziesz ich ze sobą mnóstwo. Wrócisz też z piękną opalenizną i jeszcze piękniejszymi wspomnieniami. To będą udane wakacje! Wielkie, greckie i niezapomniane.

Attyka - informacje

Planujesz wakacje w Attyce? Oto kilka cennych informacji na temat tego pięknego regionu Grecji:

  • Flaga Attyki: Flaga Grecji – dziewięć ułożonych na przemian niebieskich i białych pasów, oraz biały krzyż w lewym górnym rogu, symbolizujący przywiązanie Greków do cerkwi prawosławnej.
  • Mapa Attyki: Attyka to jeden z 13 regionów Grecji położony w południowo-wschodniej części kraju, na półwyspie Attyckim.
  • Stolica regionu Attyka: Ateny.
  • Czas w Attyce: Czas polski plus jedna godzina.
  • Waluta w Attyce: Euro (EUR).
  • Zabytki: Akropol ateński – Świątynia na wzgórzu z V wieku p.n.e., Teatr Dionizosa - zbudowany w połowie VI wieku p.n.e.,Łuk Hadriana w Atenach – zbudowany w I wieku n.e., Partenon – Ruiny ateńskiej świątyni z V w. p.n.e., OpisŚwiątynia Zeusa Olimpijskiego, Olimpiejon – budowana z przerwami od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e.
  • Hymn Attyki: "Imnos is tin Eleftherian".
  • Wymagane dokumenty: Granicę Grecji można przekroczyć bez paszportu, wystarczy dowód osobisty.

Miasta w Attyce

Sprawdź, co ten region ma do zaoferowania