Wczasy Cesme

Przed podróżą

Dowód osobisty - musi być ważny przez cały okres pobytu. Jeśli dokument utraci ważność w trakcie pobytu, przekroczenie granicy na jego podstawie, przy wyjeździe z Turcji, nie będzie możliwe.

Polaków nie obowiązują wizy do Turcji, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.
Szczepienia nie są wymagane.
Cesme leży w odległości 80 km na zachód od Izmiru. Wyjątkową atmosferę miasta tworzą dobrze zachowane osmańskie domy, łaźnie tureckie, restauracje na nadmorskiej promenadzie, gdzie można zakosztować świeżo złowionych ryb i owoców morza. Cesme jest znane przez swoje termalne Spa, błękitne morze i złote plaże. Jest jednym z najpiękniejszych rejonów Turcji, otoczone czystymi, błękitnymi wodami, z widokami pól, gdzie uprawiane są anyż i sezam oraz z gajami figowymi. W mieście znajdują się naturalne źródła, od których wywodzi się nazwa miasta, która w tłumaczeniu oznacza właśnie źródło lub fontannę. Od dawna znany jest ich korzystny wpływ na różnego rodzaju schorzenia. Termalne kąpiele pomagają się zrelaksować i uciec na chwilę od codzienności. Źródlanej wody można się napić z wielu ulicznych ujęć.

Atrakcyjna lokalizacja miasta oraz sprzyjające wiatry uczyniły z Cesme popularne miejsce wypadów zarówno ludzi pragnących wypocząć na cudownych piaszczystych plażach, jak również wszystkich amatorów sportów wodnych. Plaże otaczające miasto to raj dla windsurferów i wielbicieli innych wodnych szaleństw. Dzięki wiejącym na półwyspie wiatrom, które przyjemnie chłodzą powietrze i stosunkowo, niskiej wilgotności powietrza, również plażowanie i wypoczynek stają się wyjątkowo przyjemne.

Warto wybrać się na rejs po okolicznych wysepkach i zatoczkach. Ulubionym celem wszystkich odwiedzających i główną atrakcją jest grecka górzysta wyspa Chios, która leży zaledwie 10 km w linii prostej od Cesme. W porcie uwagę zwraca dobrze zachowany fort genueński z XIII w., w którym obecnie mieści się muzeum. W tym regionie bowiem miały miejsce niezliczone wydarzenia mitologiczne. Możemy poczuć tu ducha przeszłości i podziwiać prawie na każdym kroku pozostałości starożytnych miast.