Wczasy Kusadasi

Przed podróżą

Dowód osobisty - musi być ważny przez cały okres pobytu. Jeśli dokument utraci ważność w trakcie pobytu, przekroczenie granicy na jego podstawie, przy wyjeździe z Turcji, nie będzie możliwe.

Polaków nie obowiązują wizy do Turcji, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.
Szczepienia nie są wymagane.

Kusadasi

Położone u stóp majestatycznego masywu Pilav Dagı, Kusadasi to perła Riwiery Egejskiej. Oferuje szeroką bazę noclegową, antyczne zabytki i ekscytujące aquaparki, w tym gigantyczny „Adaland Aquapark”. Jego tętniący życiem port to jeden z największych węzłów morskich Morza Śródziemnego, znany z ruchliwości pasażerskiej.

Kusadasi - dlaczego warto?

  • Bogata historia i kultura - Kusadasi to nie tylko malownicza miejscowość nad Morzem Egejskim, ale również skarbnica antycznych ruin. W czasach Imperium Osmańskiego miasto stanowiło ważny ośrodek handlowy i to właśnie z tego okresu zachowało się najwięcej zabytków.
  • Aktywny wypoczynek - panują tam świetne warunki do uprawiania snorkelingu czy windsurfingu, a także wiele parków wodnych ze zjeżdżalniami i delfinarium, z możliwością pływania z delfinami.
  • Wycieczki fakultatywne - dla tych, którzy chcą poznać więcej niż tylko plażę, organizowane są wycieczki do pobliskich miejscowości i atrakcji, takich jak starożytne miasto Efez czy malownicze miasteczko Doğanbey.
  • Miejsce na rodzinne wakacje - bogata oferta hoteli, które proponują udogodnienia dla dzieci, jak: brodziki, zjeżdżalnie wodne, place zabaw i animacje.

Co zobaczyć w Kusadasi?

  • Wyspa Guvercinada - znajdująca się na wyspie ruina twierdzy bizantyjskiej, znanej również jako "Piracki zamek", to niezaprzeczalna atrakcja miasta.
  • Karawanseraj Okuz Mehmed Pasa - dawniej zajazd, dziś luksusowy hotel, stanowi fascynujący przykład historycznej architektury.
  • Wzgórze Ataturka - jego szczyt oferuje doskonałą panoramę Kusadasi, z możliwością podziwiania miasta i okolic.
  • Efez - starożytne miasto oddalone o około 18 km na północ od Kusadasi, gdzie można zobaczyć m.in. fasadę Biblioteki Celsusa i Droga Arkadyjska.
  • Milas - miasto znane z zachowanych budowli osmańskich i trzech świątyń, w tym starego meczetu Ulu Camii. Słynie także z wtorkowego targowiska, gdzie można nabyć wysokiej jakości tkaniny, torby i kolorowe dywany. W pobliżu znajduje się starożytne Euromos z imponującą świątynią Zeusa.
  • Aquapark Adaland - największy park wodny w Turcji, oferujący rozrywkę dla całej rodziny. Znany z malowniczych widoków na morze, jest ulubionym miejscem zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Plaże w Kusadasi

Kusadasi oferuje naturalnie piaszczyste plaże. Główną atrakcją regionu jest szeroka i piaszczysta Long Beach, która rozciąga się na około 22 km wzdłuż wybrzeża na południe od Kusadasi. Dzięki łagodnemu nachyleniu brzegu, jest to idealne miejsce na wakacje z dziećmi, czy spokojne plażowanie. Niektóre miejsca bliżej centrum są bardziej wąskie. Warto jednak pamiętać, że hotele o wyższym standardzie lub wybrane kurorty mogą mieć sztucznie usypaną plażę dla swoich gości, dlatego przed wyborem warto sprawdzić opis hotelu.

Bazar w Kusadasi

Bazar Kusadasi to niezaprzeczalna atrakcja miasta, pełna życia i kolorów. Odbywa się każdą środę, zajmując dwie kondygnacje parkingu podziemnego, więc naprawdę trudno go przeoczyć. Tutaj można znaleźć szeroki wybór towarów - od świeżych produktów i przypraw, po ubrania, biżuterię i pamiątki, a nawet herbatę, kawę i pyszne pistacje - prawdziwe skarby Turcji. Ale to nie tylko miejsce na zakupy - to także doskonała okazja, by poczuć puls miasta i doświadczyć lokalnego stylu życia. Targ środowy jest otwarty dla zwiedzających również w inne dni, jako targ świeżych owoców i warzyw. Wtedy zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści zjeżdżają się tutaj, aby cieszyć się bogactwem setek odmian świeżych produktów.

Gdzie leży Kusadasi?

Kusadasi znajduje się w południowej części wybrzeża Turcji Egejskiej, nad piękną zatoką Morza Egejskiego. Zlokalizowane pomiędzy Izmirem oraz Bodrum,a od Alanyi dzieli je około 500 km. Nazwa miasta oznacza „ptasią wyspę” i nawiązuje do położonej niedaleko wysepki Güvercinada (Wyspa Gołębi). Prócz starożytnego miasta Efezu, w pobliżu znajdują się takie miejsca jak Pirene, Milet czy Didyma.

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź