Wczasy Martynika

Oferty
O kraju
Przed podróżą
Pogoda
FAQ

Martynika

O kraju
Przed podróżą
Pogoda
Martynika to karaibska wyspa należąca do archipelagu Małych Antyli i jednocześnie departament zamorski Francji, dlatego obowiązuje tam euro. Od północy Martynika sąsiaduje z wyspą Dominiką, a od strony południowej z Saint Lucią. Nie bez powodu Martynika nazywana jest europejskim rajem, bowiem można tu odczuć zarówno wpływ kultury Starego Kontynentu, jak i egzotykę Karaibów.

Wycieczki na MartynikęEgzotyczne wakacje na Martynice to wspaniały pomysł zarówno na rodzinne wczasy z dziećmi, jak i romantyczny urlop tylko we dwoje. Martynika urzeka swoim górzystym i wulkanicznym krajobrazem, zachwyca tropikalnymi lasami, bajecznymi plażami i bogatą kulturą. Wspaniałe warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych, każdego roku przyciągają mnóstwo turystów, w tym również z Polski. Podążaj śladami Kolumba i odkryj rajską Martynikę raz jeszcze!

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

StolicaFort-de-France
JęzykFrancuski
WalutaEuro
Czas lokalny18:33
Lot z Warszawyśr. 16h

PASZPORTY I WIZY

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Francuskiej jest ważny polski paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.
WrzesieńZobacz cały rok
Temperatura w dzień28°C
Temperatura w nocy25°C
Temperatura wody28°C
Liczba godzin słonecznych13

FAQ

Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje na Martynice i znajdź potrzebne informacje.

Gdzie jechać na wakacje na Martynice?

Martynika to niewielka wysepka, która ma powierzchnię dwukrotnie większą od Warszawy, dlatego niezależnie od miejsca zakwaterowania – będziecie mieć blisko do wszystkich atrakcji. Najlepsze kurorty na Martynice położone są na południowym i na zachodnim wybrzeżu wyspy. Wśród najpopularniejszych miejscówek, jakie turyści wybierają na wakacje na Martynice, na uwagę zasługują takie kurorty jak: Sainte-Luce, Pointe Du Bout, Le Diamant czy Forte Of France.


Hotele w tych miejscowościach położone są blisko plaży, ale i na swoim terenie oferują turystom wspaniałe warunki do wypoczynku. W ramach bogatej infrastruktury hotelowej, do dyspozycji gości są baseny, boiska sportowe, SPA, strefy fitness, a także organizowane są animacje dla dzieci i dorosłych.

Kiedy najlepiej jechać na Martynikę?

O tym kiedy najlepiej jechać na Martynikę w dużej mierze zależy od pogody i indywidualnych upodobań. Na Martynice występują dwie pory roku – sucha i deszczowa, jednak, co ciekawe – temperatura w trakcie tych 12 miesięcy jest praktycznie niezmienna i oscyluje w okolicach 30 st. C w ciągu dnia i ok. 24 st. C w nocy. Wysoka wilgotność powietrza w porze deszczowej (październik, listopad) znacznie potęguje odczucie upału. Warto dodać, że jeśli już występują opady, to są one najczęściej intensywne, ale bardzo krótkie i szybko wychodzi po nich słońce.


Najwięcej turystów decyduje się na wakacje na Martynice w okresie od grudnia do kwietnia. Jeżeli więc cenisz ciszę i spokój, zaplanuj urlop oraz podróż na Martynikę np. w maju, czerwcu, październiku lub listopadzie. A może wyjazd na egzotyczną Martynikę na święta?

Co warto zobaczyć na Martynice?

Komfortowy hotel i rajska plaża działają niczym magnes, tymczasem podczas wakacji na Martynice warto odbyć podróż po wyspie w poszukiwaniu innych atrakcji. Polecamy wizytę w ogrodzie botanicznym Jardin de Balata, gdzie można przyjrzeć się charakterystycznej dla strefy podzwrotnikowej roślinności.


Godnym uwagi jest ponadto Morne de Esses, czyli centrum plecionkarstwa. Interesującym obiektem do zwiedzania jest wzniesiona na wzgórzu Bazylika Balata, która uznawana jest za kopię paryskiej Sacre-Coeur. W dawnej stolicy Martyniki – Saint Pierre można obejrzeć ruiny domów po wybuchu wulkanu Pelle w 1902 roku.


W Fort de France, obecnej stolicy wyspy, można zajrzeć do muzeum General de Gaulle, a także podziwiać katedrę św. Ludwika. W parku La Savane znajduje się z kolei pomnik Józefiny Bonaparte, żony słynnego wodza, która pochodziła z Martyniki.


Wielu wrażeń dostarczy też wizyta w mieście Sainte Marie, w którym znajduje się muzeum rumu i muzeum banana. Amatorzy plażowania oraz sportów wodnych powinni odwiedzić plażę z białym piaskiem – Grande Anse des Salines oraz ciemną, wulkaniczną Anse Noire.


Co zabrać na wakacje na Martynikę?

Wczasy na Martynice to przede wszystkim potężna dawka słońca, dlatego z tego powodu w walizce podróżnej obowiązkowo powinny znaleźć się okulary przeciwsłoneczne, krem z dobrym filtrem UV oraz czapka lub kapelusz. Wskazana jest lekka, przewiewna odzież, a w okresach dużej wilgotności powietrza przydadzą się dodatkowe t-shirty i szybkoschnące ręczniki.


Jeśli chodzi o walutę, to wystarczy zabrać ze sobą euro. Przydadzą się też woreczki typu ziplock, aby ochronić dokumenty czy banknoty przed wilgocią, a w czasie pory deszczowej nieodzowna okazuje się lekka peleryna. Warto zabrać też ze sobą dodatkową kartę pamięci do aparatu oraz sprzęt do snorkelingu.

Co przywieźć z Martyniki?

Cudowne wspomnienia i zdjęcia to oczywiście główne pamiątki, z jakimi wracają turyści wypoczywający na Martynice. Wśród drobnych upominków wczasowicze przywożą też magnesy na lodówkę albo koraliki, warto jednak uważać na tandetne chińskie podróbki. Bardzo popularny jest ponadto rum, np. Maison La Mauny oraz wyroby ze skorupy kokosa i liści bananowca. Podczas wizyty w centrum plecionkarstwa Morne de Esses można zaopatrzyć się w efektowne szkatułki, ozdobne butelki czy koszyczki.

Z których lotnisk odbywają się loty na Martynikę?

Loty na Martynikę odbywają się z lotniska w Warszawie im. Chopina. Pierwszym etapem podróży, po blisko 2,5-godzinnym locie, jest lotnisko Charlesa de Gaulle’a w Paryżu, na którym turystów czeka przesiadka. Łączny czas lotu do stolicy Martyniki – Fort de France, z uwzględnieniem przesiadki, wynosi ok. 12 godzin i 20 minut. Turyści mają do pokonania odległość ok. 8200 km.


Jeśli chodzi o wycieczki na Martynikę, to w naszym serwisie można również znaleźć atrakcyjne oferty z dojazdem na miejsce we własnym zakresie. Jest to z pewnością ciekawa opcja dla wszystkich poszukiwaczy okazji na tanie połączenia lotnicze, na jakie często można natrafić w trakcie roku.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Martynikę?

  • Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w roku 1502, 90 proc. mieszkańców wyspy to ludność pochodzenia afrykańskiego, a dominującą religią jest tutaj katolicyzm
  • Na Martynice zaobserwowana aż 105 gatunków zwierząt, których nie można spotkać nigdzie indziej na świecie (gatunki endemiczne)
  • Popularnym lokalnym daniem jest colombo – mięsno-warzywny gulasz na bazie ryb, drobiu i wołowiny
  • W portfelu, oprócz euro, warto mieć też polskie prawo jazdy, dzięki któremu można wypożyczyć samochód i szybciej przemieszczać się po wyspie.