Wczasy Palermo

Przed podróżą

Do Włoch Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
We Włoszech dla Polaków wizy nie są wymagane.
stolica wyspy leży nad zatoką Palermo u podnóża góry Pallegrino. Jeden z ważniejszych (obok Katanii) portów na wyspie. Warta zobaczenia jest barokowa Świątynia San Giuseppe, muzea palermiańskie, Stare Miasto, wielostylowa Katedra, Palazzo di Normani jest to twierdza z XII wieku i znajdująca się w niej kaplica Cappellana Palatina z wyjątkowym cyklem bizantyjskich mozaik.

Do cennych zabytków zalicza się także pozostałości murów rzymskich i punickiej nekropolii. Kościoły: La Martorana XII wiek, San Cataldo XII wiek oraz pałace Abbatellis XV wiek, gdzie mieści się Sycylijska Galeria Narodowa, Zisa XII wiek i Chiaramonte XIV wiek. Odwiedzić również można Muzeum Archeologiczne i Ogród Botaniczny.

Warto zobaczyć.

Palazzo dei Normanni (Pałac Normański, inaczej Palazzo Reale) Parlament

Jest to najokazalszy gmach w zabytkowej części miasta. Pałac wybudowali Saraceni, następnie znacznie rozbudowali go Normanowie. Obecnie jest to siedziba parlamentu sycylijskiego.

Piętro niżej mieści się Cappella Palatina - wybudowa na zamówienie króla Rogera II (w latach 1132-1143) prywatnej kaplica królewska. Jej ściany, pokryte są mozjakami przedstawiającymi historie biblijne (najbardziej wyeksponowana postać to Chrystus Pantokrator).

[foto1]Katedra

Wybudowana w 1184 r na zamówienie Arcybiskupa Offamilio. Była wielokrotnie przebudowywana, stąd też jej tak bardzo różnorodna pod względem architektonicznym.
Z zewnątrz jest to niewątpliwie olśniewające dzieło (zapiera dech w piersiach), niestety wnętrze... nie jest już tak wytworne.

Ziza

Jest to Normandzki pałac, który powstał w 1166 r. (wybudowany przez Williama I). Ziza była główną budowlą królewskiego parku (niestety park nie przetrwał, do naszych czasów). Na zielonych terenach (w najwęższym miejscu miały one 1 km długości), znajdowało się kilka innych obiektów (Kuba i Cubola), które to powstały specjalnie dla królewskich gości.

W czasach świetności Normandzkiej kultury, park zamieszkiwały niezliczone ilości dzikich zwierząt. Między innymi dzięki takim osobliwościom, zyskał on popularność w całej Europie XIIIw.

Cuba

Jeden z pałaców, znajdujących się w królewskim parku. Wybudowany, jako letnia rezydencja (miejsce relaksu), przez Williama II w 1180 r.
Budowla jest na tyle obszerna, że mieści się w niej 100 ucztujących osób.

Sant Giovanni

Jeden z najpiękniejszych normandzkich pomników architektury.
Kościół ten wzniesiony został w 1136 r na zamówienie Rogera II (najprawdopodobniej na ruinach dawnego meczetu).
Posiada on pięć małych, czerwonych kopuł i dzwonnice. Do środka świątyni wchodzi się przez ogród z egzotycznymi roślinami.