Rosja Rosja

Kurs średni wg NBP
1 RUB = 0,051800 PLN 09.03.2021
Stolica Moskwa
Powierzchnia 17 075 200 km2
Ludność 142 900 000
Język rosyjski
Napięcie 220 V
Waluta Rubel = 100 kopiejek (RUB)
Opis Rosja, Federacja Rosyjska- państwo rozciągające się od wschodniej Europy przez północną część Azji aż po Ocean Spokojny. Rosja jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni, jej terytorium jest większe od kontynentu: Europy, Australii i Antarktydy. Z kolei pod względem liczby ludności zajmuje 8 miejsce (po Chinach, Indiach, USA, Indonezji, Brazylii, Pakistanie i Bangladeszu).
Rosja graniczy z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną oraz Litwą i Polską (z dwiema ostatnimi poprzez obwód kaliningradzki). Graniczy również z kilkoma państwami poprzez Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Morze Kaspijskie, Morze Ochockie z Japonią oraz poprzez Morze Beringa (Cieśnina Beringa) z USA.
Ze wzglęgu na bardzo dużą rozciągłość równoleżnikową i południkową warunki klimatyczne Rosji różnią się od siebie w poszczególnych regionach.
W europejskiej części kraju średnie temperatury stycznia rosną w kierunku zachodnim, od -10°C w Moskwie do -6°C przy granicy z Białorusią. Dodatnie temperatury stycznia występują przy Morzu czarnym np. Soczi.
Na Wyżynie Środkowosyberyjskiej średnie temperatury stycznia wynoszą poniżej -40°C. Najniższa temperatura została zarejestrowana w osadzie Ojmiakon -71°C. Średnie temperatury lipca przekraczające 20°C występują jedynie w okolicach ujścia Wołgi od linii Woroneż - Samara - przedgórza Ałtaju.

Europejską część Rosji zajmuje Nizina Wschodnioeuropejska. W jej północnej części dominuje krajobraz polodowcowy. Najwyższymi wzniesieniami niziny są wzgórza Wałdaj, gdzie znajdują się źródła Wołgi - najdłuższej rzeki Europy oraz Dniepru i Dźwiny. Granicą pomiędzy europejską a azjatycką częścią Rosji są góry Ural. Na wschód od Uralu rozciąga się Nizina Zachodniosyberyjska o powierzchni około 3 mln km2, która przechodzi w Wyżynę Środkowosyberyjską (wraz z górami Putorana) o powierzchni około 3,5 mln km2. Na północ od Wyżyny Środkowosyberyjskiej rozciąga się Nizina Północnosyberyjska, z kolei na wschód rozpoczyna się Nizina Środkowojakucka. Na wschód od tej niziny rozpoczynają się wschodnio-syberyjskie pasma górskie na które składają się: Góry Wierchojańskie, Góry Czerskiego, Góry Anadyrskie, Góry Koriackie oraz Góry Środkowe na półwyspie Kamczatka. Na południu Niziny Zachodniosyberyjskiej ku wschodowi rozciągają się południowo-syberyjskie pasma górskie na które składają się: Ałtaj, Sajany, Góry Jabłonowe, Góry Borszczowoczne, Góry Stanowe, Pasmo Stanowe, Góry Ałdańskie, Dżugdżur oraz Sichote Aliń.

Najwyższy szczyt Rosji to Elbrus o wysokości 5642 m n.p.m. znajdujący się w górach Kaukaz, najdłuższą rzeką jest Ob o długości 4338 km lub 5410 km (od źródeł Irtyszu). W Rosji znajduje się też najdłuższa rzeka Europy - Wołga o długości 3690 km. Największym jeziorem Rosji i jednocześnie Świata jest Morze Kaspijskie. W Rosji znajduje się też najgłębsze jezioro na świecie - Bajkał (około 1/5 światowych zasobów wody słodkiej). Ma on głębokość 1637 m, natomiast dno jeziora jest 1285 metrów pod poziomem morza, co tworzy największą na świecie kryptodepresję.