STATUS OTWARCIA GRANIC

ZAPLANUJ BEZPIECZNY URLOP

  • Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w poszczególnych krajach?
  • Dokąd można podróżować na zagraniczne wakacje?
  • Gdzie wymagany jest test na obecność COVID-19?
sprawdź informacje

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje opisujące sytuację w poszczególnych państwach, do których aktualnie można udać się na urlop.

Dowiesz się które państwa wymagają od podróżnych okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, jaka jest sytuacja epidemiczna w poszczególnych krajach, jakich obostrzeń możesz się spodziewać po przybyciu lub gdzie aktualnie może obowiązywać czasowy zakaz lotów.

*ostatnia aktualizacja pochodzi z dnia 22.02.2020

Bułgaria wymaga testów

Podróżni przybywający do Bułgarii (niezależnie od wieku) mają obowiązek wykonania testu RT-PCR, maksymalnie 72 godziny przed wylotem i przedstawienia jego negatywnego wyniku potwierdzonego dokumentem w języku angielskim.

Podczas przekraczania bułgarskiej granicy każda osoba otrzyma do wypełnienia kwestionariusz, z prośbą o podanie swoich danych kontaktowych podczas pobytu w Bułgarii. Należy również zadeklarować świadomość ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID-19 oraz że nie jest się chorym a także zobowiązać się do przestrzegania środków bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa. Miejscowe władza mogą skierować pasażerów na testy i kwarantannę

Bezpieczeństwo sanitarne

Zgodnie z zarządzeniem bułgarskich władz w miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających usta i nos. Restauracje, bary i kawiarnie obsługują klientów tylko dowóz oraz na wynos. Wszystkie galerie handlowe w kraju pozostają zamknięte.

SPRAWDŹ OFERTY DO BUŁGARII

Portugalia wymaga testów

Podróżni przybywający do Portugalii nie są zobowiązani do odbywania kwarantanny ale na 72 godziny przed przybyciem musza poddać się testowi PCR na obecność koronawirusa.

Należy jednak najpóźniej na 12 godzin przed wylotem z Polski wypełnić formularz PLC, znajdujący się na stronie portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.

Ozdrowieńcy oraz osoby, które przyjęły już drugą dawkę szczepionki co najmniej 7 dni przed przylotem, są zwolnione z testów PCR. Muszą jednak okazać dokument, sporządzony w języku angielskim lub portugalskim, potwierdzający przebycie choroby lub szczepienie.

Turyści podróżujący na Maderę na 12 godzin przed przyjazdem są zobowiązani do wypełnienia formularza online, znajdującego się pod tym adresem - https://madeirasafe.com/#/login .

Przylatujących na Azory na 48 godzin przed przylotem należy także wypełnić formularz online https://destinoseguro.azores.gov.pt/?page_id=5532.

SPRAWDŹ OFERTY DO PORTUGALII

Włochy wymagają testów

Obywatele polscy wjeżdżający na terytorium Włoch w dniach 16.01-05.03.2021 r. oprócz konieczności przedstawienia autodeklaracji, zobowiązani są do okazania negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 h przed przyjazdem. W przypadku braku testu podróżny ma obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Do 05 marca 2021 zamknięte pozostają wyciągi i stacje narciarskie. Bary i restauracje mogą być otwarte między 05:00 a 18:00. Aktualnie obowiązuje zakaz podróżowania między regionami bez ważnego powodu oraz godzina policyjna od 22:00 do 5:00 dnia następnego. W miejscach publicznych należy nosić maseczkę zasłaniająca usta i nos.

UWAGA: Ze względu na autonomiczność włoskich regionów Kalabria, Sycylia i Sardynia, wprowadziły własne obostrzenia. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej.

W Kalabrii wprowadzono obowiązek rejestracji wszystkich przyjezdnych na specjalnej stronie internetowej www.emergenzacovid.regione.calabria.it.

Zarejestrować można się w dowolnym momencie przed przyjazdem lub na miejscu, np.: w hotelu lub na lotnisku. 

Osoby wypoczywające w Kalabrii, ale przylatujące na lotnisko w Katanii (na Sycylii) oraz turyści biorący udział w imprezach objazdowych nie są zobowiązane do rejestracji po przylocie na Sycylię. Obowiązek ten nie dotyczy bowiem transferu z Sycylii do Kalabrii i z powrotem.

Władze regionu Sycylia wprowadziły obowiązek rejestracji wszystkich przyjezdnych przez stronę intenetową https://siciliasicura.costruiresalute.it/welcome.

Zarejestrować można się w dowolnym momencie przed przyjazdem lub na miejscu, np.: w hotelu lub na lotnisku.  

Na Sardynii wymagane jest wypełnienie formularza PLF na 48 godzin przed przylotem oraz posiadanie kodu QR, który należy okazać po przylocie, w formie wydrukowanej lub elektronicznej.

Formularza PLF można wypełnić samodzielnie na stronie internetowej https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init.

Potwierdzenie wypełnienia wraz z unikalnym kodem QR zostanie przesłane na adres e-mail podany w formularzu. W przypadku nieotrzymania kodu QR, należy wydrukować potwierdzenie wypełnienia wniosku z maila a następnie wydrukować wniosek i wypełnić go ręcznie.

Formularz jest imienny i każda osoba dorosła jest zobowiązania posiadać własny formularz. Osoby w wieku poniżej 18 roku życia uwzględniane są w formularzu osoby dorosłej, z którą podróżują. W przypadku nie posiadania potwierdzenia mailowego i formularza w formie wydrukowanej lub kodu QR, turyści poddani zostaną obowiązkowemu testowi na obecność koronawirusa.

SPRAWDŹ OFERTY DO WŁOCH

Turcja wymaga testu PCR

Począwszy od 1 stycznia 2021 pasażerowie wchodzący na pokład samoloty lecącego do Turcji są zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR.

Ponadto każdy podróżny zobowiązany jest do wypełnienia formularza wjazdowego. Formularz wręczany jest pasażerom na pokładzie samolotu i powinien zostać uzupełniony podczas podróży do Turcji, a następnie okazany odpowiednim służbom podczas kontroli granicznej po wylądowaniu.  

UWAGA! Ważność paszportu musi być co najmniej 60 dni dłuższa niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. To znaczy, że przy przekraczaniu granicy dokument powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Turcja zniosła obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy pobytach turystycznych do 90 dni w okresie półrocznym (180 dni).

SPRAWDŹ OFERTY DO TURCJI

Tunezja wprowadziła 7dniowa kwarantannę

Tunezyjskie Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 lutego 2020 obowiązkowej, 7-dniowej kwarantanny dla podróżnych (w tym z Polski). Należy ją obyć na własny koszt w jednym z wyznaczonych do tego celu ośrodków. Lista hoteli przeznaczonych do odbycia kwarantanny, wraz z cennikiem hoteli znajduje się pod tym adresem - https://www.gov.pl/attachment/848ec89b-4aa1-48dd-8e36-a99aa09e8bcd.

Ponadto obowiązuje również konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR, wykonanego na 72 h przed zaplanowaną podróżą.

Dodatkowo każdy podróżny zobowiązany jest do wypełnienia Formularza Podróżnego (https://bit.ly/31b5ZJe), wypełnienia "Deklaracji zdrowia" (najpóźniej można ją wypełnić w samolocie) i posiadania przy sobie wydrukowanego vouchera hotelowego oraz biletu lotniczego.

SPRAWDŹ OFERTY DO TUNEZJI

Albania bez kwarantanny

Z początkiem czerwca 2020 Albania otworzyła lądowe przejścia graniczne, bez obowiązku odbywania kwarantanny. Niemniej jednak przed wjazdem do Albanii należy wypełnić i mieć przy sobie podczas przekraczania granicy dokument dostępny do pobrania tutaj.

SPRAWDŹ OFERTY DO ALBANII

Chorwacja wymaga testów PCR

Od 1 grudnia 2020 osoby wjeżdżające na terytorium Republiki Chorwacji są zobowiązane do okazaniu negatywnego wyniku testu PCR. Badania nie może być wykonane wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Osoby zaczepione i ozdrowieńcy są zwolnieni z obowiązku wykonywania testów, pod warunkiem okazania dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepionki lub przebycie choroby.

Procedury bezpieczeństwa

Wszyscy podróżni są zobowiązani do wypełnienia krótkiego kwestionariusza oraz pozostawienia swoich danych kontaktowych. Można to zrobić jeszcze przed wyjazdem, za pośrednictwem strony internetowej entercroatia.mup.hr lub dopiero na granicy. W formularzu należy podać powód podróży, planowaną długości pobytu w Chorwacji, numer dokumentu tożsamości i dane kontaktowe. Podróżni zostaną również zapytani o stan zdrowia i ewentualny kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

W przypadku wypełnienia kwestionariusza online, na podany adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, które (w przypadku podróżowania własnym środkiem transportu) w formie drukowanej należy umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu. Razem z tymi dokumentami drogą elektroniczną zostaną wysłane również aktualne rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczące bezpiecznego wypoczynku w kraju.

SPRAWDŹ OFERTY DO CHORWACJI

Egipt tylko z negatywnym wynikiem testu PCR

Wszyscy turyści przybywający do Egiptu są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie powinno zostać wykonane nie wcześniej niż 72 godziny przed przylotem.

Wszyscy podróżni przed wylotem do Egiptu zostaną poproszeni o wypełnienie „Deklaracji podróżnego” (Traveler Declaration). W dokumencie należy podać informacje o podróżach odbytych w ciągu 14 dni przed wizytą w Egipcie oraz potwierdzić, brak objawów przypominających COVID-19 oraz świadomych kontaktów z cierpiącymi na tę chorobę w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Podpisanie deklaracji wiąże się również ze zobowiązaniem do powiadomienia kierownictwa hotelu lub lekarza w wypadku zauważenia u siebie objawów choroby podczas pobytu w Egipcie. Ponadto wymagane jest posiadanie ubezpieczenia medycznego, obejmującego koszty leczenia w Egipcie.

Wiza GRATIS!

Egipski rząd przedłużył okres obowiązywania zwolnienia z konieczności wnoszenia opłat wizowych dla turystów przybywających do kurortów turystycznych do 30 kwietnia 2021 r.

SPRAWDŹ OFERTY DO EGIPTU

Dominikana otwarta dla turystów

Od 15 października 2020 r. osoby podróżujące na Dominikanę nie muszą już wykonywać testu PCR przed przylotem. Testy nie będą również przeprowadzane po przylocie. Wykonywane będą wyłącznie wyrywkowe testy oddechowe.

Z dniem 29 listopada Rząd Dominikany wprowadził elektroniczny formularz wjazdu i wyjazdu. Przybywając i upuszczając Dominikanę należy wypełnić formularz, podając między innymi informacje o stanie zdrowia. Od stycznia 2021 należy wypełniać ten dokument (dostępny na stronie https://eticket.migracion.gob.do) w formie elektronicznej.

Podróżni, którzy nie wypełnią formularza przed wylotem będą mogli zrobić to po przylocie. Lotniskach na Dominikanie umożliwiają skorzystanie z bezpłatnego Internetu, ale w celu skrócenia procedury przylotu, zalecane jest wypełnienie formularza 72 godziny przed podróżą oraz posiadanie przy sobie kodu QR w formie drukowanej lub zrzutu ekranu na smartfonie. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie - https://viajerodigital.mitur.gob.do.

Od początku lutego 2021 obywatele krajów, w których wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19 po powrocie, mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego badania testem antygenowym, certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia Dominikany. Darmowemu badaniu można poddać się w hotelu.

sprawdź oferty na dominikanę

Emiraty Arabskie wymagają testów na COVID-19

Podróżni przylatujący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zobowiązani są do poddania się testowi na obecność koronavirusa (RT-PCR). Badanie powinno zostać wykonane najwcześniej na 96 godzin przed przylotem.

Ponadto każdy z przyjezdnych musi posiadać ubezpieczenie podróżne, obejmujące w swoim zakresie zachorowanie na koronawirusa oraz wypełnić oświadczenie zdrowotne i pobrać specjalna aplikację COVID-19 DXB.

Turyści przybywający do Dubaju, mogą zostać poddane dodatkowemu testowi, na koszt gospodarzy. Osoby oczekujące na wynik muszą najpierw udać się na kwarantannę, podobnie jak podróżni z pozytywnym wynikiem testu.

Również po przylocie do Abu Zabi podróżni zostaną poddani dodatkowym testom i mogą otrzymać elektroniczne "bransolety" umożliwiające lokalnym władzom kontrolę nad prawidłowym odbywaniem kwarantanny. Po upływie 12 dni od przylotu należy poddać się jeszcze jednemu badaniu na obecność koronawirusa.

SPRAWDŹ OFERTY do zjednoczonych emiratów arabskich

Wyspy Maltańskie przywracają restrykcje dla Polaków

Od 13 listopada 2020 osoby przylatujące na Maltę mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem na Maltę. Osoby, które nie będą miały przy sobie wyniku testu, zostaną poddane testowi na maltańskim lotnisku a następnie skierowane na kwarantannę.

Ponadto pasażerowie przed wylotem są również zobowiązani do wypełnienia formularza PLF oraz deklaracji zdrowia, dostępnych na stronie www.maltairport.com/declarationforms/.

Ozdrowieńcy i osoby zaszczepione nie są zwolnione z restrykcji wjazdowych.

SPRAWDŹ OFERTY NA MALTĘ

Do Hiszpanii tylko z negatywnym wynikiem testu PCR

Władze Hiszpanii wymagają posiadania negatywnego wyniku testu PCR od wszystkich podróżnych, przyjeżdżających z krajów o wysokiej liczbie nowych zakażeń COVID-19 (w tym z Polski). Testy na przeciwciała, antygenowe czy serologiczne nie są uznawane. Test musi zostać wykonany w ciągu 72 godzin przed przybyciem. Dokument potwierdzający negatywny wynik testu może mieć formę papierowa lub elektroniczną i musi być wystawiony w języku hiszpańskim lub angielskim. Musi zawierać dane identyfikacyjne podróżującego, w tym numer paszportu lub innego dowodu tożsamości (zgodnego z numerem wpisanym do formularza kontroli sanitarnej), datę wykonania testu, wskazanie certyfikowanego centrum diagnostycznego oraz informację o zastosowanej metodzie badania.

Powyższe przepisy obowiązują na całym terytorium Hszpanii wraz z Wyspami kanaryjskimi.