STATUS OTWARCIA GRANIC

ZAPLANUJ BEZPIECZNY URLOP

  • Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w poszczególnych krajach?
  • Jakie obostrzenia obowiązują po powrocie z zagranicy?
  • Dokąd można podróżować na zagraniczne wakacje?
  • Gdzie wymagany jest test na obecność COVID-19?
sprawdź informacje

Granice Polski są otwarte i jest możliwość podróży za granicę, również w celach turystycznych.

Sprawdź nowe zasady związane z powrotem do kraju.

Zgodnie z informacjami ogłoszonym 29 marca 2021 przez przedstawicieli rządu RP od 30 marca wszystkie osoby podróżujące do Polski, bez wyjątków, w tym obywatele polscy powracający z zagranicy (zarówno podróżujący transportem zbiorowym jak i indywidualnie), muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Z tego obowiązku mogą być zwolnione m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (które przyjęły 2 dawki preparatu) szczepionką dopuszczoną w UE oraz podróżni ze strefy Schengen, którzy poświadczą swój stan zdrowia negatywnym wynikiem testu diagnostycznego na obecność koronawirusa. Badanie należy wykonać w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy (czas jest liczony od momentu uzyskania wyniku testu do przekroczenia granicy Polski). Może to być zarówno test PCR, jak i antygenowy, a zaświadczenie o jego negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku polskim lub angielskim. Testy wykonane w kraju spoza strefy Schengen nie zwalniają z obowiązku kwarantanny!

Podróżni, którzy zostaną poddani kwarantannie mogą wykonać test w Polsce. Po otrzymaniu negatywnego wyniku takiego testu zostaną zwolnieni z kwarantanny.

Z obowiązku kwarantanny mogą być również zwolnieni ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej”. Ozdrowieńcy mogą udokumentować przebycie izolacji wydrukiem z Internetowego Konta Pacjenta.

UWAGA!

Osoby powracające do Polski z krajów, gdzie najczęściej występują mutacje koronawirusa, czyli z Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki będą automatycznie poddawane bezwzględnej obowiązkowej kwarantannie. Oznacza to, że test wykonany na 48 godzin przed powrotem z tych krajów nie zwalnia z obowiązku kwarantanny!

WYKONAJ TEST NA COVID-19 NA LOTNISKU PO POWROCIE DO POLSKI

Sprawdź na których polskich lotniskach możesz skorzystać z możliwości wykonać testu na koronawirusa po powrocie z zagranicy.

Dowiedz się gdzie są zlokalizowane punkty diagnostyczne na poszczególnych lotniskach i w jakich godzinach obsługują chętnych oraz ile kosztuje takie badanie?

Tylko w maju!

Test po powrocie do Polski GRATIS!

SPRAWDŹ PROMOCYJNE OFERTY

testy na COVID-19 na polskich lotniskach

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje opisujące sytuację w poszczególnych państwach, do których aktualnie można udać się na urlop.

Dowiesz się które państwa wymagają od podróżnych okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, jaka jest sytuacja epidemiczna w poszczególnych krajach, jakich obostrzeń możesz się spodziewać po przybyciu lub gdzie aktualnie może obowiązywać czasowy zakaz lotów.


*poniższe informacje o sytuacji w poszczególnych państwach zaktualizowane są na dzień 10.05.2021 r.

Bułgaria wymaga testów

Podróżni przybywający do Bułgarii mają obowiązek wykonania testu RT-PCR, maksymalnie 72 godziny przed wylotem.

Osoby dysponujące dokumentem potwierdzającym przyjęcie ostatniej dawki szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdemzwolnione z konieczności wykonywania testów.

po ukazaniu dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepionek - ostatnią dawkę szczepionki należy podać co najmniej 14 dni przed wjazdem

Podczas przekraczania bułgarskiej granicy każda osoba otrzyma do wypełnienia kwestionariusz, z prośbą o podanie swoich danych kontaktowych podczas pobytu w Bułgarii. Należy również zadeklarować świadomość ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID-19 oraz że nie jest się chorym a także zobowiązać się do przestrzegania środków bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa. Miejscowe władze mogą skierować pasażerów na testy i kwarantannę.

Bezpieczeństwo sanitarne

Zgodnie z zarządzeniem bułgarskich władz w miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających usta i nos. Restauracje, bary i kawiarnie są otwarte.

SPRAWDŹ OFERTY DO BUŁGARII

Portugalia wymaga testów

Podróżni przybywający do Portugalii na 72 godziny przed przybyciem muszą poddać się testowi PCR na obecność koronawirusa.

Należy najpóźniej na 12 godzin przed wylotem z Polski wypełnić formularz PLC, znajdujący się na stronie portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.

Ponadto przed wylotem należy wypełnić formularz na stronie https://travel.sef.pt/.

Ozdrowieńcy oraz osoby, które przyjęły już drugą dawkę szczepionki co najmniej 7 dni przed przylotem, są zwolnione z testów PCR. Muszą jednak okazać dokument, sporządzony w języku angielskim lub portugalskim, potwierdzający przebycie choroby lub szczepienie.

Turyści podróżujący na Maderę na 12 godzin przed przyjazdem są zobowiązani do wypełnienia formularza online, znajdującego się pod tym adresem - https://madeirasafe.com/#/login. Przy wjeździe należy okazać negatywny wynik testu PT-PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania oraz podpisać specjalną deklarację.

Przylatujący na Azory na 48 godzin przed przylotem muszą wypełnić formularz online https://destinoseguro.azores.gov.pt/?page_id=5532 a także okazać negatywny wynik testu PT-PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania oraz podpisać specjalną deklarację.

SPRAWDŹ OFERTY DO PORTUGALII

Włochy wymagają testów

Obywatele krajów Unii Europejskiej podróżujący do Włoch nie muszą odbywać kwarantanny. Podróżni zobowiązani są do okazania negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego na 48 h przed przyjazdem.

Bary i restauracje mogą być otwarte między 05:00 a 18:00. Aktualnie obowiązuje zakaz podróżowania między regionami bez ważnego powodu oraz godzina policyjna od 22:00 do 5:00 dnia następnego. W miejscach publicznych należy nosić maseczkę zasłaniająca usta i nos. Placówki kulturalne mogą być otwarte przy zachowaniu rygoru sanitarnego. Lokale rozrywkowe pozostają zamknięte.

W związku z autonomicznością niektórych regionów obostrzenia mogą w niektórych z nich być bardziej zaostrzone niż opisano powyższej.

Poniżej znajdują się wytyczne rejestracyjne obowiązujące w Kalabrii, na Sycylii i Sardynii:

  • Kalabria - www.emergenzacovid.regione.calabria.it.
  • Sycylia - https://siciliasicura.costruiresalute.it/welcome.
  • Sardynia: https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init.

https://www.esteri.it/mae/it/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html .

SPRAWDŹ OFERTY DO WŁOCH

Turcja wymaga testu PCR

Podróżni udający się do Turcji są zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego na 72 h przed wylotem.

Również na na 72h przed wylotem wymagane jest wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszenia podróżnego (Traveler Entry Form), który można znaleźć na stronie https://register.health.gov.tr/ . Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego rejestrację wraz z kodem HES należy go wydrukować lub zachować na urządzeniu mobilnym. Trzeba go okazać obsłudze linii lotniczej przed wylotem.

UWAGA! Ważność paszportu musi być co najmniej 60 dni dłuższa niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. To znaczy, że przy przekraczaniu granicy dokument powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Turcja zniosła obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy pobytach turystycznych do 90 dni w okresie półrocznym (180 dni).

SPRAWDŹ OFERTY DO TURCJI