OTWARCIE GRANIC W EUROPIE

ZAPLANUJ BEZPIECZNY URLOP

  • Zastanawiasz się, czy na pewno posiadasz aktualne informacje o otwartych granicach w Strefie Schengen?
  • Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w takich krajach jak Grecja, Bułgaria czy Chorwacja?
  • Dokąd można już podróżować na zagraniczne wakacje?
sprawdź dokąd pojechać

Otwarcie granic Polski?

Już od 13 czerwca pierwsi turyści mogą przekraczać granicę. Wzmożone kontrole są zniesione, zaś po powrocie do kraju 14-dniowa kwarantanna nie będzie już obowiązywała . Biura podróży przygotowały rozszerzoną ofertę wycieczek z dojazdem własnym.

Kiedy będzie można polecieć na wakacje samolotem?

Loty z Polski na trasach europejskich, zgodnie z decyzją Rządu RP, mogą być realizowane od 16 czerwca. Linie Lotnicze potrzebują jednak co najmniej tygodnia na ułożenie siatki lotów, a biura podróży odwołały już wcześniej większość lotów do końca czerwca. W związku z tym pierwsze samoloty czarterowe z turystami będą mogły wylecieć najprawdopodobniej nie wcześniej niż na początku lipca.

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje opisujące sytuację w poszczególnych państwach.

Hiszpania otwiera granice 1 lipca


W Hiszpanii do 21 czerwca obowiązywał jeszcze stan zagrożenia epidemicznego. Premier Pedro Sanchez zapewnia, że kraj będzie gotowy na przyjęcie turystów już od 1 lipca. Począwszy od tej daty podróżni przekraczający granice hiszpańską nie będą poddawani, jak dotychczas 14-dniowej kwarantannie.

Sytuacja epidemiologiczna

Podobnie jak Włochy – Hiszpania była jednym z tych europejskich państw, które najbardziej odczuły skutki pandemii koronawirusa. Liczba zachorowań na Covid-19 wyniosła w ty kraju ponad 240 tys. osób. Od 1 czerwca – po raz pierwszy od marca br. – nie zarejestrowano w Hiszpanii żadnego zgonu, spowodowanego przez koronawirusa, więc prawdopodobnie szczyt epidemii to państwo ma już za sobą.

Bezpieczeństwo sanitarne

Wraz z decyzją o planowanym otwarciu granic władze hiszpańskie od kilku tygodniu przygotowują rodzimy sektor turystyczny do wznowienia działalności. Wystosowano szereg protokołów postępowania oraz szczegółowe wytyczne sanitarne dla biur podóży i organizatorów turystyki, hoteli i apartamentów, hosteli, kempingów, ośrodków spa, restauracji i kawiarni a także biur informacji turystycznej, przewodników turystycznych oraz obiektów sportowych.

Zarządzający hotelami i obiektami noclegowymi zostali zobowiązani do wprowadzenia i stosowania zasad korzystania z przestrzeni wspólnych, jak: lobby, windy, jadalnie itd. oraz procedur zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy gośćmi i personelem. W sytuacjach szczególnych niezbędne będzie używanie maseczek ochronnych.

Wejścia do obiektów hotelowych muszą zostać wyposażone w maty dezynfekcyjne, a pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk znajdą się przy recepcjach i w miejscach wspólnych. Wszystkie pomieszczenia będą wietrzone przynajmniej raz dziennie, zaś karty i klucze do pokojów – regularnie czyszczone. Ponadto uniformy używane przez personel będą prane codziennie w temperaturze powyżej 60 stopni C.

Obiekty gastronomiczne, mogą obsługiwać klientów z zastrzeżeniem maksymalnego wykorzystania dotychczasowej liczby miejsc na poziomie 30 procent, zarówno wewnątrz lokali, jak i w ogródkach. Obsługa zobowiązana jest do zachowania bezpiecznej odległości, każdorazowego wskazania klientom wolnego stolika, gdyż niedozwolona jest samoobsługa przy barze oraz stosowania dodatkowych środków ochronnych, jak maseczki lub przyłbice, jeśli sytuacja tego wymaga.

Ze względów bezpieczeństwa przed wejściem do lokali muszą znajdować się płyny do dezynfekcji rąk. Restauratorzy powinni w miarę możliwości stosować jednorazowe menu lub laminowane, pozwalające na każdorazową dezynfekcję albo wypisywać dostępne dania na tablicach. Preferowane są płatności bezgotówkowe, czyli przy użyciu kart płatniczych, lub zbliżeniowo, np. przy pomocy smartfonów.

Na plażach i kąpieliskach specjalnie wyznaczone osoby będą egzekwowały zasadę zachowania bezpiecznego. Obowiązuje nakaz utrzymania minimum metrowej odległości między wypoczywającymi. Organizatorzy zajęć sportowych i animacji powinni je rozplanować tak, by na każdego uczestnika przypadały przynajmniej 2 metry kwadratowe powierzchni. Basenowe brodziki do opłukiwania stóp będą nieczynne.

Jak będą wyglądać tegoroczne wakacje w Hiszpanii? Dowiedz się więcej z Magazyn.wakacje.pl.


SPRAWDź OFERTY DO HISZPANIi

Bułgaria otworzyła granice 1 czerwca


Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Ambasady RP w Sofii, od 1 czerwca Polacy mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych i nie obowiązuje już nas konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny. Władze opracowują zasady bezpiecznego wypoczynku w dobie epidemii koronawirusa, tak aby państwo było gotowe na pełne rozpoczęcie sezonu turystycznego od 1 lipca. Czynne są plaże a obiekty hotelowe i gastronomiczne stopniowo wznawiają działalność.

Podczas przekraczania bułgarskiej granicy każda osoba otrzyma do wypełnienia kwestionariusz, z prośbą o podanie swoich danych kontaktowych podczas pobytu w Bułgarii. Należy również zadeklarować świadomość ryzyka związanego z zachorowaniem na Covid-19 oraz że nie jest się chorym a także zobowiązać się do przestrzegania środków bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa.

Sytuacja epidemiologiczna

Bułgaria, podobnie jak inne kraje Półwyspu Bałkańskiego, całkiem dobrze radzi sobie z pandemią. Do dnia 1 czerwca 2020 władze zarejestrowały 2538 przypadków zakażenia, w tym 1123 wyzdrowień.

Bezpieczeństwo sanitarne

Władze Bułgarii zniosły większość obostrzeń wprowadzonych w ostatnich miesiącach w związku z epidemią koronawirusa. Hotele i pensjonaty zobowiązane zostały do przestrzegania zasad opartych na zaleceniach bułgarskiego Ministerstwa Zdrowia oraz wytycznych UE, dotyczących stopniowego wznawiania usług świadczonych turystom , a także protokołów zdrowotnych w placówkach branży hotelarsko-gastronomicznej [dokument KE z 13 maja 2020 r.]. Dotyczą one przede wszystkim zachowania bezpiecznej odległości między gośćmi, jak również częstej dezynfekcji i zachowania higieny miejsc wspólnych.

Obiekty noclegowe w Bułgarii nie będą w pełni obejmowane kwarantanną ani zamykane, jeśli u któregoś z gości potwierdzone zostaną objawy zakażenia koronawirusem. Hotelarze powinni jednak dysponować wolnymi pokojami, tak by zapewnić izolację chorych osób od pozostałych wypoczywających na terenie obiektu.

Można już wybrać się na obiad do restauracji, ale według nowych zasad bezpieczeństwa pomiędzy stolikami powinna zostać zachowana odległość minimum 1,5 m, a przy jednym mogą usiąść maksymalnie cztery osoby, lub jedna rodzina. Personel zobowiązany jest do używania jednorazowych rękawiczek oraz zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczek lub przyłbic ochronnych. Klientów nie obowiązują takie wymagania. Restauratorzy powinni podawać jedzenie bezpośrednio do stolików, ale jest też dozwolone wydawanie posiłków w formie bufetu, jednak przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jedzenie musi się znajdować za szybą i najlepiej, żeby było wydawane przez pracownika lokalu wyposażonego w środki ochrony osobistej (rękawiczki, maskę ochronną).

Plaże na wybrzeżu Morza Czarnego są stopniowo otwierane i oferują turystom korzystanie z bezpłatnych akcesoriów wypoczynkowych, m.in. leżaków, które muszą być rozstawione przy zachowaniu bezpiecznych odstępów.

Dowiedz się więcej z Magazyn.wakacje.pl.


SPRAWDŹ OFERTY DO bułgarii

Grecja otwarta dla Polaków


Po 15 czerwca wszystkie osoby przybywające do Grecji nie muszą już poddawać się badaniu na obecność koronawirusa oraz odbywać co najmniej siedmiodniowej kwarantanny. Po tej dacie obowiązek ten będzie dotyczył wyłącznie podróżnych przybywających z lotnisk położonych w szczególnie zagrożonych regionach. Niezależnie od tego turyści nadal będą poddawania wyrywkowym testom. Grecki rząd ostatecznie nie zdecydował się na wprowadzenie w życie pomysłu obowiązkowych paszportów zdrowotnych, które miałyby poświadczać, że dana osoba nie jest zakażona wirusem SARS-CoV-2.

Sezon turystyczny tak naprawdę rozpoczął się dopiero 1 lipca, gdy otwarte zostały wszystkie greckie lotniska,również te na wyspach.

Sytuacja epidemiczna

Od początku maja Grecja stopniowo odmraża swoja gospodarkę, najpierw otwierając na nowych zasadach niektóre sklepy i usługi. Od początku czerwca mogą już działać całoroczne obiekty noclegowe. Zaś hotele sezonowe wznawiają funkcjonowanie od 15 czerwca.

Bezpieczeństwo sanitarne

Grecki rząd przygotowuje protokoły zdrowotne określające zasady bezpieczeństwa w hotelach, restauracjach oraz innych przestrzeniach publicznych. Planowane jest wprowadzenie mechanizmu natychmiastowej reakcji w razie ujawnienia się zachorowania na COVID-19. W związku z tym do każdego obiektu zakwaterowania zostanie przypisany lekarz, który w razie stwierdzenia zakażenia u gościa lub osoby z personelu personelu będzie mógł natchmiast zająć się danym przypadkiem. Grecy chcą także utworzyć specjalne „obszary kwarantanny” w poszczególnych regionach i na wyspach.

We wszystkich środkach transportu publicznego – metrze, autobusach, taksówkach czy pociągach – wymagane jest noszenie masek zakrywających usta i nos. Obowiązują limity pasażerów w pojazdach – zapełniona może być tylko połowa dostępnych miejsc. Przed wejściem na pokład statków wycieczkowych pasażerom będzie mierzona temperatura, a każda jednostka będzie mogła przyjąć o połowę mniej osób niż normalnie.

Hotele i restauracje

Greckie lokale gastronomiczne mogą przyjąć jednego klienta na każde 2 metry kwadratowe powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu odległość między stolikami - od 0,70 cm do 1,70 cm – w zależności od wielkości pomieszczenia. Przy jednym stoliku w restauracji lub kawiarni może siedzieć maksymalnie 6 osób. Ograniczenie to nie dotyczy rodzin z dziećmi. Personel musi używać maseczek ochronnych oraz jednorazowych rękawiczek. Greckie władze zalecają gastronomiczne noszenie maseczek również gościom odwiedzającym lokale gastronomiczne.

Atrakcje turystyczne

Od połowy maja greckie władze zezwoliły na korzystanie z parków, plaż i kąpielisk oraz atrakcji turystycznych, zlokalizowanych na wolnej przestrzeni. Otwarto m.in. ateński Akropol. Podobnie jak w innych miejscach publicznych, podczas zwiedzania należy stosować maski, środki dezynfekujące i zachowywać 1,5 metra odległości pomiędzy odwiedzającymi.

Na plażach może przebywać maksymalnie 40 osób na 1000 metrów kwadratowych, a odległość pomiędzy parasolami powinna wynosić nie mniej niż 4 metry.

Prawdopodobnie od połowy czerwca wznowią działalność również muzea i atrakcje turystyczne wewnątrz budynków.

Jak będą wyglądać tegoroczne wakacje w Grecji? Dowiedz się więcej z Magazyn.wakacje.pl.


SPRAWDŹ OFERTY DO GRECJI

Chorwacja otwarta od 28 maja


Chorwacja jako jeden z krajów najmniej dotkniętych pandemią już od kilku tygodni przyjmuje turystów – bez kwarantanny i testów na obecność koronawirusa. Do tego kraju wjedziemy za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Od 28 maja podczas przekraczania granic Chorwacji polscy obywatele nie muszą już dokumentować celu swojego przyjazdu (okazywać zaproszeń i potwierdzeń rezerwacji w hotelach czy aktów notarialnych nieruchomości). Nie jest też wymagane posiadanie tzw. „paszportu zdrowotnego”.

Procedury bezpieczeństwa

Wszyscy podróżni są jednak zobowiązani do wypełnienia krótkiego kwestionariusza oraz pozostawienia swoich danych kontaktowych. Można to zrobić jeszcze przed wyjazdem, za pośrednictwem strony internetowej entercroatia.mup.hr lub dopiero na granicy. W formularzu należy podać powód podróży, planowaną długości pobytu w Chorwacji, numer dokumentu tożsamości i dane kontaktowe. Podróżni zostaną również zapytani o stan zdrowia i ewentualny kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

W przypadku wypełnienia kwestionariusza online, na podany adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, które (w przypadku podróżowania własnym środkiem transportu) w formie drukowanej należy umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu. Razem z tymi dokumentami drogą elektroniczną zostaną wysłane również aktualne rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczące bezpiecznego wypoczynku w kraju.

Jak będą wyglądać tegoroczne wakacje w Chorwacji? Dowiedz się więcej z Magazyn.wakacje.pl.


SPRAWDŹ OFERTY DO CHORWACJI

Albania otwarta od 1 czerwca


Z początkiem czerwca Albania otworzyła lądowe przejścia graniczne, bez obowiązku odbywania kwarantanny. Prawdopodobnie jeszcze w czerwcu będzie można podróżować do Albanii również drogą powietrzną. 

Jak będą wyglądać tegoroczne wakacje w Albanii? Dowiedz się więcej z Magazyn.wakacje.pl.

SPRAWDŹ OFERTY DO ALBANII

Czarnogóra - otwarte granice lądowe i powietrzne


Z początkiem lipca Czarnogóra w pełni otworzyła lądowe i powietrzne granice dla mieszkańców Unii Europejskiej, bez konieczności odbywania kwarantanny. Ponadto przy wjeździe na terytorium Czarnogóry nie trzeba okazywać wyników testów na obecność koronawirusa.

Osoby planujące podróż samochodem i chcące przekraczać granicę lądową, muszą pamiętać, że mogą zatrzymać się na nocleg jedynie w Chorwacji. Podróżując do Czarnogóry przez terytorium krajów spoza Unii Europejskiej można tamtędy przejechać wyłącznie tranzytem.

Dowiedz się więcej z Magazyn.wakacje.pl.

SPRAWDŹ OFERTY DO CZARNOGÓRY

Portugalia bez kwarantanny

Podróżni przybywający do Portugalii nie są już zobowiązani do odbywania kwarantanny. Wyjątkiem pozostaje archipelag Madery.

6 czerwca nastąpiło otwarcie sezonu plażowego. Granice powietrzne z krajami Unii Europejskiej są otwarte, ale pewne ograniczenia dotyczą jeszcze Hiszpanów i Włochów. Rząd Portugalii zdecydował o przedłużeniu do 30 czerwca kontroli na dziewięciu przejściach granicznych z Hiszpanią. 

SPRAWDŹ OFERTY DO PORTUGALII

Włochy bez obowiązkowej kwarantanny

Od 10 czerwca obywatele krajów UE przekraczając granicę włoską nie muszą już przechodzić 14-dniowej kwarantanny.

Począwszy od tej samej daty Włosi mogą również swobodnie poruszać się wewnątrz swojego kraju. Władze stopniowo decydują o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Obecnie działają już hotele, restauracje, bary, sklepy i punkty usługowe, turyści mogą wypoczywać na plażach, a wierni uczestniczyć w mszach i nabożeństwach. Nadal obowiązują najważniejsze środki ochrony przed zakażeniem, takie jak wymóg noszenia maseczki albo zachowania odległości co najmniej 1 metra.

Na włoskich plażach obowiązuje wymóg zapewnienia 10 metrów kwadratowych wokół jednego parasola. Leżaki i łózka do opalania są obowiązkowo dezynfekowane, zaś odległość między nimi musi wynosić 1,5 metra. Przy wejściu na plażę może być dokonywany pomiar temperatury ciała. W przypadku przekroczenia 37,5 st. C obowiązuje zakazanie wstępu.

SPRAWDŹ OFERTY DO WŁOCH

Na Cypr tylko z negatywnym wynikiem testu

Na Cyprze od początku miesiąca wznowiły działalność hotele, działają też restauracje i bary, otworzono plaże, ale urlopowicze będą na nich musieli zachować odpowiednią odległość.

Począwszy od 9 czerwca turyści z 19 państw unijnych, w tym Polski, mogą już podróżować na Cypr. Obywatele polscy są jednak zobowiązani do przedstawienia przy wjeździe wyniku aktualnego badania potwierdzającego, że nie są zakażeni koronawirusem

SPRAWDŹ OFERTY NA CYPR

Słowacja otwarta dla Polaków od 20 czerwca

20 czerwca Polska dołączyła do listy krajów uznanych przez Słowację za bezpieczne. Obywatele polscy mogą już wjeżdżać na terytorium Słowacji bez konieczności kwarantanny ani obowiązku okazania na granicy negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Turyści z Polski mogą podróżować do Słowacji i przebywać na terytorium tego kraju dłużej niż dobę. Do tej pory mogliśmy przejechać przez Słowację wyłącznie tranzytem. Informacja ta powinna ucieszyć nie tylko miłośników Tatr Słowackich, lecz również ułatwić podróż osobom wybierających się samochodem do Chorwacji.

Jak będą wyglądać tegoroczne wakacje na Słowacji? Dowiedz się więcej z Magazyn.wakacje.pl.

SPRAWDŹ OFERTY DO SŁOWACJI

Czechy otwarte dla obywateli sąsiednich krajów

Od 15 czerwca obywatele państw EU mogą już swobodnie podróżować do Czech. W zależności od sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach może się to wiązać z dodatkowymi restrykcjami. Niemniej jednak kraje sąsiadujące Czechami, w tym również Polska, zostały uznane za bezpieczne rejony , więc ruch turystyczny z nimi nie będzie ograniczany.

W Czechach otwarte są już wszystkie sklepy, restauracje, bary i hotele. Działają również muzea, baseny oraz większość atrakcji turystycznych. W miejscach publicznych nadal obowiązuje nakaz utrzymywania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Czech - dowiedz się więcej z Magazyn.wakacje.pl.

SPRAWDŹ OFERTY DO CZECH

Austria bez kwarantanny

Z dniem 16 czerwca nie obowiązują już kontrole na granicy Austrii z Włochami oraz zniesiono obowiązkową kwarantannę dla obywateli 31 państw europejskich, w tym również Polski.

Podróżni przekraczający granicę austriacką muszą posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie, potwierdzającego negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. Dokument taki powinien być wydany w języku niemieckim, angielskim, włoskim lub francuskim i nie może być starszy niż 4 dni.

Przejazd tranzytem przez Austrię jest dozwolony bez zaświadczenia lekarskiego o ile istnieje możliwość opuszczenia kraju bez zatrzymywania się. 

SPRAWDŹ OFERTY DO AUSTRII