Wakacje.plPomoc i kontakt

Pomoc i kontakt

Masz pytanie i potrzebujesz koła ratunkowego? Jesteś w odpowiednim miejscu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Dokumenty

Przygotowujesz się do wyjazdu? Zajrzyj tutaj! Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące umowy, dokumentów potrzebnych do wyjazdu oraz dokumentów podróży.

Przy zakupie wycieczki pobierany jest adres oraz numer kontaktowy jedynie do osoby rezerwującej. Dane pozostałych uczestników imprezy nie są wymagane, chyba że zostaniesz o nie przez nas poproszony. Dane osoby rezerwującej są potrzebne, gdyby rezerwacja nie została opłacona na czas i konieczna byłaby windykacja rezerwującego przez organizatora wycieczki. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Dokumenty podróży przesyłamy na około dzień przed wylotem, gdy są potwierdzone godziny lotów oraz gdy otrzymamy karty pokładowe od organizatora. Wyjątkiem są wyjazdy z dojazdem własnym lub wycieczki autokarowe, do których dokumenty wysyłane są na około 2-3 dni przed podróżą. Dokumenty potrzebne do wyjazdu przesyłamy na adres e-mail podany przy rezerwacji. Niektóre hotele i lotniska obsługują dokumenty podróży w formie elektronicznej, ale ze względów bezpieczeństwa zalecamy, aby dokumenty podróży wydrukować i mieć ze sobą na lotnisku i w hotelu.

❗ W przypadku lotów tanimi liniami lotniczymi takimi jak Ryanair lub Wizzair, bezpłatna odprawa dla organizatora wycieczki jest dostępna na 24 godziny przed planowanym wylotem. Po otrzymaniu wygenerowanych kart pokładowych przekazujemy je naszym klientom. Nie mamy możliwości szybszej wysyłki dokumentów. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Dokumenty podróży na dzień przed wylotem będą dostępne w Panelu Klienta oraz zostaną wysłane na adres e-mail podany podczas zakładania rezerwacji.

 

W przypadku dokumentów na lot powrotny i przelotów typu ,,low cost" bilety są przesyłane do recepcji hotelowej, do rezydenta dostępnego na miejscu lub  w przypadku niektórych organizatorów  dokumenty podróży na powrót dostępne są w strefie klienta organizatora. Jeśli lecisz samolotem czarterowym, tak samo, jak w przypadku lotu na wakacje, bilety lotnicze otrzymasz na lotnisku przy odprawie bagażowej. 

 

Uwaga! Bilety na lot powroty wysyłamy razem z dokumentami podróży przed rozpoczęciem wycieczki, pod warunkiem, że przy zakupie wycieczki opłacałeś rezerwację wybranych miejsc  w samolocie.  

Czy ten artykuł był pomocny?

Niektóre kierunki dodatkowo wymagają wypełnienia na przykład deklaracji wjazdowych, lokalizacyjnych lub wypełnienia formularzy covidowych. Szczegółowe informacje, czy wybrany kraj wymaga dodatkowych dokumentów, znajdują się na stronie oferty w sekcji „Przed podróżą” oraz na stronie naszego magazynu Wakacje.pl.

Poniżej znajdziesz instrukcje, jak krok po kroku wypełnić formularze wjazdowe do najpopularniejszych krajów.

Malediwy, Zanzibar, Seszele, Maroko, Kenia

Czy ten artykuł był pomocny?

Podstawowa zasada jest taka, że dokument tożsamości, z którym będziesz podróżować, musi być po prostu ważny. Niektóre kierunki wymagają, by dokumenty były jeszcze ważne minimum 6 miesięcy od daty powrotu. Upewnij się, jakie wymagania ma kraj, do którego podróżujesz (możesz to sprawdzić np. w sekcji „Przed podróżą” na stronie każdej oferty). Jeśli data ważności dokumentu tożsamości będzie niezgodna z tymi wymaganiami, może się okazać, że odprawa na lotnisku będzie niemożliwa.

Czy ten artykuł był pomocny?

Niezbędne dokumenty, które musisz zabrać ze sobą na wakacje to:
• ważny paszport lub dowód osobisty, jeśli wyjeżdżasz do krajów należących do strefy Schengen;
• dokumenty podróży, które wyślemy Ci razem z godzinami wyjazdu 1-2 dni przed rozpoczęciem wycieczki (będą to dokumenty do odprawy na lotnisku lub przejazdu autokarem oraz zestaw dokumentów potrzebnych do zameldowania się w hotelu);
• wiza, jeśli jest wymagana i nie można jej kupić na lotnisku;
• zaświadczenie o szczepieniach (zwykle Międzynarodowa Książeczka Szczepień), jeśli są wymagane;
• paszport covidowy lub inny dokument, jeśli jesteś po szczepieniu na COVID-19.
Informacje dotyczące paszportów, ewentualnych wiz i formularzy covidowych znajdziesz na stronie oferty w sekcji „Przed podróżą”. Dodatkowo na wakacje należy zabrać dokumenty podróży, które prześlemy Ci e-mailem najpóźniej dzień przed wyjazdem. Dokumenty należy wydrukować (może być druk czarno-biały) i mieć ze sobą w czasie podróży.

❗ Przypominamy, że dokumenty tożsamości będą potrzebne także dla dzieci i niemowląt, jeśli jadą z Tobą na wakacje. Dane wszystkich osób podróżujących powinny być zgodne z tymi, które zostały podane w trakcie zakupu wycieczki i które są zawarte w dokumentach podróży. 

❗ Jeśli podróżujesz z Polski do innego państwa i nie posiadasz polskiego obywatelstwa, zalecamy potwierdzenie aktualnych wytycznych wjazdowych dla obywateli Twojego kraju. Możesz takie informacje uzyskać np. u straży granicznej lub w konsulacie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Nie, nie ma takiej potrzeby akceptując warunki wycieczki, składasz tzw. podpis elektroniczny, który jest równoznaczny z akceptacją i przyjęciem warunków umowy. Jeśli któryś z dokumentów będzie potrzebował ręcznego podpisu, poprosimy Cię o to.

Czy ten artykuł był pomocny?

Polacy potrzebują wizy do około 80 krajów. Niektóre kraje złagodziły wymogi wizowe, jeśli wyjeżdża się na krótki czas. Szczegółowe informacje czy dany kierunek wymaga wizy, znajdziesz na stronie oferty w sekcji „Przed podróżą”. W Europie wizy wymaga np. Rosja i Białoruś. W Azji jest zdecydowanie więcej państw, w których wiza jest wymagana. Najpopularniejsze kierunki wakacyjne, do których wymagana jest wiza to: Egipt, Tanzania, Oman, Malediwy, Kenia i Sri Lanka. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące wymogów wizowych do tych krajów. 

W przypadku, gdy chcesz ubiegać się o wizę elektroniczną, organizatorzy udostępniają na życzenie instrukcję wypełniania formularza. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

 

*Egipt: wizę należy wyrobić zarówno do paszportów biometrycznych, jak i tymczasowych. O wizę można starać się na lotnisku w Egipcie lub elektronicznie przez stronę internetową: https://www.visa2egypt.gov.eg/. Koszt wizy jednokrotnej to 25 USD.

*Tanzania: wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych, takich jak lotnisko na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku w Kilimandżaro. Można także ubiegać się o wizę, korzystając ze strony internetowej: https://eservices.immigration.go.tz/. Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym i ważnej przez 90 dni to 50 USD. Na przejściach granicznych nie można uzyskać wizy wielokrotnego wjazdu.

*Oman: obywatele Polski mogą ubiegać się o wizę w placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie). Turyści mogą otrzymać wizę wjazdową po wypełnieniu formularza i dokonaniu opłaty na stronie internetowej: https://www.rop.gov.om/english/visaservices_mainpage.html. Istnieje możliwość uzyskania wizy również na przejściach granicznych. 

*Malediwy: bezpłatną wizę pobytową zezwalającą na wjazd oraz pobyt (do 30 dni) uzyskuje się po przylocie na lotnisku w Male. Warunkiem otrzymania wizy jest przedstawienie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Malediwów), biletu powrotnego lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych pokrywających zamierzony pobyt (150 USD/dzień).

*Kenia: obywatele Polski mogą wnioskować o wizę pobytową wyłącznie za pomocą strony internetowej: https://evisa.go.ke/evisa.html. Wypełniając wniosek, nie należy stosować Polskich znaków diakrytycznych. W obowiązku posiadania wizy zwolnione są dzieci poniżej 16. roku życia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Każdy kraj ma swoje warunki wjazdowe. Szczegółowe informacje o zasadach w danym państwie znajdziesz na stronie oferty w sekcji „Przed podróżą”. Podstawowym warunkiem jest zawsze posiadanie ważnego dokumentu tożsamości. W zależności od kraju może być potrzebny dowód osobisty lub paszport. Niektóre państwa wymagają dodatkowo wiz pozwalających na wjazd. Ze względów bezpieczeństwa zostały wprowadzone wymagania dotyczące złożenia deklaracji zdrowia i lokalizacji na miejscu. Jeśli dany kierunek wymaga dodatkowych warunków, będą one opisane w ofercie.

 

Więcej informacji na temat warunków wjazdowych do najpopularniejszych kierunków znajdziesz na stronie naszego Magazynu Wakacje.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Boarding pass to inaczej karta pokładowa. Zawiera nazwisko pasażera, numer lotu, sektor i numer miejsca w samolocie. Na jej podstawie pasażerowie są wpuszczani do samolotu. W przypadku lotów czarterowych wręcza się ją pasażerom linii lotniczych podczas odprawy dokonywanej na lotnisku. W przypadku lotów rejsowych oraz tanich linii lotniczych boarding pass otrzymasz na dzień przed wylotem jako dokument podróży.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dokumenty dla dziecka

Każdy podróżny bez względu na wiek musi posiadać dokument tożsamości. W zależności od kierunku będzie potrzebny dowód osobisty lub paszport. Informacje o tym, jaki dokument jest wymagany w przypadku konkretnego wyjazdu, można znaleźć na stronie oferty w sekcji „Przed podróżą”.

Czy ten artykuł był pomocny?

Małoletni przekraczający granicę podlegają takiej samej odprawie wjazdowej i wyjazdowej, jak osoby dorosłe, dlatego potrzebują dokumentów tożsamości i wiz, jeśli są wymagane. Polskie przepisy nie nakładają na turystów wymogów związanych z dodatkowymi dokumentami, ale przed podróżą warto zasięgnąć informacji o procedurach dotyczących podróży nieletnich w przedstawicielstwach dyplomatycznych (ambasadzie, urzędzie konsularnym) państw, do których planujemy podróż.

Czy ten artykuł był pomocny?

Twojego pytania nie ma na liście?

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

Szukasz wycieczki? Zadzwoń 8:00-23:00 Masz pytania po zakupie? 8:00-22:00

Napisz do nasOdpowiadamy na wiadomości codziennie w godzinach 8:00-23:00.
Odwiedź nasMamy 245 salonów, w których możesz kupić wakacje.
Zgłoś nielegalną treśćNapisz do nas, jeśli widzisz niewlaściwą treść w serwisie.

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź