Szczepienia na Covid-19

 • Od kiedy jest dostępna szczepionka na koronawirusa?
 • Co warto wiedzieć o szczepionce przeciw Covid?
 • Czy trzeba się zaszczepić przed wyjazdem za granicę?
 • Czy szczepienie zwalnia z kwarantanny po powrocie?
 • Co to jest "paszport zdrowotny"?
Dowiedz się więcej

Szczepionka na koronawirusa - co warto wiedzieć?

W Polsce trwa realizacja programu szczepień na Covid-19. Według informacji pochodzących z serwisu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, w pierwszej kolejności szczepione są osoby najbardziej narażone na zakażenie, czyli m.in.: lekarze i personel medyczny, osoby powyżej 60-tego roku życia oraz przebywające w ośrodkach opiekuńczych i leczniczych, przedstawiciele służb mundurowych a także pracownicy placówek oświatowych. W drugiej kolejności zaszczepione zostaną osoby cierpiące na przewlekłe choroby oraz przedstawiciele administracji, bezpośrednio zapewniające ciągłość funkcjonowania państwa oraz osoby poniżej 60-tego roku życia.

Decyzja o poddaniu się bezpłatnemu szczepieniu przeciw Covid-19 jest całkowicie dobrowolna.

UWAGA! Zaświadczenie o szczepieniu zwalnia z kwarantanny!

W związku z nowelizacją z dnia 22 lutego 2021 do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń na czas pandemii, osoby posiadające zaświadczenie o otrzymaniu dwóch dawek szczepienia przeciwko COVID-19, szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy.

Ponadto z obowiązku kwarantanny, po powrocie do kraju zwolnione są również osoby, które odbyły już izolację domową lub były hospitalizowane w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą przekroczenia polskiej granicy.

szczepienie na COVID-19 przed wyjazdem na wakacje

Czy warto się zaszczepić?

Przeprowadzone dotychczas badania medyczne dowodzą, że szczepionka chroni przed objawami choroby wywołanej przez SARS-CoV-2, ale jej skuteczność w zakresie przenoszenia wirusa przez osoby zaszczepione na razie nie została jeszcze ostatecznie przebadana. Nie należy się także spodziewać, że w miarę postępującego szczepienia kolejnych grup obywateli zaczną równocześnie znikać obostrzenia przy przekraczaniu granic. Niemniej jednak z czasem stopniowe zwalnianie ozdrowieńców i osób zaszczepionych z obowiązku testowania lub kwarantanny wydaje się bardzo prawdopodobne

„Mówimy jednak o przywileju swobodnego wjazdu bez testów czy kwarantanny, a nie obowiązku zaszczepienia.”

Klaudyna Fudala, Dział PR Wakacje.pl

UŁATWIENIA DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH I OZDROWIEŃCÓW

"Paszport covidowy" - co to takiego?

Niektóre państwa i linie lotnicze rozważają możliwość ułatwień w podróżowaniu dla osób zaszczepionych. Zaś Komisja Europejska ogłosiła wytyczne do projektu umożliwiającego wprowadzenie tzw. "paszportu zdrowotnego" lub "covidowego". Tego rodzaju certyfikat zwalniałby osoby zaszczepione z konieczności przechodzenia testów i kwarantanny, wymaganych obecnie od podróżujących zagranicę w celach turystycznych lub służbowych. Zgodnie z założeniami tzw. “Digital Green Certificate” miałby umożliwiać wygodne i przede wszystkim bezpieczne podróżowanie w Unii Europejskiej podczas pandemii. Podróżny posługujący się takim cyfrowym paszportem zdrowotnym będzie mógł przy przekraczaniu granic w UE potwierdzać przyjęcie szczepienia, okazać negatywny wynik testu lub wykazać przebycie COVID-19. Dokument ten ma być dostępny nieodpłatnie dla wszystkich obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz rezydentów przebywających na jej terenie. Wydawany będzie w formie cyfrowej lub papierowej z kodem QR potwierdzającym autentyczność zaświadczenia o przyjęciu szczepienie, przebyciu choroby lub wyniku testu. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, takie międzynarodowe cyfrowe zaświadczenie ma być łatwym w użyciu, niedyskryminującym (nie będzie obowiązkowe) i zapewniającym bezpieczeństwo danych osobowych narzędziem, pozwalającym na stopniowe przywrócenie możliwości swobodnego poróżowania w nadchodzącym sezonie letnim.


SPRAWDŹ AKTUALNE REGULACJE W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

*ostatnia aktualizacja pochodzi z dnia 12.04.2021 r.

Grecja

Podróżni wjeżdżający na teren Grecji podlegają obowiązkowej 7-dniowej kwarantannie. Obowiązuje również wymóg posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku badania PCR na obecność COVID-19 (72 godziny przed wylotem) oraz wypełnienia formularza PLF (dzień przed wylotem), dostępnego na stronie http://travel.gov.gr/#/ .

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • miejscach publicznych należy nosić maseczki i zachowywać dystans 1,5 metra
 • między 21:00 - 5:00 obowiązuje godzina policyjna
 • zamknięta jest gastronomia i lokale rozrywkowe
 • odwołane są wszystkie imprezy i wydarzenia kulturalne


Sprawdź oferty do Grecji

Egipt

Podróżujący do Egiptu są zobowiązani do do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR na obecność koronawirusa oraz wypełnienia tzw. Traveler Declaration (deklaracji podróżnego). Test musi zostać wykonany na 72 godziny przed przylotem a deklaracja podróżnego dostępna jest na pod adresem: https://www.itaka.pl/cms/att/bezpieczne-wakacje/egipt_formularz_lokalizacyjny.pdf?20200710 .

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych należy zakładać maseczkę i zachowywać dystans społeczny
 •  publiczne plaże i publiczne baseny są zamknięte
 •  obiekty gastronomiczne są czynne do 24:00
 •  sklepy są czynne do 22:00


Sprawdź oferty do Egiptu

Turcja

Wejście na pokład samolotu do Turcji jest możliwe wyłącznie po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR. Podczas lotu podróżni muszą wypełnić formularz wjazdowy a następnie okazać go podczas kontroli po wylądowaniu.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego
 • lokale gastronomiczne obsługują klientów na wynos i na dowóz, w godzinach 10:00 - 20:00
 • obiekty rekreacyjne typu łaźnie, sauny spa i masaże pozostają zamknięte
 • zakłady usługowe czynne są w godzinach 10:00 - 20:00
 • sklepy są otwarte od 10:00 do 20:00


Sprawdź oferty do Turcji

Bułgaria

Podczas przekraczania granicy bułgarskiej każdy podróżny (bez względu na wiek!) zobowiązany jest do przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Dokument musi być sporządzony w języku angielskim.

Test RT-PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem, licząc od pobrania próbek do badania, do planowanego startu samolotu.

Podróżni na granicy otrzymują do wypełnienia deklarację, w której należy podać swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii i zadeklarować stan zdrowia.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • noszenie maseczek w miejscach publicznych jest obowiązkowe
 • restauracje, bary i kawiarnie obsługują tylko na dowóz i na wynos
 • wszystkie galerie handlowe pozostaną zamknięte


Sprawdź oferty do Bułgarii

Hiszpania

Podróżując zarówno do Hiszpanii kontynentalnej jak i na Wyspy Kanaryjskie, czy Baleary należy mieć przy sobie negatywny wynik testu RT-PCR. Test musi być wykonany na 72 godziny przed wylotem i być wystawiony w języku angielskim lub hiszpańskim przez laboratorium oficjalnie uznawane przez Ministerstwo Zdrowia. Lista takich laboratoriów dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid .

Ponadto na 48 godzin przed wylotem należy dokonać rejestracji w formularzu PLF (https://www.spth.gob.es/) lub za pomocą aplikacji mobilnej Spain Health Travel App, w celu uzyskania obowiązkowego kodu QR.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • godzina policyjna od 23:00 do 6:00
 • obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i zachowania dystansu społecznego
 • sklepy są czynne do 22:00


Sprawdź oferty do Hiszpanii

Chorwacja

Osoby posiadające dokument potwierdzający przebycie choroby lub przyjęcie szczepionki nie muszą wykonywać testów.

Pozostali odróżni przekraczający granice chorwacką są zobowiązani do przedstawienia testu PCR, wykonanego na 48h przed przybyciem. Można również przedstawić negatywny wynik testu antygenowego, ale w takim przypadku należy poddać się ponownemu testowi przed upływem 10-ego dnia pobytu.

Należy również wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej: https://entercroatia.mup.hr/.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych należy nosić maseczkę i zachować dystans 1,5 m
 • lokale gastronomiczne są czynne w ograniczonym zakresie
 • zakłady usługowe działają w ograniczonym zakresie


Sprawdź oferty do Chorwacji

Portugalia

Osoby po przyjęciu drugiej dawki szczepionki oraz ozdrowieńcy nie muszą wykonywać z testów, pod warunkiem okazania dokumentu (po angielsku lub portugalsku) potwierdzającego przebycie choroby lub szczepienie.

Przyjazd do Portugalii kontynentalnej jest możliwy pod warunkime przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR na 72 godziny przed odlotem. Dokument musi być wykonany w jednym z certyfikowanych przez odpowiednie władze krajowe i międzynarodowe laboratoriów i zostać przetłumaczony na język angielski.

Wymagane jest również wypełnienie formularza PLF na 12 godzin przed wylotem. Znajduje sią on pod adresem portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.

Podróżujący na Maderę muszą wypełnić formularz online (https://madeirasafe.com/#/login) na 12 godzin przed przybyciem.

Podróżujących na Azory muszą wypełnić formularz online (https://destinoseguro.azores.gov.pt/?page_id=5532) na 48 godzin przed przylotem.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych wymagane są maseczki i utrzymywanie dystansu społecznego
 • zamknięte są bary a restauracje i kawiarnie obsługują tylko klientów na wynos i dowóz
 • zamknięte są wszystkie zakłady usługowe, siłownie i większość placówek kulturalnych
 • otwarte pozostają wyłącznie sklepy z podstawowymi produktami


Sprawdź oferty do Portugalii

Cypr

Od 1 marca 2021 osoby zaszczepione nie są już zobowiązane do wykonywania testów na obecność koronawirusa.

Pozostałych podróżujących obowiązuje test RT-PCR na 72h przed wylotem. Obywatele krajów z kategorii RED poza wykonaniem testu na 72h przed wylotem są również zobowiązani do poddania się kolejnemu testowi na własny koszt po wylądowaniu i oczekiwania w izolacji na uzyskanie negatywnego wyniku tego testu.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w przestrzeni publicznej obowiązują maseczki oraz dystans społeczny
 • obowiązuje godzina policyjna 21:00 - 5:00
 • plaże są zamknięte
 • zakłady usługowe są zamknięte
 • gastronomia działa tylko na wynos i dowóz
 • otwarte są tylko sklepy oferujące podstawowe produkty
 • wszelkie wydarzenia masowe są odwołane a miejsca rozrywki zamknięte

Sprawdź oferty na Cypr

Tunezja

Od 1 lutego 2020 wprowadzono obowiązkową, 7-dniową kwarantannę dla podróżujących do Tunezji (również dla Polaków). Kwarantannę należy odbyć w jednym z wyznaczonych hoteli na własny koszt. Lista ośrodków przeznaczonych do odbycia kwarantanny i obowiązujących w nich cen pobytu, znajduje się pod tym adresem - https://www.gov.pl/attachment/848ec89b-4aa1-48dd-8e36-a99aa09e8bcd.

Ponadto obowiązuje również konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR, wykonanego na 72 h przed zaplanowaną podróżą.

Każdy podróżny zobowiązany jest do wypełnienia formularza wjazdowego (dostępny tutaj), co należy zrobić najpóźniej na pokładzie samolotu.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych należy nosić maseczkę i zachować dystans społeczny
 • obowiązuje godzina policyjna 16:00 - 6:00
 • gastronomia dostępna tylko na wynos i dowóz
 • nie działają szisza bary
 • sklepy otwarte są do godziny 16:00
 •  wszelkie wydarzenia kulturalne i rozrywkowe są odwołane


Sprawdź oferty do Tunezji

Tanzania

Jeżeli kraj, z którego przybywa podróżny lub linia lotnicza, którą podróżuje wymaga zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność Covid-19, to należy go również okazać przylatując do Tanzanii. Wymagane jest wypełnienie dokumentu "Traveler's Surveillance Form".

Osoby, które po przylocie wykazują objawy typowe dla koronawirusa mogą zostać poddane badaniu metodą RT-PCR.

Zasady obowiązujące n a miejscu:

 • w miejscach publicznych należy używać maseczek i utrzymywać dystans 1,5 metra
 •  bary i kawiarnie są otwarte ale restauracje wydają posiłki tylko na wynos
 •  większość placówek handlowych jest otwarta do godziny 18:00


Sprawdź oferty do Tanzanii

Dominikana

Władze Dominikany wymagają od podróżnych wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia (https://eticket.migracion.gob.do) zarówno przy wyjeździe jak i przy wyjeździe. Na tej podstawie w punktach wjazdu i wyjazdu zostaną wygenerowane i zeskanowane dwa kody QR.

Zaleca się wypełnienie formularza 72 godziny przed podróżą. Dodatkowe informacje udostępniono pod linkiem: https://viajerodigital.mitur.gob.do.

Zasady obowiązujące n a miejscu:

 • w miejscach publicznych wymagane są maseczki oraz zachowanie 1,5 m dystansu
 • obowiązuje godzina policyjna od poniedziałku do piątku, w godzinach 19:00 - 5:00 oraz w weekendy 17:00 - 5:00
 • bary i kawiarnie są zamknięte ale otwarte są restauracje
 • lokale rozrywkowe i instytucje kulturalne są zamknięte a wszelkie imprezy odwołane
 •  zakłady usługowe są zamknięte


Sprawdź oferty na Dominikanę

Meksyk

Osoby podróżujące do Meksyku są zobowiązane jedynie do wypełnienia formularza Questionnaire of Identification of Risk Factors in Travellers (https://afac/hostingerapo.com/). Władzie meksykańskie nie wymagają od przyjezdnych żadnych testów na obecność koronawirusa ani kwarantanny.

Zasady obowiązujące n a miejscu - poszczególne regiony kraju oznaczono kolorami:

 •  zielony i żółty - brak ograniczeń
 •  pomarańczowy - ograniczenia ilości osób przebywających w sklepach, restauracjach i muzeach
 • czerwony (dotyczy: Coahuila, Guanajuato, Hidalgo, Jalisco, Mexico City, México state, Morelos, Nuevo León, Querétaro, Tlaxcala) - otwarte są tylko sklepy z najpotrzebniejszymi artykułami, lokale gastronomiczne obsługują klientów tylko na dowóz i na wynos

Sprawdź oferty do Meksyku

Czarnogóra

Wjeżdżając na terytorium Czarnogóry należy przedstawić negatywny wynik testu PCR, ale osoby zaczepione i ozdrowieńcy są zwolnieni z tego obowiązku. Warunkiem jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepionki co najmniej 7 dni przed przekroczeniem granicy lub okazanie wyniku testu na obecność przeciwciał, wykonanego nie dawniej niż 30 dni przed przyjazdem.

Zasady obowiązujące n a miejscu:

 • w miejscach publicznych należy nosić maseczki i zachowywać dystans 1,5 metra,
 • obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 5:00
 • zamknięte są wszystkie zakłady usługowe
 • otwarte są tylko sklepy oferujące podstawowe artykuły,
 • wszelkie wydarzenia kulturalne i rozrywkowe są odwołane a lokale zamknięte


Sprawdź oferty do Czarnogóry

Słowenia

Podróżni z Polski, wjeżdżając do Słowenii muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż 48 godzin. W przeciwnym razie są zobowiązani przejść kwarantannę.

Ozdrowieńcy, którzy przedstawią wypis medyczny potwierdzający przebycie choroby najpóźniej 6 miesięcy przed przybyciem są zwolnieni z powyższych obowiązków.

W przypadku osób zaszczepionych, również nie zostaną zastosowane powyższe obostrzenia, po udokumentowaniu podania drugiej dawki:

- szczepionki Biontech / Pfizer, przyjętej co najmniej 7 dni przed przybyciem;

- szczepionki Moderna, przyjętej co najmniej 14 dni przed przybyciem;

- szczepionki AstraZeneca, przyjętej co najmniej 21 dni przed przybyciem.


Zasady obowiązujące n a miejscu:

 • hotele są zamknięte
 • w miejscach publicznych obowiąują maseczki oraz dystans społeczny
 • obowiązuje godzina policyjna w godzinach 21:00 - 6:00;
 • zamknięte są plaże
 • zamknięte są zakłady usługowe
 • usługi gastronomiczne dostępne są tylko na wynos i dowóz
 • otwarte są tylko sklepy oferujące produkty podstawowe
 • wszelkie imprezy są odwołane a miejsca rozrywki zamknięte.


Sprawdź oferty do Słowenii

Czy po zaszczepieniu będzie można swobodnie podróżować za granicę?

Szczepienia w poszczególnych krajach odbywają się według określonego planu. Szczepionka na Covid-19 nie jest ogólnodostępna, więc większość obywateli nie może dopasować terminu zaszczepienia do swoich planów wyjazdowych. Nie jest więc ono wymagane przy przekraczaniu granic, choć niektóre kraje zaczynają oferować pewne przywileje dla osób po drugiej dawce szczepionki i dla ozdrowieńców.

Od kiedy jest dostępna szczepionka na koronawirusa?

W Polsce program szczepień na Covid-19 rozpoczął się na początku 2021 roku. Personel medyczny i osoby najbardziej narażone na zakażenie, w tym seniorzy, szczepione są w pierwszej kolejności.

Gdzie mogę się zaszczepić na Covid-19?

Wraz z postępowaniem zaplanowanej kolejności dla poszczególnych grup wiekowych i zawodowych będą generowane automatyczne e-skierowania, których okres ważności wynosi 60 dni. W uzasadnionych przypadkach (np. w razie niemożliwości zaszczepienia w okresie ważności e-skierowania) istnieje również możliwość wystawienia indywidualnego e-skierowania przez lekarza. Umówienie daty szczepienia będzie możliwe przez centralny system e-rejestracji. Rezerwacja wizyty będzie potwierdzana przez SMS, zawierający informację o umówionym terminie i miejscu zaszczepienia. 

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Nie ma obowiązku szczepienia się na Covid-19. Decyzja o zaszczepieniu jest całkowicie dobrowolna.

Czy szczepionka jest darmowa?

Tak - szczepienia na Covid-19 są bezpłatne.

Ile jest dawek szczepionki?

Szczepionka przeciw Covid-19 podawana jest w dwóch dawka. Odstęp pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki wynosi minimum 21 dni.

Czy osoby zaszczepione i po przebyciu choroby będą nadal zobowiązane do wykonywania testów na Covid-19?

Niektóre kraje wprowadzają ulgi dla osób zaszczepionych i dla ozdrowieńców. Sprawdź regulacje dla poszczególnych krajów opisane na tej stronie lub na prezentacji wybranej przez siebie oferty.

Czy tylko zaszczepione osoby będą mogły wsiąść do samolotu? Czy żeby polecieć na wakacje trzeba będzie się zaszczepić?

To zależy od wymogów obowiązujących w kraju do którego się wybieramy oraz zasad stosowanych przez konkretną linię lotniczą. Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju.

Czy jeśli ktoś się nie zaszczepi, to czy będzie mógł alternatywnie wykonać test na Covid?

Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju.

Jak będzie weryfikowane czy ktoś się zaszczepił?

Zgodnie z informacją podaną na stronach rządowych, osobom po zaszczepieniu pełnym cyklem, czyli po drugiej dawce szczepionki na Covid-19, wystawiane są zaświadczenie o wykonaniu takiego szczepienia.

Czy oferty na stronie Wakajce.pl będą oznaczone, w przypadkach, w których konieczne będzie szczepienie?

Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju.

Czy po zaszczepieniu się nadal trzeba będzie wykonywać testy na destynacjach, gdzie jest to wymagane?

Niektóre kraje wprowadzają ulgi dla osób zaszczepionych i dla ozdrowieńców. Sprawdź regulacje dla poszczególnych krajów opisane na tej stronie lub na prezentacji wybranej przez siebie oferty.

Co w przypadku gdy kierunek będzie wymagał szczepień a ja na liście będę dopiero na wrzesień a wyjazd będzie w czerwcu, czy dostanę zwrot w związku z tym, że nie zdążę się zaszczepić?

Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju.

Czy jeśli ktoś się nie zaszczepi, to możliwa będzie bezkosztowa rezygnacja?

Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju, więc nie są również znane stanowiska poszczególnych biur podróży w tej sprawie.

W jaki sposób otrzymam wynik testu na Covid będąc na wyjeździe?

To zależy od standardów przyjętych przez władze danego kraju. W niektórych przypadkach informacja o wyniku testu podawana jest za pomocą zainstalowanej w telefonie obowiązkowej aplikacji lub wysyłana do hotelu i przekazywana przez personel.

Czy osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą zwolnieni z kwarantanny po powrocie z zagranicy?

Osoby posiadające zaświadczenie o otrzymaniu dwóch dawek szczepienia są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie z zagranicy, podobnie jak osoby, które odbyły już izolację domową lub były hospitalizowane w związku z zakażeniem koronawirusem, nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą przekroczenia polskiej granicy.