Szczepienia przeciwko COVID-19

 • Co warto wiedzieć o szczepionce przeciw Covid?
 • Czy trzeba się zaszczepić przed wyjazdem za granicę?
 • Czy szczepienie zwalnia z kwarantanny po powrocie?
 • Co to jest "paszport zdrowotny"?
Dowiedz się więcej

Szczepionka na koronawirusa - co warto wiedzieć?

 • W Polsce trwa realizacja programu szczepień na Covid-19.
 • Szczepienia przeciw Covid-19 są powszechnie dostępne i bezpłatne, ale nie są obowiązkowe. Decyzja o przyjęciu szczepionki jest całkowicie dobrowolna.
 • Osoby posiadające zaświadczenie o otrzymaniu pełnej dawki szczepienia przeciwko COVID-19, szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy.
 • Z obowiązku kwarantanny, po powrocie do kraju zwolnione są również osoby, które odbyły już izolację domową lub były hospitalizowane w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą przekroczenia polskiej granicy.
 • W przypadku osób powracających z krajów znajdujących się poza strefą Schengen i uropejskim Obszarem Gospodarczym lub poza EFTA obowiązują nieco inne zasady.DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT KWARANTANNY PO POWROCIE DO KRAJU

szczepienie na COVID-19 przed wyjazdem na wakacje

Czy warto się zaszczepić?

Przeprowadzone dotychczas badania medyczne dowodzą, że szczepionka chroni przed objawami choroby wywołanej przez SARS-CoV-2, ale jej skuteczność w zakresie przenoszenia wirusa przez osoby zaszczepione na razie nie została jeszcze ostatecznie potwierdzona. Nie należy się także spodziewać, że w miarę postępującego szczepienia kolejnych grup obywateli zaczną zupełnie znikać obostrzenia przy przekraczaniu granic. Niemniej jednak ułatwienia w podróżowaniu dla ozdrowieńców i osób zaszczepionych są faktem

UŁATWIENIA DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH I OZDROWIEŃCÓW

"Paszport covidowy" - co to takiego?

W Unii Europejskiej z początkiem lipca 2021 wprowadzono tzw. "paszport zdrowotny" zwany również " certyfikatem covidowym". Dokument ten ma umożliwiać wygodne i przede wszystkim bezpieczne podróżowanie w obrębie wspólnoty podczas pandemii. Podróżny posługujący się takim cyfrowym paszportem zdrowotnym może przy przekraczaniu granic w UE potwierdzać przyjęcie szczepienia, okazać negatywny wynik testu lub wykazać przebycie COVID-19. Certyfikat jest dostępny nieodpłatnie dla wszystkich obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz rezydentów przebywających na jej terenie. Wydawany jest w formie cyfrowej lub papierowej z kodem QR, potwierdzającym autentyczność zaświadczenia o przyjęciu szczepienie, przebyciu choroby lub wyniku testu. To międzynarodowe cyfrowe zaświadczenie wg założeń jest łatwym w użyciu, niedyskryminującym (nie jest obowiązkowe) i zapewniającym bezpieczeństwo danych osobowych narzędziem, pozwalającym na stopniowe przywrócenie możliwości swobodnego poróżowania w Unii Europejskiej.

WIĘCEJ NA TEMAT "PASZPORTÓW COVIDOWYCH"


ZAPLANUJ BEZPIECZNE WAKACJE

Sprawdź zasady podróżowania w czasie pandemii

 • Które państwa nie wymagają okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa od osób zaszczepionych?
 • Jaka jest sytuacja epidemiczna w poszczególnych krajach i jakich obostrzeń możesz się spodziewać na miejscu oraz po powrocie do Polski?
AKTUALNE REGULACJE W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Czy po zaszczepieniu można swobodnie podróżować za granicę?

Nie zawsze jest ono wymagane przy przekraczaniu granic, ale większość krajów oferuje znaczne ułatwienia dla osób po przyjęciu pełnej dawki szczepionki i dla ozdrowieńców.

Od kiedy jest dostępna szczepionka na koronawirusa?

W Polsce program szczepień na Covid-19 rozpoczął się na początku 2021 roku.

Gdzie mogę się zaszczepić na Covid-19?

Wraz z postępowaniem zaplanowanej kolejności dla poszczególnych grup wiekowych i zawodowych będą generowane automatyczne e-skierowania, których okres ważności wynosi 60 dni. W uzasadnionych przypadkach (np. w razie niemożliwości zaszczepienia w okresie ważności e-skierowania) istnieje również możliwość wystawienia indywidualnego e-skierowania przez lekarza. Umówienie daty szczepienia będzie możliwe przez centralny system e-rejestracji. Rezerwacja wizyty będzie potwierdzana przez SMS, zawierający informację o umówionym terminie i miejscu zaszczepienia. 

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Nie ma obowiązku szczepienia się na Covid-19. Decyzja o zaszczepieniu jest całkowicie dobrowolna.

Czy szczepionka jest darmowa?

Tak - szczepienia na Covid-19 są bezpłatne.

Ile jest dawek szczepionki?

Szczepionka przeciw Covid-19 podawana jest w dwóch dawkach. Odstęp pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki wynosi minimum 21 dni. Zalecane jest również przyjęcie trzeciej dawki przypominającej.

Czy osoby zaszczepione i po przebyciu choroby są nadal zobowiązane do wykonywania testów na Covid-19?

Niektóre kraje wprowadzają ulgi dla osób zaszczepionych i dla ozdrowieńców. Sprawdź regulacje dla poszczególnych krajów, opisane na prezentacji wybranej przez siebie oferty.

Czy tylko zaszczepione osoby będą mogły wsiąść do samolotu? Czy żeby polecieć na wakacje trzeba się zaszczepić?

To zależy od wymogów obowiązujących w kraju do którego się wybieramy oraz zasad stosowanych przez konkretną linię lotniczą.

Czy jeśli ktoś się nie zaszczepił, to czy będzie mógł alternatywnie wykonać test na Covid?

To zależy od regulacji obowiązujących przy wjeździe do konkretnego kraju. Sprawdź regulacje dla poszczególnych krajów, opisane na prezentacji wybranej przez siebie oferty.

Jak jest weryfikowane czy ktoś się zaszczepił?

Osobom po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepionki na Covid-19 wystawiane są zaświadczenie o wykonaniu takiego szczepienia.

Czy oferty na stronie Wakajce.pl są oznaczone, w przypadkach, w których konieczne będzie szczepienie?

Na prezentacji wybranej oferty znajduję się zakładka ze szczegółowym opisem regulacji, obowiązujących przy wjeździe do danego kraju.

Czy po zaszczepieniu się nadal trzeba wykonywać testy na destynacjach, gdzie jest to wymagane?

Większość krajów wprowadza ulgi dla osób zaszczepionych i dla ozdrowieńców. Sprawdź regulacje dla poszczególnych krajów opisane na prezentacji wybranej przez siebie oferty.

W jaki sposób otrzymam wynik testu na Covid będąc na wyjeździe?

To zależy od standardów przyjętych przez władze danego kraju. W niektórych przypadkach informacja o wyniku testu podawana jest za pomocą zainstalowanej w telefonie obowiązkowej aplikacji lub wysyłana do hotelu i przekazywana przez personel.

Czy osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą zwolnieni z kwarantanny po powrocie z zagranicy?

Osoby posiadające zaświadczenie o otrzymaniu pełnej dawki szczepienia są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie z z krajów EU, strefy Shengen i Turcji, podobnie jak osoby, które odbyły już izolację domową lub były hospitalizowane w związku z zakażeniem koronawirusem, nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą przekroczenia polskiej granicy. Warunki powrotu z krajów spoza strefy Shengen mogą różnic się od tych opisanych powyżej. Sprawdź szczegółowe informacje na prezentacji wybranej przez siebie oferty.