Szczepienia przeciwko COVID-19

 • Co warto wiedzieć o szczepionce przeciw Covid?
 • Czy trzeba się zaszczepić przed wyjazdem za granicę?
 • Czy szczepienie zwalnia z kwarantanny po powrocie?
 • Co to jest "paszport zdrowotny"?
Dowiedz się więcej

Szczepionka na koronawirusa - co warto wiedzieć?

W Polsce trwa realizacja programu szczepień na Covid-19. W pierwszej kolejności szczepione były osoby najbardziej narażone na zakażenie, czyli m.in.: lekarze i personel medyczny, osoby powyżej 60-tego roku życia oraz przebywające w ośrodkach opiekuńczych i leczniczych, przedstawiciele służb mundurowych a także pracownicy placówek oświatowych. W drugiej kolejności szczepione są osoby cierpiące na przewlekłe choroby oraz przedstawiciele administracji, bezpośrednio zapewniające ciągłość funkcjonowania państwa a następnie osoby poniżej 60-tego roku życia.

Decyzja o poddaniu się bezpłatnemu szczepieniu przeciw Covid-19 jest całkowicie dobrowolna.

UWAGA! Zaświadczenie o szczepieniu zwalnia z kwarantanny!

W związku z nowelizacją z dnia 22 lutego 2021 do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń na czas pandemii, osoby posiadające zaświadczenie o otrzymaniu dwóch dawek szczepienia przeciwko COVID-19, szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy.

Ponadto z obowiązku kwarantanny, po powrocie do kraju zwolnione są również osoby, które odbyły już izolację domową lub były hospitalizowane w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą przekroczenia polskiej granicy.

szczepienie na COVID-19 przed wyjazdem na wakacje

Czy warto się zaszczepić?

Przeprowadzone dotychczas badania medyczne dowodzą, że szczepionka chroni przed objawami choroby wywołanej przez SARS-CoV-2, ale jej skuteczność w zakresie przenoszenia wirusa przez osoby zaszczepione na razie nie została jeszcze ostatecznie przebadana. Nie należy się także spodziewać, że w miarę postępującego szczepienia kolejnych grup obywateli zaczną równocześnie znikać obostrzenia przy przekraczaniu granic. Niemniej jednak z czasem stopniowe zwalnianie ozdrowieńców i osób zaszczepionych z obowiązku testowania lub kwarantanny staje się faktem

„Mówimy jednak o przywileju swobodnego wjazdu bez testów czy kwarantanny, a nie obowiązku zaszczepienia.”

Klaudyna Fudala, Dział PR Wakacje.pl

UŁATWIENIA DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH I OZDROWIEŃCÓW

"Paszport covidowy" - co to takiego?

Niektóre państwa i linie lotnicze wprowadzają ułatwienia w podróżowaniu dla osób zaszczepionych. Zaś Komisja Europejska ogłosiła wytyczne do projektu umożliwiającego wprowadzenie tzw. "paszportu zdrowotnego" lub "covidowego". Tego rodzaju certyfikat zwalniałby osoby zaszczepione z konieczności przechodzenia testów i kwarantanny, wymaganych obecnie od podróżujących zagranicę w celach turystycznych lub służbowych. Zgodnie z założeniami tzw. “Digital Green Certificate” ma umożliwiać wygodne i przede wszystkim bezpieczne podróżowanie w Unii Europejskiej podczas pandemii. Podróżny posługujący się takim cyfrowym paszportem zdrowotnym będzie mógł przy przekraczaniu granic w UE potwierdzać przyjęcie szczepienia, okazać negatywny wynik testu lub wykazać przebycie COVID-19. Dokument ten ma być dostępny nieodpłatnie dla wszystkich obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz rezydentów przebywających na jej terenie. Wydawany będzie w formie cyfrowej lub papierowej z kodem QR potwierdzającym autentyczność zaświadczenia o przyjęciu szczepienie, przebyciu choroby lub wyniku testu. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, takie międzynarodowe cyfrowe zaświadczenie ma być łatwym w użyciu, niedyskryminującym (nie będzie obowiązkowe) i zapewniającym bezpieczeństwo danych osobowych narzędziem, pozwalającym na stopniowe przywrócenie możliwości swobodnego poróżowania w Unii Europejskiej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ



SPRAWDŹ AKTUALNE REGULACJE W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

*ostatnia aktualizacja pochodzi z dnia 21.06.2021 r.

Grecja

Osoby zaszczepione drugą dawką szczepionki dopuszczonej w UE, co najmniej 14 dni przed przybyciem są zwolnione z testów na COVID-19. Wymagane jest przedstawienie potwierdzenia szczepienia wydanego przez władze publiczne i sporządzonego w języku angielskim.

Ozdrowieńcy, którzy dysponują pozytywnym wynikiem testu na obecność antygenu COVID-19 lub PCR pobranego co najmniej 2 miesiące i co najwyżej 9 miesięcy przed przybyciem do Grecji, mogą przekroczyć granicę bez dodatkowych obostrzeń.

Pozostałych podróżnych wjeżdżających na teren Grecji, za wyjątkiem dzieci do lat 12, obowiązuje wymóg posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku badania PCR (wykonanego na 72 godziny przed wylotem) lub szybkiego testu antygenowego (na 48 godzin przed wylotem) oraz wypełnienia formularza PLF (dzień przed wylotem), dostępnego na stronie http://travel.gov.gr/#/ .

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • miejscach publicznych należy nosić maseczki i zachowywać dystans 1,5 metra
 • między 00:30 - 5:00 obowiązuje godzina policyjna
 • gastronomia jest otwarta z ograniczeniami
 • SPA i centra wellness w większości są otwarte
 • sklepy są otwarte
 • muzez, kina i teatry są otwarte


Sprawdź oferty do Grecji

Egipt

Podróżujący do Egiptu, za wyjątkiem dzieci do 6 roku życia, są zobowiązani do do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR oraz wypełnienia tzw. Traveler Declaration (deklaracji podróżnego). Test musi zostać wykonany na 72 godziny przed przylotem a deklaracja podróżnego dostępna jest na pod adresem: https://www.itaka.pl/cms/att/bezpieczne-wakacje/egipt_formularz_lokalizacyjny.pdf?20200710 .

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych należy zakładać maseczkę i zachowywać dystans społeczny
 • restauracje i bary są otwarte z ograniczeniami
 • centa SPA i wellness sa w większości otwarte
 • sklepy są czynne
 • muzea, kina i teatry sa otwarte
 • odwołane są duże wydarzenia kulturalne i rozrywkowe

Sprawdź oferty do Egiptu

Turcja

Podróżowanie do Turcji jest możliwe po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na 72 godziny przed wylotem lub testu antygenowego, wykonanego na 48 godzin przed wylotem.

Dzieci w wieku do lat 6 oraz osoby zaszczepione, dysponujące dokumentem potwierdzającym przyjęcie drugiej dawki preparatu co najmniej 14 dni przed przyjazdem a także ozdrowieńcy mogący udokumentować przebycie choroby co najmniej na 6 miesięcy przed przybyciem, nie muszą przechodzić testów.

Ponadto podróżni zobowiązani są do wypełnienia elektroniczny formularz zgłoszenia podróżnego - Traveler Entry Form (dostępny na stronie https://register.health.gov.tr/) na 72h przed wylotem. Po wypełnieniu formularza turysta otrzyma dokument potwierdzający rejestrację wraz z kodem HES. Należy go wydrukować lub zachować na urządzeniu mobilnym, by następnie móc okazać obsłudze linii lotniczej przed wylotem.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego
 • godzina policyjna obowiązuje między 22:00 a 5:00
 • lokale gastronomiczne działaj z ograniczeniami
 • bary są zamknięte
 • obiekty rekreacyjne typu łaźnie, sauny spa i masaże w większości są otwarte
 • muzea, kina i teatry są otwarte
 • sklepy są otwarte


Sprawdź oferty do Turcji

Bułgaria

Osoby, które przyjęły ostatnią dawkę szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdemzwolnione z konieczności wykonywania testów.

Ozdrowieńcy mogą przekroczyć granicę po okazaniu dokumentu potwierdzającego przebycie choroby, wydanego co najmniej 15 dni i nie dawniej niż 180 dni przed wjazdem.

Pozostali podróżni podczas przekraczania granicy bułgarskiej (za wyjątkiem dzieci do lat 5) zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Test RT-PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godzin przed przylotem, licząc od pobrania próbek do badania, do planowanego startu samolotu. Honorowany jest także negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego na 48 godzin przed przybyciem.

Podróżni na granicy otrzymują do wypełnienia deklarację, w której należy podać swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii i zadeklarować stan zdrowia. W uzasadnionych przypadkach lokalne władze sanitarne mogą skierować wybrane osoby na kwarantannę.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • noszenie maseczek w miejscach publicznych jest obowiązkowe
 • restauracje, bary i kawiarnie działają z ograniczeniami
 • centra SPA i wellnes w większości są otwarte
 • sklepy są otwarte
 • muzea, kina i teatry również są otwarte


Sprawdź oferty do Bułgarii

Hiszpania

Z dniem 27 czerwca 2021 wszystkie osoby podróżujące z Polski do Hiszpanii, są zwolnione z obowiązku wykonywania testów oraz okazywania zaświadczeń o szczepieniu lub przebyciu COVID-19.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • maseczki w miejscach publicznych oraz dystans społeczny do 26.06
 • SPA i centra wellnes w większości otwarte
 •  restauracje i bary otwarte z ograniczeniami
 •  sklepy otwarte
 •  muzea, kina i teatry otwarte

Sprawdź oferty do Hiszpanii

Chorwacja

Władze Chorwacji zniosły obowiązek testowania i okazywania zaświadczeń o otrzymaniu szczepienia lub wyzdrowieniu z COVID-19.

Należy jednak wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej: https://entercroatia.mup.hr/.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych należy nosić maseczkę i zachować dystans 1,5 m
 • lokale gastronomiczne obsługują na wynos i na dowóz
 • sklepy są otwarte
 • zakłady usługowe działają w ograniczonym zakresie
 • centra SPA i wellness w większości są otwarte
 • muzea, kina i teatry są otwarte


Sprawdź oferty do Chorwacji

Portugalia

Przyjazd do Portugalii kontynentalnej jest możliwy pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR na 72 godziny przed przybyciem lub szybkiego testu antygenowego na 24 godziny przed przybyciem. Dzieci w wieku do 12 lat są zwolnione z konieczności przechodzenia testów.

Wymagane jest również wypełnienie formularza na 12 godzin przed wylotem. Znajduje sią on pod adresem portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.


Podróżujący na Maderę muszą posiadać negatywny wynik testu RT-PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem oraz wypełnić formularz online (https://madeirasafe.com/#/login) na 12 godzin przed przybyciem.

Mimo, że osoby niepełnoletnie są zwolnione z testów, to jednak lokalne służby sanitarne mają prawo zażądać wykonania badania w kierunku COVID-19 w uzasadnionych przypadkach.

Ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę na 180 dni przed przybyciem oraz osoby po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, są zwolnione z testów PCR.


Podróżujących na Azory również obowiązuje test RT PCR, wykonany na 72 godziny przed przybyciem i konieczność wypełnienia formularza online (https://destinoseguro.azores.gov.pt/?page_id=5532) na 48 godzin przed przylotem.

Ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę maksymalnie na 90 dni przed wyjazdem oraz dzieci do 12 roku życia nie są zobowiązani do wykonywania testów.


Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych wymagane są maseczki i utrzymywanie dystansu społecznego
 • bary a restauracje i kawiarnie obsługują do 22:30
 • sklepy otwarte są w tygodniu do 21:00 a w weekendy do 19:00
 • SPA i centra wellness w większości otwarte
 • muzea, kina i teatry są otwarte


Sprawdź oferty do Portugalii

Cypr

Z dniem 17 czerwca 2021 obywatele polscy podróżujący na Cypr Południowy nie muszą już wykonywać testów na obecność koronawirusa ani okazywać zaświadczeń o zaszczepieniu, ponieważ Polska została zakwalifikowana do grupy państw z kategorii zielonej.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w przestrzeni publicznej obowiązują maseczki oraz dystans społeczny
 • restauracje i bary działają z ograniczeniami
 • sklepy są otwarte
 • centra SPA i wellnes najczęściej są otwarte
 • kina, teatry i muzea są czynne
 • wszelkie wydarzenia masowe są odwołane


Sprawdź oferty na Cypr

Tunezja

Od dnia 19 kwietnia osoby, które wykupiły wycieczki zorganizowane, czyli zawierające w pakiecie przelot, transfer na miejscu oraz pobyt w hotelu nie muszą odbywać kwarantanny.

obowiązuje konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego na 72 h przed zaplanowaną podróżą. Dzieci do 12 roku życia są zwolnione z tego obowiązku, podobnie jak osoby zaszczepione drugą dawką szczepionki (po okazaniu zaświadczenie z kodem QR wydanego przez właściwe władze sanitarne) i ozdrowieńcy posiadający zaświadczenie lekarskie, potwierdzające wyzdrowienie.

Każdy podróżny zobowiązany jest do wypełnienia formularza wjazdowego (dostępny tutaj), co należy zrobić najpóźniej na pokładzie samolotu.

Turyści posiadający wykupiony pełny pakiet zobowiązani są do pozostawania w zorganizowanych, nadzorowanych grupach i muszą być zakwaterowani wyłącznie w miejscu wskazanym w dokumencie wygenerowanym na stronie https://app.e7mi.tn/language. Mogą przemieszczać się po terytorium Tunezji wyłącznie transportem turystycznym, zgodnie z Protokołem Sanitarnym dla Sektora Turystycznego w Tunezji.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych należy nosić maseczkę i zachować dystans społeczny
 • gastronomia działa z ograniczeniami
 • centra wellness i SPA w większości są otwarte
 • sklepy są otwarte
 • kina, muzea i teatry są otwarte
 • wszelkie wydarzenia kulturalne i rozrywkowe są odwołane


Sprawdź oferty do Tunezji

Malediwy

Wszyscy podróżni powyżej 1 roku życia są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego na 96 h przed przylotem.

Począwszy od 3 maja 2020 szczepienie nie zwalnia już z testów na obecność koronawirusa.

Maksymalnie na 24 godziny przed podróżą podróżni powinni wypełnić online deklarację o stanie zdrowia. Formularz dostępny jest na stronie: www.imuga.immigration.gov.mv.

Aby wjechać na teren Malediwów konieczna jest wcześniejsza rezerwacja hotelu. Dozwolone są tzw. "split stays", w więcej niż 1 obiekcie, czyli można przemieszczać się pomiędzy hotelami na różnych wyspach. Zmiana hotelu lub nocleg na innej wyspie jest możliwy wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia drogą mailową na co najmniej 2 dni przed przejazdem.

Zasady obowiązujące na miejscu:

 • w miejscach publicznych należy używać maseczek
 • należy utrzymywać dystans 1,5 metra


Sprawdź oferty na Malediwy

Dominikana

Władze Dominikany wymagają od podróżnych wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia (https://eticket.migracion.gob.do) zarówno przy wyjeździe jak i przy wyjeździe. Na tej podstawie w punktach wjazdu i wyjazdu zostaną wygenerowane i zeskanowane dwa kody QR.

Zaleca się wypełnienie formularza 72 godziny przed podróżą. Dodatkowe informacje udostępniono pod linkiem: https://viajerodigital.mitur.gob.do.

Zasady obowiązujące n a miejscu:

 • w miejscach publicznych wymagane są maseczki oraz zachowanie 1,5 m dystansu
 • obowiązuje godzina policyjna od poniedziałku do piątku, w godzinach 18:00 - 5:00
 • bary, kawiarnie i restauracje są otwarte z ograniczeniami
 • wszelkie imprezy odwołane
 • SPA i centra wellness w większości są otwarte
 • muzea, kina i teatry są otwarte


Sprawdź oferty na Dominikanę