Black Week Trwa! ⏱️ Rabaty do 40% i oferty do 999 zł/os.Sprawdź

Szczepienia przeciwko COVID-19

 • Co warto wiedzieć o szczepionce przeciw Covid?
 • Czy trzeba się zaszczepić przed wyjazdem za granicę?
 • Czy szczepienie zwalnia z kwarantanny po powrocie?
 • Co to jest "paszport zdrowotny"?
Dowiedz się więcej

Szczepionka na koronawirusa - co warto wiedzieć?

 • W Polsce trwa realizacja programu szczepień na Covid-19.
 • Szczepienia przeciw Covid-19 są powszechnie dostępne i bezpłatne, ale nie są obowiązkowe. Decyzja o przyjęciu szczepionki jest całkowicie dobrowolna.
 • Osoby posiadające zaświadczenie o otrzymaniu dwóch dawek szczepienia przeciwko COVID-19, szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy.
 • Z obowiązku kwarantanny, po powrocie do kraju zwolnione są również osoby, które odbyły już izolację domową lub były hospitalizowane w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą przekroczenia polskiej granicy.
 • W przypadku osób powracających z krajów znajdujących się poza strefą Schengen i uropejskim Obszarem Gospodarczym lub poza EFTA obowiązują nieco inne zasady.DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT KWARANTANNY PO POWROCIE DO KRAJU

szczepienie na COVID-19 przed wyjazdem na wakacje

Czy warto się zaszczepić?

Przeprowadzone dotychczas badania medyczne dowodzą, że szczepionka chroni przed objawami choroby wywołanej przez SARS-CoV-2, ale jej skuteczność w zakresie przenoszenia wirusa przez osoby zaszczepione na razie nie została jeszcze ostatecznie potwierdzona. Nie należy się także spodziewać, że w miarę postępującego szczepienia kolejnych grup obywateli zaczną zupełnie znikać obostrzenia przy przekraczaniu granic. Niemniej jednak z czasem stopniowe zwalnianie ozdrowieńców i osób zaszczepionych z obowiązku testowania lub kwarantanny staje się faktem

„Mówimy jednak o przywileju swobodnego wjazdu bez testów czy kwarantanny, a nie obowiązku zaszczepienia.”

Klaudyna Fudala, Dział PR Wakacje.pl

UŁATWIENIA DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH I OZDROWIEŃCÓW

"Paszport covidowy" - co to takiego?

W Unii Europejskiej z początkiem lipca 2021 wprowadzono tzw. "paszport zdrowotny" zwany również " certyfikatem covidowym". Dokument ten ma umożliwiać wygodne i przede wszystkim bezpieczne podróżowanie w obrębie wspólnoty podczas pandemii. Podróżny posługujący się takim cyfrowym paszportem zdrowotnym może przy przekraczaniu granic w UE potwierdzać przyjęcie szczepienia, okazać negatywny wynik testu lub wykazać przebycie COVID-19. Certyfikat jest dostępny nieodpłatnie dla wszystkich obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz rezydentów przebywających na jej terenie. Wydawany jest w formie cyfrowej lub papierowej z kodem QR, potwierdzającym autentyczność zaświadczenia o przyjęciu szczepienie, przebyciu choroby lub wyniku testu. To międzynarodowe cyfrowe zaświadczenie wg założeń jest łatwym w użyciu, niedyskryminującym (nie jest obowiązkowe) i zapewniającym bezpieczeństwo danych osobowych narzędziem, pozwalającym na stopniowe przywrócenie możliwości swobodnego poróżowania w Unii Europejskiej.

WIĘCEJ NA TEMAT "PASZPORTÓW COVIDOWYCH"


ZAPLANUJ BEZPIECZNE WAKACJE

Sprawdź zasady podróżowania w czasie pandemii

 • Które państwa nie wymagają okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa od osób zaszczepionych?
 • Jaka jest sytuacja epidemiczna w poszczególnych krajach i jakich obostrzeń możesz się spodziewać na miejscu oraz po powrocie do Polski?
AKTUALNE REGULACJE W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Czy po zaszczepieniu będzie można swobodnie podróżować za granicę?

Szczepienia w poszczególnych krajach odbywają się według określonego planu. Szczepionka na Covid-19 nie jest ogólnodostępna, więc większość obywateli nie może dopasować terminu zaszczepienia do swoich planów wyjazdowych. Nie jest więc ono wymagane przy przekraczaniu granic, choć niektóre kraje zaczynają oferować pewne przywileje dla osób po drugiej dawce szczepionki i dla ozdrowieńców.

Od kiedy jest dostępna szczepionka na koronawirusa?

W Polsce program szczepień na Covid-19 rozpoczął się na początku 2021 roku. Personel medyczny i osoby najbardziej narażone na zakażenie, w tym seniorzy, szczepione są w pierwszej kolejności.

Gdzie mogę się zaszczepić na Covid-19?

Wraz z postępowaniem zaplanowanej kolejności dla poszczególnych grup wiekowych i zawodowych będą generowane automatyczne e-skierowania, których okres ważności wynosi 60 dni. W uzasadnionych przypadkach (np. w razie niemożliwości zaszczepienia w okresie ważności e-skierowania) istnieje również możliwość wystawienia indywidualnego e-skierowania przez lekarza. Umówienie daty szczepienia będzie możliwe przez centralny system e-rejestracji. Rezerwacja wizyty będzie potwierdzana przez SMS, zawierający informację o umówionym terminie i miejscu zaszczepienia. 

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Nie ma obowiązku szczepienia się na Covid-19. Decyzja o zaszczepieniu jest całkowicie dobrowolna.

Czy szczepionka jest darmowa?

Tak - szczepienia na Covid-19 są bezpłatne.

Ile jest dawek szczepionki?

Szczepionka przeciw Covid-19 podawana jest w dwóch dawkach. Odstęp pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki wynosi minimum 21 dni.

Czy osoby zaszczepione i po przebyciu choroby będą nadal zobowiązane do wykonywania testów na Covid-19?

Niektóre kraje wprowadzają ulgi dla osób zaszczepionych i dla ozdrowieńców. Sprawdź regulacje dla poszczególnych krajów opisane na tej stronie lub na prezentacji wybranej przez siebie oferty.

Czy tylko zaszczepione osoby będą mogły wsiąść do samolotu? Czy żeby polecieć na wakacje trzeba będzie się zaszczepić?

To zależy od wymogów obowiązujących w kraju do którego się wybieramy oraz zasad stosowanych przez konkretną linię lotniczą. Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju.

Czy jeśli ktoś się nie zaszczepi, to czy będzie mógł alternatywnie wykonać test na Covid?

Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju.

Jak będzie weryfikowane czy ktoś się zaszczepił?

Zgodnie z informacją podaną na stronach rządowych, osobom po zaszczepieniu pełnym cyklem, czyli po drugiej dawce szczepionki na Covid-19, wystawiane są zaświadczenie o wykonaniu takiego szczepienia.

Czy oferty na stronie Wakajce.pl będą oznaczone, w przypadkach, w których konieczne będzie szczepienie?

Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju.

Czy po zaszczepieniu się nadal trzeba będzie wykonywać testy na destynacjach, gdzie jest to wymagane?

Niektóre kraje wprowadzają ulgi dla osób zaszczepionych i dla ozdrowieńców. Sprawdź regulacje dla poszczególnych krajów opisane na tej stronie lub na prezentacji wybranej przez siebie oferty.

Co w przypadku gdy kierunek będzie wymagał szczepień a ja na liście będę dopiero na wrzesień a wyjazd będzie w czerwcu, czy dostanę zwrot w związku z tym, że nie zdążę się zaszczepić?

Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju.

Czy jeśli ktoś się nie zaszczepi, to możliwa będzie bezkosztowa rezygnacja?

Na chwilę obecną nie mamy informacji o bezwzględnym wymogu szczepień przy wjeździe do konkretnego kraju, więc nie są również znane stanowiska poszczególnych biur podróży w tej sprawie.

W jaki sposób otrzymam wynik testu na Covid będąc na wyjeździe?

To zależy od standardów przyjętych przez władze danego kraju. W niektórych przypadkach informacja o wyniku testu podawana jest za pomocą zainstalowanej w telefonie obowiązkowej aplikacji lub wysyłana do hotelu i przekazywana przez personel.

Czy osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą zwolnieni z kwarantanny po powrocie z zagranicy?

Osoby posiadające zaświadczenie o otrzymaniu dwóch dawek szczepienia są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie z zagranicy, podobnie jak osoby, które odbyły już izolację domową lub były hospitalizowane w związku z zakażeniem koronawirusem, nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą przekroczenia polskiej granicy.