Wakacje.plPomoc i kontakt

Pomoc i kontakt

Potrzebujesz informacji lub chcesz się skontaktować z doradcą? Jesteś w odpowiednim miejscu!

Wybierz temat

COVID-19

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z pandemią COVID-19 na bieżąco staramy się aktualizować nasze Centrum Pomocy.

Nowe warunki podróży od 15.12.2021 r.

Od północy 15 grudnia osoby podróżujące do Polski z krajów spoza strefy Schengen są zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa w języku polskim lub angielskim wykonanego w okresie 24 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu. Test może być wykonany zarówno w państwie, w którym rozpoczyna się podróż, jak i na terenie lotniska w Polsce, przed przekroczeniem granicy RP, w specjalnie do tego zorganizowanych punktach przed kontrolą graniczną. 

 

 

 

Z powyższego obowiązku nie zwalnia szczepienie na koronawirusa ani status ozdrowieńca. Z obowiązku wykonywania testów zwolnione są dzieci do 5. (piątego) roku życia.

 

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy okażą negatywny wynik testu na COVID-19, nie będą kierowani na kwarantannę po powrocie do Polski. Pozostałe osoby, bez względu na to, że posiadają negatywny wynik testu, zostaną na nią skierowane – jeśli po ośmiu dniach wykonają kolejne badanie (PCR) i uzyskają wynik negatywny, będą zwolnione z dalszej kwarantanny. 

 

Zgodnie z nowelizacją z dnia 17.12.2021, obowiązkowy test w kierunku Sars-CoV-2 będzie można wykonać na lotnisku w terminie 3 godzin od momentu przekroczenia granicy Polski. Jego negatywny wynik okazany Straży Granicznej na lotnisku będzie przesłanką do zwolnienia z odbycia obowiązkowej kwarantanny osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. 

 

Osoba, która nie okaże funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testy podczas kontroli przed wjazdem do Polski, będzie zobowiązana odbyć 14-dniową kwarantannę, której nie będzie można skrócić.

 

Wcześniejsze zasady podróżowania dla osób przybywających z krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, jak i spoza niej, dotyczące wjazdu do Polski, pozostają bez zmian.

 

Wszystkie imprezy turystyczne odbywają się zgodnie z planem, a zmiany w rezerwacjach są dokonywane na podstawie obowiązującej umowy i Ogólnych Warunkach Uczestnictwa.

Czy ten artykuł był pomocny?

Koszt testu ponosi podróżny. Testy nie są finansowane przez państwo polskie, ich cena nie wchodzi również w koszt imprezy turstycznej. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Tak, istnieje taka możliwość. Zgodnie z rozporządzeniem test należy wykonać „przed przekroczeniem granicy", a to oznacza, że można się mu poddać również na polskich lotniskach. Warunkiem jest wykonanie badania w punkcie diagnostycznym zlokalizowanym przed kontrolą paszportową.  

Zgodnie z nowelizacją z dnia 17.12.2021, obowiązkowy test w kierunku Sars-CoV-2 będzie można wykonać na lotnisku w terminie 3 godzin od momentu przekroczenia granicy Polski. Jego negatywny wynik, ukazany Straży Granicznej na lotnisku, jest przesłanką do zwolnienia z odbycia obowiązkowej kwarantanny osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Test wykonać można jedynie na terenie lotniska. Opuszczenie lotniska w celu zrobienia testu jest jednoznaczne z przymusem odbycia kwarantanny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Rozporządzenie nie precyzuje, jaki rodzaj testu trzeba okazać na granicy, co oznacza, że może to być zarówno test RT-PCR, jak i szybki test antygenowy. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Cena testu może się różnić w zależności od lotniska, ponieważ jest ustalana przez labolatorium wykonujące badanie. Ceny testów antygenowych rozpoczynają się od około 100 zł  za osobę - to koszt badania w punkcie diagnostycznym zlokalizowanym na Lotnisku Chopina w Warszawie. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Tak, główne lotniska krajowe są przygotowane do przeprowadzania testów po przylocie. 

 

* Warszawa, Lotnisko Chopina:  punkt testowania dla pasażerów przylatujących spoza strefy Schengen został uruchomiony 15.12.2021. Cena badania to 100 zł od osoby. Rejestracja do punktu testowania przed przekroczeniem granicy Polski: www.lp.damian.pl/chopinairport/

* Katowice: możliwość wykonania testu na koronawirusa na parkingu P1 przed terminalem C. 

* Wrocław: istnieje możliwość wykonania przed kontrolą paszportową testów antygenowych w cenie 150 zł (przy rezerwacji online na stronie www.test.airport.wroclaw.pl) lub 160 zł na miejscu.

* Poznań: pasażerowie mają możliwość wykonania testów antygenowych w namiocie usytuowanym przed halą przylotów. Badania wykonują autoryzowane laboratoria: Centrum Badań DNA - koszt 149 zł; Centrum Medyczne Damiana - koszt 150 zł. Czas oczekiwania na wynik testu to około 15 minut. 

* Gdańsk: zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie lotniska, w Porcie Lotniczym Gdańsk w ciągu kilku dni zostanie uruchomiony nowy punt testowania przed kontrolą paszportową dla przylatujących spoza strefy Schengen i spoza UE. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Dzieci powyżej 5. roku życia, powracające spoza strefy Schengen, mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu, aby uniknąć kwarantanny w Polsce.

Czy ten artykuł był pomocny?

Tak, rozporządzenie wskazuje na obowiązek wykonania testów przez wszystkich przylatujących z krajów spoza strefy Schengen. Należy przedstawić negatywny wynik testu Straży Granicznej(w języku polskim lub angielskim) przed odprawą paszportową lub do 3 godzin od przekroczenia granicy. 

Osoby zaszczepione lub posiadające status ozdrowieńca będą zwolnione z obowiązku kwarantanny po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. 

Osoby niezaszczepione i nie posiadające statusu ozdrowieńca bez względu na to, że posiadają negatywny wynik testu, będą skierowane na 14-dniową kwarantannę. Jeśli jednak po ośmiu dniach wykonają kolejne badanie na koronawirusa (PCR) i uzyskają wynik negatywny, będą mogły skrócić czas jej trwania. 

Czy ten artykuł był pomocny?

W takim przypadku służby automatycznie kierują na obowiązkową kwarantannę w wymiarze 14 dni bez możliwości jej skrócenia. 

Zgodnie z nowelizacją z dnia 17.12.2021, obowiązkowy test w kierunku Sars-CoV-2 będzie można wykonać na lotnisku w terminie 3 godzin od momentu przekroczenia granicy Polski. Jego negatywny wynik, ukazany Straży Granicznej na lotnisku, jest przesłanką do zwolnienia z odbycia obowiązkowej kwarantanny osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kwarantannę odbywa się w miejscu zamieszkania. Jeśli taka możliwość nie istnieje, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować taką osobę do wyznaczonego ośrodka.

Czy ten artykuł był pomocny?

W rozporządzeniu mowa jest o ,,przekroczeniu granicy zewnętrznej Schengen", zatem przyjazd samochodem z Niemiec czy Czech do Polski lub przylot z przesiadką w mieście europejskim nie będą wymagały testu. Zastosowanie będą miały jedynie przepisy kraju przesiadkowego do odbycia przesiadki oraz zasady wjazdu do Polski z państwa strefy Schengen. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Niestety organizatorzy nie dają takiej możliwości. Wszystkie zmiany w rezerwacjach i rezygnacje są dokonywane na podstawie obowiązującej umowy i Ogólnych Warunków Uczestnictwa. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Aktualne warunki podróżowania

Aktualne zasady dotyczące wjazdu do poszczególnych krajów oraz informacje o obostrzeniach znajdziesz na stronie Status otwarcia granic oraz na stronach z ofertami w sekcji „Przed podróżą”. Zajrzyj też na stronę z informacjami na temat szczepień.

Czy ten artykuł był pomocny?

Informacje na temat środków bezpieczeństwa stosowanych w hotelu znajdziesz na stronie oferty w sekcji „Opis oferty”. Ze względu na COVID-19 zmieniające się obostrzenia mogą mieć wpływ na aktualny zakres dostępnych udogodnień w hotelach. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy obowiązuje Cię kwarantanna lub jakie są aktualne zasady podróżowania, zajrzyj na stronę Status otwarcia granic, na której na bieżąco publikujemy informacje o aktualnych restrykcjach i obostrzeniach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Szczepienia

Nie, szczepienia na COVID-19 nie są wymagane. W przypadku niektórych kierunków osoby zaszczepione są zwolnione z testów (tutaj znajdziesz listę z takimi ofertami), a osoby bez szczepienia muszą wykonać odpowiedni test przeciwko COVID-19. Więcej informacji znajdziesz na stronie o szczepieniach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Coraz więcej popularnych kierunków turystycznych łagodzi warunki wjazdu dla osób zaszczepionych na koronawirusa. Zobacz oferty wycieczek do krajów, które nie wymagają od osób zaszczepionych wykonania testu na COVID-19. Informacje o aktualnych warunkach wjazdowych znajdziesz też na stronie Status otwarcia granic.

Czy ten artykuł był pomocny?

Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, „cyfrowy zielony certyfikat” – zwany także „paszportem zdrowotnym” lub „covidowym” – ma zadanie ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się podczas pandemii koronawirusa na terytorium Unii Europejskiej. Zobacz stronę z informacjami jak działa oraz jak uzyskać paszport covidowy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Testy

Oferty wyjazdów bez testu dla osób zaszczepionych dostępne są na tej stronie. Informacje o aktualnych warunkach wjazdowych znajdziesz na stronie Status otwarcia granic lub na stronie każdej oferty w sekcji „Przed podróżą” w zakładce dotyczącej COVID-19.

Czy ten artykuł był pomocny?

Informacje o aktualnych warunkach wjazdowych znajdziesz na stronie Status otwarcia granic lub na każdej stronie oferty w sekcji Przed podróżą”.

Czy ten artykuł był pomocny?

Testy dla dzieci są również wymagane, jednakże w zależności od państwa, może różnić się dolny limit wiekowy dzieci zwolnionych z wymogu wykonania testu. Warto zapoznać się z aktualnymi warunkami na www.gov.pl/web/dyplomacja oraz na stronie oferty w sekcji „Przed podróżą” w zakładce dotyczącej COVID-19.

Czy ten artykuł był pomocny?

W różnych państwach mogą być różne wymagania dotyczące testów. Najczęściej wymagany jest test PCR, antygenowy bądź na przeciwciała. Aktualne informacje o tym, jaki test należy wykonać, znajdują się w na stronie oferty w sekcji „Przed podróżą” w zakładce dotyczącej COVID-19. Ponieważ wymagania często się zmieniają, warto je zweryfikować przed wyjazdem. Aktualizacje wprowadzamy na bieżąco, możesz też sprawdzić je na stronie www.gov.pl/web/dyplomacja.

Czy ten artykuł był pomocny?

Testy na COVID-19 nie są darmowe, nawet jeśli są obowiązkowe. Możesz taki test zamówić w korzystnej cenie za naszym pośrednictwem na stronie badania.wakacje.pl lub zorganizować go sobie samodzielnie. Warto śledzić też akcje promocyjne na serwisie, ponieważ część ofert zawiera w cenie darmowy test na COVID-19.

Czy ten artykuł był pomocny?

Cena testów na COVID-19 po powrocie do Polski może różnic się w zależności od wykonanego testu oraz placówki, w której zdecydujesz się wykonać test. Możesz taki test zamówić w korzystnej cenie za naszym pośrednictwem na stronie badania.wakacje.pl. Na niektórych dużych lotniskach w Polsce można odpłatnie zrobić test bezpośrednio po lądowaniu. Informacji na temat takiej usługi należy szukać na stronie lotniska docelowego. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Po powrocie do Polski test możesz wykonać na lotnisku po wylądowaniu bądź w dowolnej placówce w miejscu zamieszkania nie później niż w 48 godzin od powrotu, aby nie być objętym kwarantanną.

Czy ten artykuł był pomocny?

W zależności od kierunków rekomendowane są 3 typy testów główne różnice między nimi to:
* Test PCR – jest testem genetycznym, który wykrywa zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Wykonanie wymazu polega na pobraniu materiału z gardła lub nosogardzieli. Czas oczekiwania na wynik jest uzależniony od obciążenia laboratoriów ilością wykonywanych testów i wynosi średnio 48 godzin,
* Test antygenowy – szybki test immunologiczny służący do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie. Dzięki możliwości uzyskania wyniku w zaledwie kilkadziesiąt minut test jest stosowany jako szybkie narzędzie diagnostyczne, a jego skuteczność wynosi aż 90%,
* Test na przeciwciała – wykonywany trzema metodami: jakościową, półilościową oraz ilościową. Metody jakościowe informują o wystąpieniu przeciwciał anty-SARS-CoV-2 we krwi, natomiast metody półilościowe oraz ilościowe wskazują dodatkowo stężenie przeciwciał we krwi oraz podział na klasy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Choroba a wakacje

Podstawowy pakiet ubezpieczenia zależy od organizatora i chroni najczęściej tylko przed ryzykiem zachorowania w przypadku COVID-19 hospitalizowanego w trakcie wyjazdu. Często też suma takiego ubezpieczenia jest bardzo niska. Dlatego zachęcamy naszych klientów do zakupu dodatkowych pakietów rozszerzonych ubezpieczeń, które w zależności od wybranego pakietu chronią na wypadek każdej choroby (w tym COVID-19), także takiej, która uniemożliwi wyjazd. Szczegóły można znaleźć na stronie z informacjami o ubezpieczeniach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Jeżeli granice zostaną ponownie zamknięte, organizatorzy na pewno znajdą rozsądne i korzystne dla klientów rozwiązanie. W takiej sytuacji należy czekać na odpowiedni komunikat od organizatora wycieczki, który przekazujemy naszym klientom. Dotychczas organizatorzy dawali różne możliwości, takie jak wybór vouchera, zmianę terminu czy bezkosztową anulację rezerwacji. Obowiązujące przepisy jasno zabezpieczają podróżnych na sytuacje, gdy ich wyjazd jest niemożliwy do realizacji.

Czy ten artykuł był pomocny?

W pierwszej kolejności zgłoś to rezydentowi lub obsłudze hotelowej. Jeśli masz wykupione dodatkowe ubezpieczenie AXA, zadzwoń na infolinię ubezpieczyciela. Tam, po podaniu numeru polisy ubezpieczeniowej, uzyskasz dalszą pomoc.

Czy ten artykuł był pomocny?

To zależy od tego, jakie biuro podróży organizuje Twój wyjazd. Aby uniknąć problemów z odzyskaniem środków, warto od razu w trakcie składania zamówienia wykupić dodatkowe ubezpieczenie od Kosztów Rezygnacji. Skontaktuj się z naszym doradcą, żeby uzyskać więcej informacji. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kwarantanna nie uprawnia do ubiegania się o bezkosztową anulację rezerwacji. Kosztu tego nie pokrywa również żadne ubezpieczenie. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Koszt kwarantanny w zależności od organizatora pokrywa klient lub organizator. Wszystkie informacje zawarte są w Ogólnych Warunkach Uczestnictwa, które dostajesz do akceptacji przed zakupem. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nasOdbieramy w godzinach 8.00–23.00.
Napisz do nasOdpowiadamy na wiadomości codziennie w godzinach 8.00-23.00.
Odwiedź nasMamy 210 salonów, w których możesz kupić wakacje.